Datalek bij onderdeel zonnepanelen 1—IC EUWS 11 BIOGRAFE OORDEEL Weinigen kennen beoogd premier Boris Johnson beter dan Sonia Purnell die de biografie Just Boris: A Tale of Blond Ambition aan hem wijdde. Ze voorziet een periode van totale chaos. Londen Als een wervelwind stormt Boris Johnson af op het hoogste ambt in Groot-Brittannië. Alles wijst erop dat de leden van de Conservatieve Partij hem ko mende maand tot opvolger van The resa May benoemen. De flamboyante politicus met de kenmerkende blonde haren belooft hen de wereld. Auteur Sonia Purnell houdt haar hart vast: ,,Ik wil absoluut niet dat hij pre mier wordt." Zijn burgemeesterschap in Londen geldt voor haar als een blauwdruk voor wat komen gaat. Onvoorbereid, zonder staf en met een grondige he kel aan kantoorwerk begon hij aan de klus. Zijn partij schrok zo van zijn ongeschiktheid dat topbestuurders naar het stadhuis werden gestuurd om de dagelijkse leiding over te ne men. ,,Boris mocht de bubbels in de champagne stoppen. Linten door knippen. Dat deed hij met verve. Bo ris werd wereldwijd een begrip." Johnson gebruikt zijn hele leven al zijn flair en redenaarskunst om be langrijke posities binnen te harken. De wil om er een succes van te ma- ken ontbreekt vervolgens. Purnell vond hiervan al voorbeelden op de eliteschool Eton. Johnson had een rol bemachtigd in het toneelstuk Richard III, maar vond het niet nodig zich voor te bereiden. Op pilaren op het podium plakte hij A4'tjes met de tekst om zich door de uitvoering heen te bluffen. Luiheid In Europa, zo voorziet Purnell, gaat deze inerte luiheid hem opbreken. ,,De brexit gaat juist om de details", vertelt ze. ,,Boris kan daar niet aanko men zonder dossierkennis. Hij moet de EU om een gunst vragen. Om een verbeterde deal. Als je Michel Barnier te slim af wil zijn, moet je je inlezen. Boris heeft vooral de neiging dat niet te doen. En de EU gunt hem niets. Veel leiders vinden hem arrogant en onbetrouwbaar." Voor deze onbeheersbare drang om met snedige oneliners op de voor pagina's van de kranten te verschij nen krijgt hij straks in Europa de re kening voorgeschoteld. Purnell ziet hem, net als Theresa May, met de staart tussen de benen terugkeren naar Westminster. ,,Ik kan me niet voorstellen dat hij dan zonder met de ogen te knipperen Groot-Brittannië zonder een akkoord uit de EU haalt. De schade van een no deal is te groot." Purnell denkt dat Johnson zijn be lofte om op 31 oktober uit de EU te stappen overboord gooit. ,,Hij wil door iedereen aardig gevonden wor den. Als blijkt dat de schappen in de winkels leeg komen te staan en de prijzen gaan stijgen, zal zijn popula riteit dalen. Boris draait dan, zoals hij zo vaak doet, 180 graden bij. Ik sluit daarom niet uit dat hij een tweede referendum uitschrijft." Purnell assisteerde Johnson begin jaren 90, toen hij als EU-correspon- dent voor The Telegraph in Brussel werkte. Op basis van die periode stelt ze dat haar voormalige chef nooit op recht heeft geloofd in de brexit. ,,Bo- ris is een Remainer. Kijk naar zijn achtergrond. Hij spreekt vijf Euro pese talen, houdt van de cultuur en woonde in Brussel. Als iemand zo maar van gedachte kan veranderen, is dat Johnson." Zijn overtuigingen komen niet voort uit principes, maar uit genade loze ambitie. Johnson doet wat nodig is om te winnen. Ook zijn opmerkin gen over moslims moeten volgens Purnell zo worden geïnterpreteerd. ,,Hij vergeleek vrouwen met een nikab met brievenbussen en roof- Boris mocht linten doorknippen. Dat deed hij met verve overvallers. Met het oog op de ou dere, rechtse conservatieve leden die hem het premierschap moeten be zorgen. In werkelijkheid is hij vrij li beraal en tolerant." Purnell maakt dit aannemelijk in Just Boris: A Tale of Blond Ambition. Zijn overgrootvader Ali Kemal was een platinablonde Turk die door handlangers van Kemal Atatürk werd opgehangen. Johnson, geboren in New York, groeide grote delen van zijn jeugd op in het buitenland. Als kind leerde hij het isolement van een immigrant kennen. ,,Hij is geen racist, maar doet zich als het moet wel zo voor. Het ergste is dat hij geen snars geeft om de mensen die hij beschadigt." Mislukking Een totale mislukking als premier ligt volgens Purnell in het verschiet. ,,Hij heeft geen idee wat hij straks gaat doen. Net als in Londen. De chaos valt niet te overzien." En als het misloopt? „Misschien kan Boris in de Verenigde Staten een talkshow beginnen", sneert ze. ,,Of een nieuw boek uitbrengen. Boris heeft zo veel talent en zo veel privileges genoten. Maar iets teruggeven aan het land? Vergeet het maar." Dat blijkt uit onderzoek van tech- site Tweakers. Door het lek werd het mogelijk om de zonnepanelen van gebruikers uit te schakelen of het voltage aan te passen. Het datalek werd ontdekt door een lezer van Tweakers die de re dactie tipte. De lezer kwam in no- vember vorig jaar achter het lek en probeerde dat via officiële kanalen te laten dichten, maar dat was na maanden nog niet gebeurd. Het lek zit in 'inverters' van het Duitse bedrijf AEG Industrial Solar. Die worden gebruikt om stroom van zonnepanelen om te zetten naar netstroom. AEG heeft zijn in verters niet zelf ontwikkeld, maar gebruikt exemplaren van het Chi nese bedrijf INVT. Het bedrijf ge bruikt ook Chinese software. Dat betekent dat gegevens van klanten van AEG Solar op een server in China staan. Veel van de software die INVT gebruikt, was verouderd of onveilig. Mede daardoor was het mogelijk gegevens van iedere gebruiker op de server te verkrijgen. Het ging om standaardinformatie zoals de loginnaam en het serie nummer of -type van de inverter, maar ook om informatie die klan ten zelf kunnen invullen, zoals hun naam, e-mailadres, postcode en huisnummer. Zeker die laatste ge gevens zijn interessant, omdat sommige installateurs die gebrui ken om in te loggen op de portal. Het was niet allleen mogelijk infor matie af te lezen, maar ook om de inverter uit te schakelen of het vol tage te verhogen of te verlagen. W Volgens AEG hebben onbevoegden geen toegang tot de data gehad In totaal waren de gegevens van 19.000 gebruikers te achterhalen. Hoeveel van hen uit Nederland ko men, is niet met zekerheid te zeg gen. Maar er staan wel 1542 ac counts in de database waarbij 'Ne therlands' als land is ingesteld. Mo gelijk zitten daar driehonderd test accounts en dubbelingen bij. Het is niet bekend hoe lang de data openbaar waren. Volgens AEG zijn er geen signalen dat onbevoeg den toegang tot de data hadden. Het bedrijf bevestigt dat het nog bezig is met een oplossing. De data zullen worden overgezet van de Chinese server naar een Europese. Er zijn wel maatregelen genomen om de beveiliging van de server te verbeteren. De portal om in te log gen is tijdelijk offline gehaald. Boris Johnson premier? Dat wordt totale chaos' zaterdag 22 juni 2019 GO Geert Langendorff -Sonia Purnell, biografe Persoonlijke data van maximaal 1500 Nederlandse gebruikers van AEG Solar-inverters, een onderdeel van zonnepanelen, zijn al maandenlang via internet toegankelijk. Data van klanten staan op een Chinese server met verouderde en slecht bevei ligde software. Christian Born Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11