Laatste oorlogsjaar op Schouwen- Duiveland in persoonlijke verhalen IN DE REGIO 6 Zorg om nieuwbouw scholen MIJN DORP, MIJN STAD Esme Soesman Zierikzee ,,Dan denk je dus dat voor de uit voering van taken in het sociaal do mein vanuit Den Haag wat meer geld naar de gemeenten kan ko men", aldus D'Anjou. Dat is voor alsnog niet het geval. Dus is het puzzelen geblazen om de gemeen telijke huishoudpot op orde te hou den. Henri Vogel (CDA) pleit voor de instelling van een taskforce sociaal domein, die 'rigoureus' op zoek moet naar mogelijkheden om tot kostenbesparing te komen. Zo'n soort commissie is in het gemeen tehuis inmiddels opgericht, ver telde wethouder Cees van den Bos (SGP) tijdens een bespreking eer der deze week van de kadernota. Robbert Lievense (LSD) wil een stap verder gaan. Ook een afvaardi ging van de raad moet over de schouder meekijken. ,,Er moeten grote keuzes worden gemaakt." Jeugdzorg De gemeente Schouwen-Duive- land stevent af op flinke tekorten, die veel te maken hebben met de overheveling van allerlei taken in het sociaal domein (zoals jeugd zorg) van Rijk naar gemeenten. Over de uitvoering bestaat geen twijfel, maar de financiering vanuit het Rijk laat te wensen over. ,,Hebben we straks nog wel geld te vergeven en kunnen we blijven investeren in die o zo belangrijke stads- en dorpsvernieuwing", ver wees Lievense naar de visies die in gang zijn gezet in onder meer Re- nesse, Bruinisse en Brouwersha ven. Sinds de kadernota is gepresen teerd wordt volgens hem achter de schermen hard gewerkt, door par tijen afzonderlijk én samen, om tot oplossingen te komen. Over twee weken staat de kadernota op de agenda van de raad. ,,Ik heb er alle vertrouwen in dat het goedkomt." Scholen D66 maakt zich zorgen over de nieuwbouw van de scholen Pieter Zeeman en de Meie en de regio- scholen die op Schouwen-Duive- land moeten worden gevormd. Nu de prijzen in de bouw sky high zijn, ligt het voor de hand de bouw 'af te schalen', redeneerde Jeffrey van Doorenmalen. Hij pleit ervoor de verschillende scholenplannen in samenhang te bekijken. Dat is voor alsnog niet de insteek van het col lege, meldde wethouder Joppe. Dat het zo lang duurt voor er dui delijkheid komt over de nieuw bouw van Pieter Zeeman zit de po litiek niet lekker. ,,Dat is teleurstel lend voor alle betrokken", zei D'Anjou. Maar er komt een nieuw voorstel naar de raad, beloofde de wethou der. Sinds bekend werd dat de bouwkosten veel hoger uitpakken dan voorzien, wordt daar ook hard aan gewerkt. Wendy Wagenmakers Zierikzee Het programma wordt vandaag om 14.00 uur geopend in de Zie- rikzeese Museumhaven. Daarna volgt een tocht per legerjeep over het eiland, om ook in Bruinisse, Dreischor, Brouwershaven en Burgh-Haamstede tentoonstellin gen te openen. De rit vanuit Bruinisse richting Burgh-Haamstede volgt ongeveer de route die de nu 89-jarige Jaap Wiebrens met zijn ouders en dorpsgenoten in de winterkou van 1944 deels te voet heeft moe ten afleggen. Wiebrens is één van de personen wiens verhaal is op getekend. Hij heeft de karren met daarop de onfortuinlijke Tien van Renesse nog gezien. Zijn verhaal is te zien in Brusea. Sonnemans Een ander verhaal is dat van Jork, een Armeense soldaat die samen met driehonderd landgenoten de Duitsers moesten bijstaan bij de bunkerbouw op Schouwen-Dui- veland en die uiteindelijk, naar alle waarschijnlijkheid door Duits vuur is omgekomen. Zijn verhaal siert de Museumhaven. In Museum Goemanszorg gaat het om Jannie Geluk, die naar de Noordoostpolder werd geëvacu eerd. Het Brouws Museum stelt kunstschilder en verzetsstrijder Jan Verhoeff centraal en de Burghse Schole besteedt aandacht aan Hans Joachim Lange. Die Vijf verhalen die heel verschillend zijn en toch ook weer niet Duitse marineofficier liet zijn spullen achter bij bakker Sonne- mans en keerde na drie jaar inter neringskamp én een bakkersop leiding terug naar Schouwen- Duiveland. ,,Vijf verhalen die heel verschil lend zijn", zegt samensteller Luit- zen Bijlsma, ,,en toch ook weer niet." Meet and greet Thomas Olde Heuvelt Cirque du Gymnastics Wandeltocht langs Oosterschelde zaterdag 22 juni 2019 Schouwen stevent af op tekorten SD Opgetrokken wenkbrauwen bij financieel wethouder Daniël Joppe (CDA) en ultieme verba zing bij Petri d'Anjou (PvdA). De uitspraak van premier Mark Rutte dat het geld tegen de plin ten klotst, viel op Schouwen- Duiveland niet in goede aarde. Vijf Schouwse musea blikken de komende tijd met tentoon stellingen terug op het laatste oorlogsjaar op Schouwen-Dui- veland. Vijf aangrijpende per soonlijke verhalen vormen de opmaat naar de gezamenlijke viering van 75 jaar Bevrijding. -Luitzen Bijlsma, samensteller GOES In het Paard van Troje is vandaag van 15.00 tot 16.00 uur een meet and greet met schrijver Tho mas Olde Heuvelt. Olde Heuvelt won in 2015 een Hugo Award. ZIERIKZEE De 550 leden van GV Delta in Zierikzee geven vandaag een grote voor stelling, genaamd 'Cir que du Gymnastics.' De sporthal van Laco- Sportcentrum in Zierik zee wordt omgebouwd tot een circusarena. In twee voorstellingen laten de leden hun kun sten zien. De middagvoorstelling begint om 15.00 uur, de avondvoorstelling om 19.00 uur. SINT MAARTENSDIJK Wandelsportvereniging Oosterscheldestappers houdt vandaag een wan deltocht langs het Natio naal Park Ooster- schelde. Wandelaars kunnen afstanden van 42, 32, 21, 11 of 6 lopen. Thomas Olde Heuvelt is vanmiddag in het Paard van Troje in Goes. foto pim ras Deelnemers die 42 kilo meter wandelen kunnen van 07.30 tot 09.00 uur starten. Deelnemers aan de 32 en 21 kilometer kunnen tot respectievelijk 10.00 en 12.00 uur starten. Wandelaars die mee doen aan de 11 en 6 kilo meter kunnen tot 13.30 uur starten. Start- en fi- nishlocatie is dorpshuis Haestinge. ZATERDAG BROUWERSDAM Grevelingen, 12.00-23.00 uur: Foodtruckfestival Smaak aan Zee (zon dag ook, van 12.00 tot 21.00 uur); BURGH-HAAMSTEDE Natuurinformatie- en trampolinecentrum, 11.00-18.00 uur: Skelterexpeditie; BURGHSLUIS Passa giersschip MS On rust, 11.00 uur: Na- tuurrondvaart; NIEUWERKERK Dorpshuis, 20.00 uur: Dansavond The Four Seasons; Kerkring, 10.00-18.30 uur: Nieuwerkerk Bruist; RENESSE Centrum, 10.00-17.00 uur: Kerstmarkt; ZIERIKZEE Etalage Havenplein 10, Route met raamexpo (zon dag ook); Gravensteen, 14.30 uur: Rondleiding door gevangenis; Laco, 15.00 uur: Cir que du Gymnastics Deltasport; 't Luitje, 13.00 uur: Zeehondensafari (zondag ook); Nieuwe Kerk, 16.00 uur: Move-it Dance on Stage; ZONDAG BURGH-HAAMSTEDE Natuurinformatie- en trampolinecentrum, 11.00-18.00 uur: Zee- hondenskeltertocht; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11.00 uur: Familierondvaart, 13.30 uur: Familie- rondvaart laagwater; DREISCHOR Adriaan- skerk, 16.30 uur: Choral Evensong; ELLEMEET Strand paviljoen Corazon, 10.00 uur: yoga; RENESSE Centrum, 13.00-17.00 uur: Old timer markt. Sebastiaan van Leeuwen is vrijwilliger bij de Museumhaven Zeeland in Zierikzee, waar het verhaal van de Armeense soldaat Jork verteld wordt. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 137