JlUVIBo 21 WIELRENNEN TWEEDE ZEGE IN ZLM TOUR Het is een drive die in me zit: ik wil winnnen 168,1 km in 3.43.47 Dylan Groenewegen rijdt gewoon in eigen land ter voorbereiding op de Tour de France, waar de gele trui in etappe 1 het ultieme doel is. Met twee sprintzeges in de ZLM Tour loopt de trein op rolletjes. gen geen moer te interesseren waar de streep is getrokken. Bovenop een viaduct, in een Frans gehucht, een Belgisch kustplaatsje, een Portugees dorp of de Champs-Élysées in Parijs: Groenewegen zal en moet er als eer ste aankomen. Zo ook in de ZLM Tour, in Hein- kenszand in Zeeland of het Lim burgse Buchten. En al helemaal over twee weken als de eerste Tour etappe finisht op de Avenue du Parc Royal in Brussel. Daar wacht een gele trui als ultieme bonus voor de rit winnaar. Mocht Groenewegen sla gen in die missie dan staat er dertig jaar nadat Erik Breukink in 1989 in Luxemburg de Tour-proloog won weer een Nederlander op het po dium in een gele trui. Dat verlangen is groot en dus snapt Groenewegen ook wel dat nog meer pech de Tour-koorts in Nederland aardig zou drukken. Het is zaak dat na het wegvallen van Dumoulin de grootste kanshebber voor de eerste gele trui wel gezond en wel in Brus sel aan de start verschijnt. ,,Maar met mij gaat het goed. Vallen is ook beetje onderdeel van de koers, helaas.'' Sprinter In tegenstelling tot het overgrote deel van het Tour-peloton dat zich deze weken in Frankrijk of Zwitserland in vorm probeert te rijden, doet de snel ste sprinter van het moment zijn Tour-voorbereiding dichterbij huis. Na de drieweekse hoogtestage met zijn ploeggenoten in de Sierra Ne vada staat deze week de proloog en in totaal vier etappes van de ZLM Tour UITSLAG^ Algemeen klassement op het programma. Allemaal in het teken van die eerste gele trui die in Brussel wordt vergeven. Over de keuze voor de ZLM Tour is goed nagedacht, vertelt Merijn Zee man, trainer en sportief directeur van Jumbo-Visma. ,,We willen Dylan niet te veel forceren. De Dauphiné was sowieso geen optie omdat daar te veel klimmers reden en geen sprin ters. Dat is geen doen, dan is er niet eens een grupetto in de bergritten. De Ronde van Zwitserland had even tueel gekund, maar daar zijn ook weer lastige etappes voordat er wordt gesprint. Van zoveel hoogtemeters word je niet sneller. We kiezen voor een niet te zware voorbereiding, maar wel voor massasprints. Met de hectiek die erbij hoort om te finetu- nen met de ploeg en de sprinttrein. Zo kan Dylan zijn pure snelheid be houden." Groot casino Vandaar dat de sprinttrein van Groe- newegen dezer dagen door Neder land raast. ,,Echt sterke mannen rij den hier in de ZLM", zegt Tony Mar tin lachend na afloop. De Duitse tijdritspecialist kijkt uit naar zijn eerste Tour in het geel zwart van Jumbo met kopmannen Steven Kruijswijk (32) en Groenewe- gen. ,,Ik heb zin in de ploegentijdrit op dag 2, dat wordt gelijk belangrijk voor het klassement. En met Dylan hebben we misschien wel de snelste sprinter van allemaal. Maar zo'n eer ste Tour-etappe is een groot casino. Nog meer valpartijen en nog hecti- scher dan andere Tour-dagen", blikt de Duitser alvast vooruit. Zo bezien zijn de eerste etappes van de ZLM Tour in Nederland mét valpartij en tweemaal ritwinst voor Dylan Groenwegen misschien wel een perfecte voorbereiding op de Tour de France en zijn jacht op het geel. De taart die hij bij de start kreeg van de or ganisatie van de ZLM Tour voor zijn 26ste verjaardag zag er lek ker uit, maar kon de slechte nacht van Dylan Groenewe- gen niet verbloemen. De pleister op zijn rechterknie herinnerde nog aan de crash van een dag eerder. Verstopt onder zijn blauwe puntentrui zaten de schaafwonden en schrammen die ervoor zorgden dat hij weinig sliep. Maar een korte nacht of niet: Groe- newegen was voornemens om zich zelf op zijn verjaardag in het Lim burgse Buchten opnieuw op ritwinst te trakteren. En dat lukte, zoals hij al nagenoeg heel het jaar wint wanneer hij dat wil. Een dag eerder kwam hij ook al juichend over de streep, al was zijn zege in het Zeeuwse Heinkenszand er een met het nodige kunst en vlieg werk. Op ongeveer 10 kilometer voor de streep sloeg Groenewegen tegen het asfalt en leek zijn winstkans ver keken. Alsof de afgelopen weken al niet bol stonden van slecht en pijn lijk Tour de France-nieuws. Na het uitvallen van Chris Froome en Tom Dumoulin in Critérium du Dau- phiné en de valpartij van Geraint Thomas in de Ronde van Zwitser land leek het er even op dat ook de ZLM Tour zou worden overscha duwd door blessureleed. Bonus Maar in plaats van op het asfalt te blijven zitten en de koersdokter laten komen, stond Groenewegen snel op. En niet om op zijn dooie akkertje naar de finish te rijden. De ZLM Tour mag een kleine wedstrijd zijn, met voornamelijk procontinentale wie lerploegen, Groenewegen had zijn zinnen gezet op de dagzege. ,,Het is een drive die in me zit: als ik dichter bij de streep kom, wil ik winnen. Ik val, maar zodra ik op de grond zit, is er die drive: ik moet een nieuwe fiets en weer verder. Ik wil gewoon altijd winnen." En dan lijkt het Groenewe- zaterdag 22 juni 2019 Sprinttrein Groenewegen begint op stoom te komen Groenewegen juicht donderdag, gisteren weer. fotocor vos -Dylan Groenewegen ZLM TOUR Etappe 2: Etten-Leur - Buchten 1. Groenewegen (Jum) 2. Ewan (Aus/Lot) z.t. 3. Teunissen (Jum) z.t. 4. Debusschere (Bel/Kat) z.t. 1. Teunissen (Jum) 8.12,16 2. Van Emden (Jum) +0.02 5. Walscheid (Dui/Sun) z.t. 6. Bol (Sun) +0.07 7. Schmidt Würtz (Den/Kat) +0.13 8. De Buyst (Bel/Lot) +0.16 9. Martin (Dui/Jum) +z.t. 10. Biermans (Bel/Kat) +0.18 Daan Hakkenberg Buchten Vallée (Bel/Wan) z.t. 3. Groenewegen (Jum) 4. Dowsett (GB/Kat) +0.05 +0.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21