O 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Binnen een half uur was het concert in De Kuip van de Duitse hardrockformatie Rammstein, komende dinsdag, uitverkocht. Ze shockeren met hun clips, hun Tanzmetall is nauwelijks te horen op de Nederlandse radio, maar tegelijk heel populair bij de massa. CONCERT RAMMSTEIN Er is voor de zoveelste keer gedoe om Sesam straat. Aart Staartjes, 81 inmiddels, heeft weer eens geroepen dat hij nu zeker weet wat 'ze' (de NTR dus) van 'ons' (de hele Sesam straat inclusief de broccolibomen) af willen. Het gevolg: alarmerende headlines, het halve land in paniek en Coen Sander die een petitie beginnen. Waarna een woordvoerder van de NTR er als de kippen bij is om de onrust te bezweren. Dat Se samstraat ooit verdwijnt is natuurlijk ondenkbaar. Maar is dat nou echt zo? Het spijt me als u zich nu pardoes verslikt in uw zaterdagochtendkoffie, maar ik vond het toch een keer tijd om die vraag hardop te stellen, hoezeer ik ook van Tommie, Pino en Ieniemienie houd. En dat is nou precies het probleem. Iedereen van boven de 35 is om sen timentele redenen verknocht aan Sesamstraat. Vooral aan de zoete herinnering hoe we in ons be- renpyjamaatje nog even mochten opblijven, 'dag Dikkie Dik' zwaaiden en dan met de duim in de mond veilig insliepen. Maar laten we reëel blijven. Die kinderen groeien op in een heel andere wereld. Er is niet meer één jeugdprogramma per dag, het knalt en schalt 24 uur door. Op tv, Netflix, via apps en laten we You- Tube en zijn oneindige schatkamer aan vlogs niet vergeten. Aan mijn 5-jarige is niet meer uit te leg gen dat je tien minuten moet wachten voor een programma begint, want je drukt toch gewoon op de playbutton? Ze vindt Tommie best leuk, maar vloggers als MeisjeDjamila, de Zoete Zusjes en de Bellinga's een heel stuk meer, al snap ik daar per soonlijk hé-le-maal niks van. Maar ik gun haar dat ze haar eigen keuzes en eigen fijne herinneringen maakt. Het laatste wat ik wil is dat ze als 18-jarige in therapie moet omdat haar moeder haar vroeger als een boze meneer Aart dwong om stipt om half zeven naar poppen van een hond, vogel en muis te kijken. Tijden veranderen, hoe moeilijk dat soms ook te verteren is. Ook voor mij, want ik ben een sen timentele oude dweil als het om tv gaat. Ik mis bij voorbeeld nog steeds Helga van Leur bij het RTL Weer. Maar het mooie van de voortschrijdende techniek is dat alle mogelijke fragmenten en her halingen, ook van Sesamstraat, tot in lengte van da gen op allerlei apps en websites terug te vinden zijn. Voor elke leeftijd. 'Oudjes' scoren Donatie Freek voor cabaretiers p positie 169, in de Top 2000 van afgelopen jaar: The Beatles met While my guitar gently weeps. Het volgende num mer, op 168 dus, leverde nogal een abrupte overgang op: Sonne, van hardrockformatie Rammstein. Daarna volgden twee rustige bal lads: Bruce Springsteens Streets of Philadelphia (167) en Everybody hurts van R.E.M. (166). Maar op 165 we derom het oorverdovende gitaarspel van Rammstein: Du Hast. Op de grote, bekende radiostations zijn de Duitse hardrockers vrijwel nooit te beluisteren. En toch zijn ze immens populair in ons land. Hun concert in De Kuip, komende dins dag, was binnen een half uur uitver kocht. Op de mainstreamlijst die de Top 2000 toch is, staan twee van hun drie noteringen (vorig jaar) bij de bo venste 10 procent. ,,Ik snap echt niet dat de grote zen ders Rammstein nooit draaien'', zegt Michiel Veenstra, programmadirec teur en deejay van de alternatieve, di gitale zender Kink. ,,Maar ik vind het ook niet erg, want mensen die veel Rammstein willen horen komen zo bij ons uit. Wij draaien het wel.'' Rammsteins recente single Deutschland - waarover later meer - werd een paar weken geleden Kink XL. Veenstra: ,,Zeg maar de Alarm schijf van Kink, die draaien we een week lang één keer in de vier uur. Dat is behoorlijk vaak. En toch kre gen we veel berichten van luisteraars, waar die waanzinnige nieuwe single van Rammstein toch bleef. Dat ge beurt vrijwel nooit.'' Veel mensen vinden het aantrekkelijk om te flirten met de donkere kant van de Duitse romantiek Dus nee, echt verrast over de popula riteit van Rammstein is Veenstra (ex- 3FM) niet. ,,Ik kan me zelfs voorstel len dat je naar De Kuip gaat als je niet heel veel met deze muziek hebt, om dat je weet: Rammstein levert ook al tijd een weergaloze visuele show af. Dat is echt een spektakel. En hun zware gitaren schrikken wellicht een beetje af, maar als je daar enigszins doorheen kunt luisteren, hoor je ijzersterke popliedjes die melodieus ook heel goed in elkaar steken.'' Rammsteins populariteit strekt tot in het Nederlandse parlement, bleek deze week uit een artikel in deze krant; de gemeente Rotterdam heeft vijf Kamerleden - van uiteenlopende politieke signatuur, maar allen ge kende liefhebbers van Rammstein - uitgenodigd in haar skybox bij het concert. Drie van de vijf slaan de in vitatie met pijn in het muzikale hart af, omdat een inhoudelijk doel ont breekt. Alleen René Peters (CDA) en Martin Wörsdörfer (VVD) reizen af naar Rotterdam-Zuid. De auteur van dat verhaal, de erva ren politiek verslaggever Jan Hoede- man, is zelf ook groot liefhebber van Rammstein. Toen hun concerten in Rotterdam en Brussel (10 juli) in de verkoop kwamen, probeerde hij op twee verschillende schermen kaart jes voor echtgenote Maria en hemzelf binnen te slepen. Het lukte, voor het optreden in het Koning Boudewijn- stadion in de Belgische hoofdstad. U kent Hoedeman wellicht van zijn zomerse serie 'Vissen met Jan', waarin hij in alle stilte boven een hengel en een dobber op het Noorde lijke Havenhoofd in Scheveningen met politici praat over emoties achter de moties. Die man, die zo van nacht- vissen houdt, gaat voordat hij op de fiets stapt naar het Binnenhof vrijwel van de dag Ik wil graag iedereen bedanken die mijn gedrag heeft verdragen toen ik een junk was j F Sesam Dat willen we voor onze kinderen natuurlijk ook. zaterdag 22 juni 2019 GO MUZIEK Bruce Spring steen (69) en Madonna(60) doen het nog al tijd goed. Ze kwamen giste ren met hun nieuwe werk in de Album Top 100 binnen op respectievelijk de eerste (Wes tern Stars) en tweede plaats (Madame X). CABARET Freek de Jonge en zijn vrouw Hella hebben 25.000 euro aan de Schouw burg Haarlem geschonken voor de organi satie van caba- rettalentdagen. De Jonge debu teerde er in 1969 met Neer- lands Hoop. 3 ■u Jeroen Schmale —Jacco Pekelder, Duits- landkenner en historicus Een donkere, in Duitsland geboren ac trice speelt Germania in Deutschland. —Zanger Jett Rebel viert op Instagram dat hij drie jaar clean is. m A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24