ECONOMIE 15 Door maar liefst 79 radiokanalen te gebruiken en 1600 keer per se conde naar een ander kanaal te hoppen, voorkomt Haartsen dat bluetoothapparaten elkaar versto ren. En dus kunnen anno 2019 massa's mensen op Nederlandse stations ongestoord naar Spotify luisteren met hun airpods. ,,Uiter- aard is er soms storing, maar slechts zelden. Zeker nu de tech nologie slechts tot 10 meter werkt.'' Haartsen houdt de technologie bewust zo simpel mogelijk. Maxi maal acht apparaten kunnen aan gesloten: een basisstation - tele foon of computer - en zeven 'sla ven': koptelefoons, toetsenborden, printers, speakers, et cetera. ,,Ericsson vroeg om meer, maar dat maakte het té complex.'' Binnen enkele jaren leidt Haart- sen een team van dertig mensen. In 1996 realiseert Ericsson zich dat het met MC Link, zoals het project heet, een potentiële wereldstandaard bezit. De Zweden nodigen concurrenten Nokia, IBM, Toshiba en Intel uit. ,,IBM was weinig enthousiast, maar chipmaker Intel wél.'' Intels steun blijkt doorslagge vend. In 1998 starten de fabrikan ten de Bluetooth Special Interest Group (SIG), die de standaard sindsdien bewaakt. Een jaar later komen de eerste apparaten op de markt. Haartsen is aanwezig als Bluetooth bluetooth in 1999 in Londen we reldwijd wordt gelanceerd. Mede dankzij Intel heeft 'project MC Link' dan een naam. Een van Haartsens Zweedse collega's ver telt Intel-ingenieur Jim Kardach over de Deense koning Harald Blauwtand, die Denemarken en Noorwegen in de tiende eeuw ver enigde. ,,Jim opperde daarop blue tooth, nu de technologie de mo biele en de computerwereld ver enigde.'' Die naam bleef hangen. Spoel vooruit naar 2019 en de rest is geschiedenis: in twintig jaar tijd zijn er dertig miljard blue- toothapparaten verkocht. Dit jaar alleen komen daar ruim 4 miljard nieuwe bij: smartphones, koptele foons, printers, muizen, speakers, horloges, sensoren, toetsenbor den, en ga zo maar door. En met 5G en the internet of things worden dat er alleen maar meer. Bij de Bluetooth Special Interest Group zijn inmiddels 35.000 bedrijven aangesloten. 1990 Promotie Elektrotech niek TU Delft (cum laude) 1991-2010 Ericsson, diverse functies, onder meer expert draadloze systemen 2010-2017 Plantronics, chief scientist, Emmen Haartsen staat te kijken van het gi- gasucces. ,,Pas toen rond 2006 het miljardste bluetoothapparaat werd verscheept, dacht ik: dit verdwijnt niet meer.'' Belangrijk moment is de acceptatie door Apple en Sam sung. De komst van smartphones doet de rest. Sindsdien gaat het maar door: als Apple drie jaar te rug de hoofdtelefoonaansluiting uit de iPhone schrapt, denkt Haartsen: Yes, weer een boost voor bluetooth! Als moeilijkste moment noemt hij achteraf het verkrijgen van fiat voor bluetooth van de Ameri kaanse toezichthouder FCC. „Ze kwamen vlak voor de wereldwijde lancering ineens met allerlei nieuwe eisen. Daar heb ik slape loze nachten van gehad. Ik verzon toen een list, gelukkig kwam het goed." De Nederlander mag technolo gie hebben bedacht die op 30 mil jard apparaten draait, miljonair is hij niet „Ik ontwikkelde blue tooth in loondienst bij Ericsson en liep nooit financieel risico. Zelf zou ik in de jaren 90 nooit 10.000 euro van mijn eigen spaargeld in bluetooth hebben gestopt." Het verhaal dat hij slechts 1000 euro bonus van Ericsson ontving voor zijn vinding, klopt maar deels. „Ik kreeg dat bedrag per pa tent." Inmiddels heeft hij ruim tweehonderd patenten, hoewel lang niet allemaal afgesloten voor Ericsson. Niet rijk Haartsen mag niet rijk zijn, hij is wél wereldwijd erkend. In 2015 wordt 'de vader van bluetooth' toegelaten tot de prestigieuze Na tional Inventors Hall of Fame in Washington. Een jaar later krijgt hij een plek in de Consumer Tech nology Association Hall of Fame. Eerder werd hij al genomineerd voor de European Inventor Award 2012. Gek genoeg won hij niet. Haartsen is 56 jaar en bevindt zich in de luxepositie te kunnen doen wat hij leuk vindt. Hij is ad viseur voor Dopple BV, een be drijfje in Emmen dat draadloze producten maakt. Vanuit huis werkt hij twee dagen per week voor het Amerikaanse Poly, dat draadloze technologie voor kanto ren aanbiedt. Ook is hij adviseur van het zonnebedrijf Koolbridge Solar. Daar werkt hij met zijn oude mentor Paul Dent, die nóg meer patenten (350) bezit dan Haartsen. Hij houdt alle ontwikkelingen rond bluetooth minutieus bij. Soms loopt hij door de Media Markt en kijkt welke apparatuur er allemaal is. Inmiddels zitten we bij bluetooth 5.0. De technologie is verbeterd en verbruikt nog min der energie dan toen. ,,Maar in de basis werkt alles nog exact volgens mijn concept.'' Hoe vinden zijn drie kinderen dat hun pa ook als de vader van bluetooth door het leven gaat? ,,Geen idee, dat heb ik ze eigenlijk nooit gevraagd'', zegt Haartsen. Zelf heeft hij helemaal niet zo veel bluetoothspullen. ,,Een draadloze koptelefoon, waarmee ik muziek met Spotify stream en een carkit.'' Het idee dat de bluetoothuitvin- der een slim huis dient te hebben, vol met communicerende appara ten, klopt niet. ,,Ik ben helemaal niet van de gadgets. Ik ben veel meer geïnteresseerd in het denk werk, de concepten, erachter.'' zaterdag 22 juni 2019 GO A Jaap Haartsen met een toe passing van Bluetooth. FOTO'S CORNÉ SPARIDAENS Tot 8 apparaten bouwen een mini-netwerk, zodra ze in eikaars bereik komen. afstand max10 m Door 1600 keer per seconde van frequentie te wisselen, is er geen storing met andere apparaten. Jaap Haartsen Geboren in Den Haag, 13 fe bruari 1963 1986 Studie Elektrotechniek TU Delft (cum laude) 2000-2008 Bijzonder hoog leraar mobiele radiocommuni catie, Universiteit Twente Haartsen woont in Rolde, is getrouwd, drie kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15