iitE I Hl Duitsland België Portugal 2 Engeland SaïIES Op 11 september 1985 botsen twee treinen op elkaar bij het plaatsje Alcafache, waarbij zo'n 150 mensen het leven verliezen. Marta, de hoofdpersoon van de korte roman Onderweg van Joao Ricardo Pedro, is een van de passagiers van wie alleen een rugzak wordt teruggevon den. Zij was op vakantie met haar vriendin Sofia in Alentejo, dus waarom zat ze in de trein naar Parijs? Zat ze wel in die trein? BETTINA WILPERT WAT ONS OVERKOMT Hedendaags: Wat ons over komt, Bettina Wilpert Klassie ker: Siddhartha, Herman Hesse Een actuele roman in tijden van #MeToo: Wat ons overkomt van Bettina Wilpert. Na een drank- overgoten nacht beweert Anna te zijn verkracht door Jonas, terwijl hij zegt dat ze seks had den met wederzijdse instem ming. In een pakkende stijl zet Bettina Wilpert de perspectie ven naast elkaar en toont de gevolgen van een al dan niet vermeende verkrachting. Siddhartha is een boek om te lezen en herlezen. Alle romans van Herman Hesse (1877-1962) zijn van een grote schoonheid, maar dit verhaal over brahma- nenzoon Siddhartha die tot verlichting komt, is favoriet. Fijn, klein en wijs. liliLOIl', Hedendaags: Kamer in Oost ende, Koen Peters Klassieker: Het verdriet van België, Hugo Claus Na De mensengenezer, waar voor Koen Peeters de ECI Lite ratuurprijs kreeg, verscheen dit jaar Kamer in Oostende, een fijngevoelige roman over een jarenlange vriendschap tussen hem en schilder Koen Broucke. Ze ontmoeten elkaar in Oost ende en keren daar steeds naar terug, om te mijmeren over James Ensor en andere schilders en over literatuur. Een boek met een aangenaam traag tempo. 'Ik, ik heb alle tijd. Ik, ik wacht nergens op', schrijft Peeters. Heeft u ook alle tijd, pak dan Het verdriet van België in. Dit bomvolle meesterwerk uit de Belgische literatuur laat zich onmogelijk samenvatten, dus er zit maar één ding op: einde lijk meenemen op vakantie. RICARDO Hedendaags: Onderweg, Joao Ricardo Pedro Klassie ker: De stad der blinden, José Saramago De stad der blinden is een klassieker uit het oeuvre van Nobelprijswinnaar José Sara- mago (1922-2010). Het is een filosofische maar toegankelijke roman over een wereld waarin iedereen blind wordt, waardoor de beschaving in hoog tempo afbrokkelt. KLEIN ENGELAND RO A VER HKlen Hedendaags: Klein Engeland, Jonathan Coe Klassieker: Alle verhalen, Roald Dahl U gaat met het oog op de na derende Brexit nog snel een keer naar het Verenigd Konink rijk op vakantie? Goed idee! Als je het aan iemand kunt overla ten om 'the state of the nation' op geestige wijze te duiden en te becommentariëren, is dat Jonathan Coe. In Klein Enge land verkent hij de oorzaken en gevolgen van de politieke en emotionele chaos die zijn land in de ban houdt en tal van rela ties aan het wankelen brengt. Dat volwassenen er een grote puinhoop van kunnen maken, beschreef Roald Dahl (1916 1990) als geen ander en hem (her)lezen is sowieso een goed idee. Net als zijn jeugdboeken zijn zijn verhalen voor volwas senen grappig, bizar en vaak een beetje sadistisch. Ze zijn gebundeld in Alle verhalen. ZATERDAG 22 JUNI 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121