Het wonder van Mike van Beijnen Promes interessante optie voor landskampioen Ajax 18 SJOERD MOSSOU WK VOETBAL Het WK in Frankrijk is nog niet het toernooi van Lieke Martens, de sterspeelster van het gewonnen EK in 2017. Waar is de magie van de linksbuiten van de Leeuwinnen gebleven? zaterdag 22 juni 2019 Column Eeen Nederlandse voetballer die Mike van Beijnen heet, tekende deze week een con tract bij FC Barcelona. Sindsdien bedraagt zijn gelimiteerde afkoopsom - geen grapje - 100 miljoen euro. Dat is best wel apart, vermoedelijk had u nog nooit van Mike van Beijnen gehoord, en zeer waar schijnlijk is Mike van Beijnen over tien jaar in een levende quizvraag veranderd. Afgelopen seizoen was Van Beijnen rechtsback bij NAC, de club met vermoedelijk de meeste overbodige backs ter wereld, en met enige afstand de slechtste ploeg van de eredivisie. Hij speelde geen minuut. De opeenvolgende trainers van NAC vonden Pele van Anholt, Khalid Karami, Fabian Sporkslede en Daan Klomp allemaal beter. Dat maakt het verhaal vrij hilarisch, toch is deze wondertransfer naar Barcelona (B) doodsimpel verklaarbaar. Mike van Beijnen is namelijk de zoon van Ali Dursun, de zaakwaarnemer van Frenkie de Jong. Vroeger speelden Mike en Frenkie samen bij Willem II in de jeugd. Een vriendendienstje, zoge zegd. (Een beetje zoals bij Danny Muller, ooit het jeugdvriendje van Johan Cruijffs dochter, en in 1989 plots contractspeler bij FC Barcelona.) Vergis je niet, dingen gaan veel vaker zo. Deze week tekende Nick Marsman nog een contract bij Feyenoord, nota bene de reservekeeper van FC Utrecht. Dat is niet per se omdat Nick Marsman nou zo'n enorme wereldkeeper is, het helpt dat Rob Jansen zijn zaakwaarnemer is, de huismake laar van Feyenoord. Bij Paris Saint-Ger main spelen twee jon gens die Levi Opdam en Mitchel Bakker he ten, nou niet direct enorme supertalenten. De naam van hun zaakwaarnemer ver klaart veel: Mino Rai- ola. Bij Ajax haalden ze ooit niet alleen Ne- manja Gudelj, maar We schieten graag op zaak waarnemers, maar clubs houden de mores in stand ook zijn vader (als scout) en zijn broertje (als wisselwisselwisselspe- ler). Handjeklap. Altijd gezellig. Vaak wordt er schamper gedaan over dit soort gekke combidealtjes, maar geef Mike van Beijnen en Ali Dursun eens ongelijk. Voor Frenkie is het hartstikke leuk. Mike van Beijnen beleeft een re gelrechte jongensdroom - en Ali heeft zijn zoon een prachtige dienst bewezen. Wat wonderlijk vaak onderbelicht blijft: de rol van de clubs in dit spectrum. Het pure amateu risme vaak, het gerommel en geslijm, de dubbele moraal ook. We schieten altijd graag op zaakwaarnemers, als de boemannen van het mondiale voetbal, maar wacht even. Het zijn toch echt de clubs die de mo res in stand houden. Met hun vriendendienstjes, hun dubbele agenda's, met de torenhoge commis sies die ze zelf met droge ogen betalen. Heel vaak hebben makelaars vrij spel, domweg omdat clubs hun scouting niet op orde hebben. Omdat ze maar wat aanrommelen. Moralistisch heffen clubs hun vinger als het ze goed uitkomt, als er een jeugdspeler wordt weggekaapt, maar on dertussen doen ze vrolijk mee aan het spel, sterker nog: ze houden het gretig in stand. Boter op het hoofd, heet dat. Mike van Beijnen nam er een likje van - en groot gelijk heeft-ie. 'Gragt' is dicht bij rentree Sturing weg bij Vitesse Na 70 minuten haalde bondscoach Sarina Wiegman haar links buiten naar de kant tegen Canada (2-1). Lieke Martens, één van de best be taalde voetbalsters van Oranje, de speelster die commercieel de meeste waarde vertegenwoordigt, het uithangbord van FC Barcelona, de voormalig beste voetbalster van de wereld én de ster van het EK van 2017. Sinds het EK in eigen land is de status van Martens dermate veran derd, dat het voetballen niet een voudiger wordt. Haar naam staat met rood omcirkeld als de tegen stander Oranje analyseert, dubbele dekking is eerder regel dan uitzon dering. In de groepsfase van dit WK zagen we slechts flitsen, flinter dunne momenten van de voetbal- brille van Martens. Dat die momenten schaars zijn, kun je wijten aan vorm, maar ook aan het bijna onrealistische ver wachtingspatroon dat om Martens heen hangt. Ze legde de lat in 2017 zó hoog voor zichzelf. Op het EK leek ze elke wedstrijd de rechtsback van dienst aan flarden te spelen en daarbovenop kreeg ze later in 2017 ook nog het predicaat 'beste speel ster van de wereld' opgeplakt. Alles zou anders worden. Dat neemt niet weg dat een Martens in topvorm zou moeten kunnen omgaan met op haar aangepaste defensies. Op het EK zag ze er eerder juist de lol van in dat de verdediging het op haar muntte. Maar zolang die vorm er niet is, blijft het zoeken. Zo ook tegen Canada. ,,Het was gewoon heel erg lastig voor me", aldus Mar tens. ,,Bij elke bal die ik kreeg, had ik het gevoel dat ik werd ingesloten. Die wedstrijden zitten er soms tus sen. Laat ik daarin mijn rol nemen. Als er drie om mij heen zitten, moet er ergens anders ruimte ko men. Je zag het tegen Canada ook: de rechtsback die bij mij stond, ver huisde na mijn wissel meteen naar de linksbackpositie.'' Het was lastig tegen Canada voor me. Bij elke bal die ik kreeg had ik het gevoel dat ik werd ingesloten Wiegman zoekt het in dezelfde hoek. ,,Martens wordt aan de bal vaak ingesloten, dat is logisch als je als Europees kampioen naar het WK gaat. We worden geanalyseerd en er wordt rekening gehouden met je kwaliteiten. Gelukkig heb ben we meer speelsters die belang rijke of beslissende dingen kunnen doen. Dat is het mooie aan de ont wikkeling van het team. We zijn niet meer afhankelijk van één of twee speelsters.'' Problemen In zekere zin heeft Martens een rol aangenomen als bliksemafleider, al doet die term enorm af aan de kwaliteiten en de status van de Limburgse in Oranje. Wel lijkt Martens te hebben geaccepteerd dat het zo vrij als een vogeltje voetballen van een paar jaar gele den er domweg niet altijd meer in zit. Na de uitzwaaiwedstrijd tegen Australië, toen Martens ook in de tang zat van de verdediging, wees ze op het feit dat defensies in de problemen zouden komen als ze alle focus op haar zouden richten. Shanice van de Sanden loopt im mers aan de andere kant en Oranje heeft in de persoon van Vivianne Miedema een spits die uit het niets kan toeslaan. Het fraaie aantal van 119 eredivisie- doelpunten dat Ajax vorig seizoen maakte, wil de club in de komende jaargang minstens evenaren en het liefst verbeteren. En dus is de komst van een nieuwe aanvaller belang rijk. Daarbijheeft de komst van PSV'er Steven Bergwijn prioriteit, terwijl Sevilla-aanvaller Quincy Promes ook als een goede optie wordt gezien. Ligt de transfer van Bergwijn fi- W Ajax-coach Ten Hag werkte al eerder met Quincy Promes bij Go Ahead Eagles nancieel wat moeilijker én gevoeli ger, de komst van Promes is omge ven met minder vraagtekens. De Oranje-international die in de halve finales van de Nations League nog scoorde tegen Engeland heeft er in Sevilla niet het beste seizoen van zijn carrière op zitten. Het is daardoor onwaarschijnlijk dat zijn werkgever meer gaat vragen dan de ruim twintig miljoen die Sevilla bijna een jaar geleden voor hem be taalde aan Spartak Moskou. Het is nog wel afwachten wat de nieuwe trainer Julen Lopetegui wil met de aanvaller die ook vaak als verdediger speelde en mede daar- @sjoerdmossou VOETBAL Stefanie van der Gragt (foto) lijkt klaar voor een rentree bij Oranje. De Barcelona- verdedigster trainde giste ren voluit met de speelsters die een dag eerder op de bank zaten bij het laatste groepsduel tegen Ca nada (2-1). Van der Gragt liep knie klachten op in het eerste WK-duel. VOETBAL Edward Stu ring (foto) vertrekt per direct uit de technische staf van Vi tesse. De clu bicoon (56) mist de 'klik' met hoofd trainer Leonid Sloetski in Arnhem. De breuk komt niet onver wacht, eerder was al duide lijk dat Stu ring zich niet kon verenigen met de werk wijze van Sloetski. o a 0) Sterspeler Martens zoekt de magie Tim Reedijk Reims - Lieke Martens Een deel van de selectie meldde zich gisteren voor het eerst op De Toekomst, waarmee het sei zoen van Ajax gisteren officieel is begonnen. Na het wegvallen van de optie om de selectie te versterken met Martin 0de- gaard is Ajax er veel aan gele gen om de komst van Steven Bergwijn óf Quincy Promes te bewerkstelligen. Nik Kok Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18