Eerste klus Van den Hoogenband ZEELAND 17 EUROPESE SPELEN EK JUDO Na een moeilijke periode is Sanne Verhagen (26) op de weg terug. De judoka uit Best komt vandaag in actie op het EK judo in Minsk dat onderdeel is van de Europese Spelen. Voor het eerst in veertien maanden is Sanne Verha gen weer present op een titeltoernooi. In april 2018 judode ze haar laat ste grote toernooi, het EK in Israël. Door tegenvallende resultaten werd ze niet geselecteerd voor het WK in Azerbeidzjan, vorig najaar. Verhagen is blij dat ze nu wel deel uitmaakt van de Nederlandse ploeg. Op de eerste dag van het judotoer nooi komt ze vandaag al in actie op de tatami. ,,Ik ben helemaal fit. Het lekkere judo begint weer te komen. Ik voel me steeds sterker worden, ben scherper. Het heeft een tijdje ge duurd, de afgelopen toernooien stond ik er weer." Haar prestaties op de mat kwamen nog niet echt tot uitdrukking in de uitslagen. ,,Ik heb een paar keer pech gehad met de loting. Dat is het nadeel als je rond de 30ste plaats op de we reldranglijst staat", zegt de judoka die uitkomt in de klasse tot 57 kilo gram. ,,Tegen de olympisch en Euro pees kampioen verloor ik onlangs met minimaal verschil. Helaas wel in de tweede ronde, dus voor de buiten wacht is dat niet bijzonder. Maar zelf heb ik veel vertrouwen gehaald uit die partijen. Al wordt het tijd dat ik nu echt van toppers ga winnen", zegt Verhagen zelfkritisch. Haar beste prestatie van dit jaar - op papier - was haar bronzen medaille tijdens de Grand Prix in Tiblisi. Adempauze Verhagen ging na de teleurstellend verlopen Olympische Spelen van 2016 door een diep dal. Ze haalde geen plezier meer uit het judo en stelde een adempauze in. Bijna an derhalf jaar twijfelde ze of ze haar topsportcarrière zou voortzetten. Ze stortte zich helemaal op haar studie technische bedrijfskunde aan de TU/e die ze met succes afrondde. Op advies van haar oude trainer in Eindhoven, Mark Earle, en voormalig topjudoka Deborah Gravenstijn be sloot ze begin 2018 toch weer te gaan trainen. Met vallen en opstaan werkt de bronzen medaillewinnaar van het WK in 2014 toe naar haar oude topni veau. ,,Er is heel veel veranderd de af- gelopen jaren. De overstap naar Pa pendal, een nieuwe trainer, nieuwe trainingsvomen, een nieuw huis in een nieuwe omgeving. Ik had tijd no dig om te wennen aan mijn nieuwe leven", zegt Verhagen die het in eer ste instantie niet zag zitten om op Papendal te gaan trainen. ,,Ik struggle soms nog steeds, maar de liefde voor het spelletje judo is wel weer terug." Het maakt het voor Verhagen ook niet makkelijk dat ze nog geen coach heeft gevonden met wie het goed klikt. ,,Het is nog zoeken naar de op timale samenwerking. Eerst trainde ik op Papendal onder Michael Ba- zynski. Op eigen initiatief ben ik overgestapt naar Jean-Paul Bell. Dit EK wordt nu het eerste toernooi waarin hij mij begeleidt." Verhagen traint ook nog eenmaal per week in Eindhoven onder haar oude coach en vertrouwenspersoon Mark Earle. Of dat mag van de bond? ,,Geen idee. Maar Mark is en blijft be langrijk voor mij. Zonder hem en De borah had ik mijn judopak niet meer aangetrokken." Op het EK in Minsk zijn belang rijke punten te verdienen voor de wereldranglijst. De judoka's die eind mei 2020 in de top achttien van de wereld staan, kwalificeren zich voor de Olympische Spelen. ,,Daar doe ik het allemaal voor. Daarvoor heb ik mijn leven op z'n kop gezet." EUROPESE SPELEN De verhuizing, een nieuwe trainer, nieuwe trainingsvormen. Ik had tijd nodig om te wennen CHEF DE MISSION zaterdag 22 juni 2019 VL Met vallen en opstaan weer toewerken naar topniveau Natasja Weber Papendal/Minsk Sanne Verhagen in actie tijdens haar vo rige EK, ruim een jaar geleden in Tel Aviv. ,,De liefde voor het spelletje judo is weer helemaal terug." ARCHIEFFOTO Tweede editie vindt plaats in het Wit-Russische Minsk. Primeur in 2015 was in Bakoe, Azerbeidzjan. Evenement duurt t/m 30 juni. 15 sporten op het programma. Bij enkele sporten betreft het een volwaardig EK zoals bij judo, boksen en badminton. Eigenlijk zou deze tweede editie in Nederland worden gehouden. Een maand na de toewijzing werd de or ganisatie teruggegeven omdat over heden niet wilden bijdragen aan de kosten van circa 60 miljoen euro. De Europese Spelen moeten niet verward worden met de gecombi neerde EK's, zoals vorig jaar in Glas gow en Berlijn. —Sanne Verhagen (26) MINSK Chef de Mission Pieter van den Hoogenband kan ko mende week op de Europese Spelen warmdraaien voor de Olympische Spelen van vol gend jaar in Tokio. Het multisportevenement in Minsk is voor de drievoudig olympisch kampioen zijn eerste klus als chef de mission namens sportkoepel NOC*NSF. Van den Hoogenband liet eerder deze maand bij de perspresenta tie weten dat hij in Wit-Rusland vooral op de achtergrond zal functioneren. „Verwacht niet dat ik de hoofdrol opeis. Het gaat om de sporter en de coach. Die moeten optimaal kunnen functi oneren. Het is aan mij om te zor gen dat ze dat inderdaad kunnen doen. Maar mocht iemand mij aanspreken op mijn kennis als oud-topsporter dan kan dat ui teraard." De Brabander komt in zijn 86-koppige afvaardiging veel provinciegenoten tegen. Prominente Brabanders op de Europese Spelen zijn: Marianne Vos, Harrie Lavreysen, Sjef van den Berg, Max van der Pas, Roy Meyer, Sanne van Dijke en Sanne Verhagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 143