NIEUWS 13 PARTIJKOERS DISCUSSIES IN HET LAND Met een essay over liberalisme in de hand, trok Klaas Dijkhoff de afgelopen weken langs zalen met lokale VVD'ers. Om zijn imago als lolbroek-met-proefballonnetjes bij te stellen. En om discussie op gang te brengen in een partij die een 'applausmachine' is geworden. Rutte. Precies wat er bij het CDA on der Balkenende insloop. Die partij werd afgestraft door de kiezer en ging pas daarna op zoek naar een nieuw verhaal. Daarom zegt Dijkhoff nu al in de haarvaten van de VVD discussie te willen voeren over de koers. ,,Ons verhaal herijken.'' Overigens ook zpn verhaal. Juist Dijkhoff kreeg het ver wijt slechts proefballonnetjes (poli tiek onhaalbare plannetjes) te lance ren. Hij deed Stand-Up politics, poli tieke avondjes met een cabaretier, maar te weinig met inhoud en visie. Om 'iets te doen voordat je de vol gende verkiezingen verliest', liet hij daarom zijn Tweede Kamerfractie meedenken aan een 'nieuw verhaal' waarmee hij naar de leden kon. ,,We moeten weer naar die zaaltjes waar lauwe koffie wordt geschonken." Trechter Dijkhoff zelf werd het uiteinde van de trechter aan ideeën en schreef het neer in een politiek manifest (veer tien pagina's) over een partij van het 'redelijke midden'. Die met klimaat- regels 'de mensen niet op kosten gaat jagen'. Waar vluchtelingen 'onze waarden' moeten onderschrijven. Dijkhoff: ,,Ik wil niet dat we in 2021 eens gaan nadenken over een verkie zingsprogramma en jullie dan met wat amendementjes nog wat puntjes kunnen wijzigen. Dit moet óns ver haal worden." Dus noteert hij de suggesties. Net als de kritiek. Dat er te lang juist met is gediscussieerd (Dijkhoff: ,,Eens''). Dat de VVD te rechts is geworden, of juist te links (,,Ik heb niet zo veel met die labels"). Dat er geen emancipatie agenda is (,,Goh, dat zei Neelie Kroes vanmiddag ook nog tegen mij''). Dat Forum voor Democratie te lang niet bestreden werd (,,Dat klopt helaas"). En er is 'ergernis' dat Mark Rutte grote bedrijven aanviel, omdat zij lo nen van werknemers niet zouden doen stijgen. ,,Alsof de winst bij mkb'ers tegen de plinten klotst'', zegt Bert van Seters. ,,Wij zijn geen Philips. Ik vind dat een gechargeerd verhaal." Dijkhoff: ,,Misschien moeten we beter onderscheid maken met multi nationals." Maar, zegt hij wel, 'dat van de middenklasse' vinden we 'écht'. ,,Die trein gaat rijden als u nu niets zegt." Tesla Ook oud-Tweede Kamerlid Charlie Aptroot - nu burgemeester - be klaagt zich. ,,We zijn de partij van de veiligheid, maar er zijn nog nooit zo weinig agenten geweest." De 'be loofde lastenverlaging blijft uit'. En: ,,Niet iedereen kan een Tesla betalen.'' Dijkhoff begint schuldbewust. „Helaas heeft Charlie vaak gelijk." Verder predikt hij toch geduld. Over de klimaatplannen van Ed Nijpels is hij wel helder. ,,Het pakket van Ed, zo noem ik het maar even, gaan we niet een-op-een uitvoeren." Vaker dan hij de lijnen uitzet, luis tert Dijkhoff. Zo ging het eerder ook in Marum. Ook daar zien ze in de avondlijke spreekbeurt een transfor matie. ,,Klaas steekt er de thermome ter in. Je praat een-op-een met hem. Ik heb dat niet iemand eerder zo zien doen'', zegt het Friese Statenlid Dirk Pool achteraf. ,,Klaas groeit van proefballon naar concreet beleid'', vindt gemeente raadslid Ivo de Wolff. In Apeldoorn vertelt Dijkhoff waarom. Hij is van de 'lijn-Frits Bol- kestein'. De VVD'er wil een door wrocht verhaal, vertelt hij daar. ,,Toen ik zelf jong was, had ik er altijd een hekel aan dat iemand uit Den Haag kwam vertellen hoe het moest." En inderdaad, zegt de Lochemse fractievoorzitter Erik Haverkort: ,,Klaas stond daar beïnvloedbaar, luisterend. Niet te zenden zoals politici zo vaak doen, maar te ont vangen." Aan zijn tour houdt Dijkhoff een 'fijne nasmaak' over. ,,Ik heb veel nieuwe ideeën gekregen." Dat de animo voor discussie groot is, doet hem het meest. ,,Op een doorde weekse avond blijken er veel mensen in een warme hut te willen bomen over politiek. Dat doet me goed." Voor iemand die een spreekbeurt komt geven, zwijgt Klaas Dijkhoff opmerkelijk veel. De microfoon heeft hij zelfs weg gelegd. Op het podiumpje van een doorsnee bedrijf, op een verlaten bedrijventerrein in Spijkenisse, schrijft de VVD'er deze woensdag avond vooral. In een gebonden op schrijfboekje noteert Dijkhoff wat de partijgenoten in de volle zaal vinden. ,,Want ik heb de vorige keer te horen gekregen dat het wel erg veel Klaas was." Het is de laatste stop van zijn tour door Nederland. Die begon met de lancering van zijn discussiestuk, een essay eigenlijk, over liberale waarden. Daarin brak hij ook al een lans voor de middenklasse. ,,Die moet nu als eerste gaan voelen dat het beter gaat. U kent mijn salaris, of u kunt het googelen: mij mogen ze nu even overslaan als het gaat om lastenverlichting", herhaalt hij hier in de bloedhete zaal. Kritiek De misschien-wel-opvolger- van-premier-Rutte heeft de breedgedragen kritiek op zijn WD aangetrokken. Er zou te weinig interne discussie zijn, partij leden verworden tot een 'applausmachine'. De partij van vrij denkers was aan ideeënarmoede gaan lijden, klaagden critici. Vooraan staande leden verlieten de WD zelfs. Het oordeel over hun partij: visieloos, nik- sig, een bleke partij die zich aanpast aan coali tiepartners, maar ei gen verhaal ontbeert. Alles zou nog in het licht staan van het be houden van de macht, het vasthouden van het Torentje voor leider zaterdag 22 juni 2019 Klaas Dijkhoff 2.0 schaaft in volle, hete zaaltjes aan nieuwe lijn VVD Klaas Dijkhoff discussieert in een zaaltje in Spijkenisse met lokale VVD'ers over de koers van de partij. foto's arie kievit Tobias den Hartog Jan Hoedeman Spijkenisse Klaas Dijkhoff luis tert naar de leden en noteert sug gesties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13