Camperplek Sas niet meer gratis Is plan Pattistpark Raad van State-proof? 7 BEGRAAFPLAATS LUC INGELS Bijna een ton steekt de gemeente Hulst in de renovatie van de historische begraafplaats aan de Glacisweg in Hulst. Aan kunste naar Luc Ingels uit Walsoorden de taak de graven te restaureren. Een wandeling over de be graafplaats tussen de Glacis weg en Zoutestraat is rede lijk macaber. Vrijwel ieder graf mankeert iets. Het is verzakt of ge woonweg kapot. De begraafplaats was in gebruik van 1870 tot 1985 en dat is goed te zien. Delen van gra ven zijn naar beneden gestort, dekstenen gescheurd, hekjes zijn verroest, namen van overledenen onleesbaar. Sommige grafstenen zijn zelfs verdwenen. Het lijkt de perfecte locatie voor een spook film. Het is dus niet voor zijn tijd dat de begraafplaats - met enig gevoel voor overdrijving ook wel het Père Lachaise van Hulst genoemd, naar de beroemde begraafplaats in Pa rijs - een opknapbeurt krijgt. Rijksmonumenten De gemeenteraad ging een jaar ge leden akkoord met een investering van 94.000 euro. Dat geld is be doeld voor de restauratie en voor de aanleg van een wandelpad, als onderdeel van een toeristische route. Dat moet er over twee jaar liggen. Wethouder Jack Begijn kwam donderdagavond met die belofte tijdens de vergadering van de raadscommissie Bestuur en Mid delen. Begijn bracht de commis sieleden op de hoogte van de stand van zaken van wat een al lang lo pend hoofdpijndossier voor de ge meente is. Al jaren wordt er door de ge meente oogluikend toegestaan dat campers gratis kunnen verblijven op het veld op het Kanaaleiland. Officieel mogen er twee campers maximaal 24 uur staan. In de prak tijk staan er veel meer en vaak lan ger dan een etmaal. Het gedoogbe leid van Terneuzen maakte de Sasse camperplaats steeds popu lairder waardoor er soms niet twee maar wel vijftig campers op het veld stonden. In campergidsen werd het terrein aangeprezen van wege de mooie ligging en de soe- pele houding van Terneuzen. In 2017 vroeg de gemeenteraad het college een einde te maken aan de uit de hand lopende situatie. De steeds groter gegroeide 'camping' zorgde voor wrevel bij onder meer minicampinghouders in de omge ving. Terneuzen moest óf ingrij pen en overtreders beboeten óf de zaak normaliseren en voortaan geld vragen voor overnachtingen. Het college koos voor het laatste omdat Sas van Gent de klandizie van de gasten zelf goed kan ge bruiken. Vanaf de zomer van 2020 kost het camperaars geld om in Sas van Gent te mogen overnachten. Een uitbater moet de camping drijven. Volgens Begijn kunnen geïnteres seerden na de zomer een aanvraag doen om deze te exploiteren. TERNEUZEN Keurt de Raad van State het plan voor drie woontorens in het Pattistpark straks goed, of haalt de gemeente Terneuzen op nieuw bakzeil? Dat vraagt D66- raadslid Peter de Kraker zich af. De gebouwen moeten op de plek ko men van het gesloopte verpleeg huis Ter Schorre aan de Wester- schelde. In een raadscommissie uitte De Kraker afgelopen week zijn zorgen. De gemeente publiceerde 20 maart een nieuw ontwerp-bestemmings- plan voor het Pattistpark, maar de definitieve resultaten van een windonderzoek zaten daar nog niet bij. Die zijn pas 12 april toegevoegd. Volgens De Kraker begeeft de ge- meente zich mogelijk op glad ijs. Een reden waarom de Raad van State vorig jaar een eerder bestem mingsplan afwees, was het ontbre ken van (nieuw) windonderzoek. Wethouder Frank van Hulle be loofde het uit te zoeken. Hij voor ziet geen problemen: bij de publi catie van het ontwerp-bestem- mingsplan was er al wel een voor lopig windonderzoek waaruit bleek dat 'geen onaanvaardbare windhinder' zal ontstaan. Het defi nitieve onderzoek bevestigde dit. Dit wordt begin juli ter inzage ge legd. De bezwaarmaker die eerder bij de Raad van State won, heeft al aangegeven de late publicatie van het windonderzoek aan te grijpen. Terneuzen moest óf overtreders beboeten óf geld voor overnachting vragen Veel graven zijn Rijksmonu menten, zegt Marco Vermandel, beleidsmedewerker groen bij de gemeente. ,,Sommige graven zul len te slecht zijn om nog op te knappen." Vrijwilligers van de Oudheidkundige Kring helpen mee met het onderhoud, de stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) werkt aan een beheer- plan. Kunstenaar en restaurateur Luc Ingels uit Walsoorden is in middels begonnen met de restau ratie. Hij herstelde ook graven in Sluis en 25 jaar geleden zelfs op het echte Père Lachaise in Parijs. Daar restaureerde hij de graven van bloemenschilder Gerard van Een nieuw kruisbeeld is vloeken in de kerk. Oude materialen moet ik hergebruiken Spaendonck en schrijver Conrad Busken Huet. Op de Hulster be graafplaats is hij bezig met een blok van vier graven. ,,Daar ben ik wel een paar maanden mee zoet." Hij neemt onder meer het graf van Alphonse Hombach onder han- den. De oud-wethouder is één van de vele Hulster notabelen die er begraven ligt. Hij stierf in 1901. Zijn vrouw Laure, die vier jaar la ter overleed, ligt in hetzelfde graf. Aan Ingels de taak het compleet in verval geraakte graf weer op te tui gen. ,,Er was niet veel meer dan een pilaar van over. De fundering was verzakt, het stond gewoon te wankelen. Het kruisbeeld was er af gevallen en lag in drie stukken." Het kruis heeft Ingels gelijmd en is met behulp van een kraan weer bovenop het graf geplaatst. Een nieuw kruisbeeld maken zou vloe ken in de kerk zijn. ,,Ik moet de oude materialen hergebruiken. Al- leen als het echt niet anders kan, mag ik daar van afwijken. Zo ont breekt bij een graf een ketting. Ik moest een speciale smid zoeken die deze exact kan namaken." Conserveren Ingels spreekt dan ook eerder over conserveren dan restaureren. Af en toe jeuken zijn handen. De namen op de wit marmeren dekstenen zou hij graag weer leesbaar krij gen. Schoonmaken mag echter niet, omdat er een zeldzame soort mos op leeft. ,,Jammer, want je kunt gewoon niet zien dat het wit marmer is. En al helemaal niet wie er begraven ligt." zaterdag 22 juni 2019 Werk in uitvoering op 'Père Lachaise' Bob Maes Hulst Vanaf de zomer van 2020 zal Sas van Gent een stadscam- ping hebben. Daarmee komt dan een einde aan het gratis verblijf voor campers aan de Oostkade. Guido van der Heijden Sas van Gent HïAWIM Restaurateur Luc Ingels (2e van links) helpt mee om het kruisbeeld terug op zijn plek te krijgen. foto peter nicolai -Luc Ingels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 142