effeweg.nl Ontdek de mooiste bestemmingen MEDIA CULTUUR 25 Wat effeweg.nl oF bel 08810 30 800 Duitse romantiek Rammstein, afkomstig uit Berlijn en al in de originele bezetting bijeen sinds 1994, shockeert graag en volop met videoclips. Geweld, porno, kan nibalisme, het Duitse oorlogsverle den - frontman Till Lindemann en zijn kompanen deinzen niet terug van een taboetje meer of minder. Groot was de ophef rond de videoclip bij Deutschland, waarin de complete Duitse geschiedenis aan bod komt - inclusief de Holocaust. De mannen van Rammstein spelen concentratie- kampgevangenen na, met een strop om hun nek. Gevolg: beroering alom. ,,Veel mensen vinden het aantrek kelijk om te flirten met de donkere kanten van de Europese en Duitse geschiedenis," meent Jacco Pekelder, Duitslandkenner en historicus aan de Universiteit Utrecht. Persoonlijk laat de hoogleraar aantekenen dat hij de muziek van Rammstein 'ver schrikkelijk' vindt, maar de populari teit verklaart hij uit een behoefte van 'gewone mensen' om zich 'onder te dompelen in donkere, Duitse roman tiek. ,,Wat gaf de generaties boven hen nu het gevoel dat ze er destijds bij wilden horen? Dat is het,'' zegt Pekelder. „Overigens vond ik het wel prachtig dat Rammstein in de clip van Deutschland Germania liet spelen door een donkere, in Duitsland gebo ren actrice. Daarmee zetten ze zich weer af tegen mensen die serieus na zi's bewonderen.'' Hoedeman: ,,Dat is het juist. Ik kijk vol vertrouwen uit naar een nieuwe clip van Rammstein, omdat ik weet dat ze nooit uit de bocht zullen vlie gen. Wie Rammstein koppelt aan het nazisme, heeft de sensitiviteit van een Stahlhelm. Maria en ik wilden al lebei tegelijk lid worden van hun fan club op Facebook. Zij werd pro bleemloos toegelaten, maar door mijn kale kop checkten ze bij mij eerst of ik niet extreemrechts was. Het is pure kunst wat zij maken. Kunst moet mensen tot nadenken prikkelen, emotioneren. Dat doen zij door gewone dingen een kwartslag te Rammstein heel slim doet, is de randjes opzoeken. Dat is echt heel sterk van ze draaien zodat ze bizar worden.'' Veenstra: ,,In mijn ochtendshow las ik laatst een appje voor van een luisteraar die moeite had met de hoe veelheid Rammstein bij ons, omdat ze tegen het rechts-extremisme aan zouden schuren. Dat leverde een stortvloed aan reacties op, van luiste raars die stelden: luister nou eens naar de teksten, ze zijn juist heel erg tegen extreemrechts. Hun teksten zijn maatschappijkritisch, ze gMn echt ergens over. Als je een nummer en een clip over de volledige Duitse geschiedenis maakt, kan je niet om de Holocaust heen. Zij gaan zo knap met die olifant in de kamer om. Wat Rammstein heel slim doet, is de randjes opzoeken. Dat is echt heel sterk van ze.'' va. 399, Rome, Florence Q en Venetië va. 399,- va. €449 va. €759 Wenen en hetWienerwald Normandië met zjjn invasiestranden 1 Baltische Staten: Estland, Letland en Litouwen Rondreis Schotse 1 Hooglanden Boek zonder aanbetaling zaterdag 22 juni 2019 4 AT Drie keer zanger Till Lindemann tijdens concerten. Onder: beeld uit de clip Deutschland waar de bandleden worden geëxecuteerd. foto spaul bergen/mariska hofman dagelijks los op Rammstein. ,,Dan zet ik Zeig dich of Deutschland op en daar krijg ik zo veel energie van. Even on gecompliceerd meebrullen, heerlijk is dat.'' 44 —Michiel Veenstra, Kink Immens populaire shockrock 8 dagen Ontbjjt en diner Vertrek o.a.: 9,26juf 2,9,16,30 aug, 12 okt 8 dagen 8 dagen 11 dagen i»i <ri iiiirmmi Ontbjjt en diner Vertrek o.a.: 28jun, 12,19jul, 9,23 aug Ontbjjt en diner Vertrek: 19juL, 2,16 aug, 6 sep, 19 okt OBH Ontbjjt en diner Vertrek: 20juL 3,17,31 aug, 14 sep Ontbjjt en diner Vertrek: 5,19juf 2,16 aug, 6,20 sep Alle fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. "^«0 »r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25