'Ik beet net in mijn koek toen ze zei dat ze zwanger was' Nu veel mensen in zijn omgeving huizen kopen, trouwen en kinderen krijgen, vraagt journalist Gijs van der Sanden (33) zich af: wat is dat eigenlijk, volwassen zijn? Er zijn van die scènes in films die je niet meer vergeet. Ik heb dat bij een moment in Boyhood, uit 2014 alweer, van regisseur Richard Linklater. In de film zie je het hoofdpersonage Mason (gespeeld door Ellar Coltrane) van zijn 6de tot en met zijn 18de. Op het eerste gezicht misschien niet zo bijzonder, ware het niet dat Mason en alle andere persona ges in de film steeds worden gespeeld door dezelfde acteur. Met de jaren zie je zijn lichaam slungeliger worden, je hoort zijn stem veranderen. De film toont het domweg verstrijken van de tijd. Het is het leven zelf dat Boyhood daardoor zo treffend weet te vangen; het gekabbel, het saaie, het onvoorziene soms, de pieken en de dalen. Maar die scène dus. Tegen het einde van de film helpt Masons moeder (gespeeld door Patricia Arquette) haar inmiddels 18-jarige zoon met verhuizen naar zijn eerste studentenkamer. Mason is opgeto gen: hem wacht een nieuwe, spannende levensfase, weg van het ouderlijk huis. Zijn moeder is in tranen, zij wordt juist gecon fronteerd met haar ouderdom. 'Mam, wat is er nou?' vraagt Mason, met het typische ongeduld van een puber die vooral met zichzelf bezig is. 'Ik dacht gewoon dat er méér zou zijn', jammert zijn moeder, die haar leven over- denkt en concludeert dat er weer een belangrijk moment voorbij is gegaan - zomaar, alsof het niets is. D e tijd, je krijgt er geen vat op, laat Boy hood zien. Wat me steeds weer treft in die scène tussen Mason en zijn moeder is hoe verschillend zij de tijd op dat moment be leven. Voor Mason kan die niet snel genoeg gaan, terwijl zijn moeder de tijd het aller liefst zou stilzetten. Later Laatst beleefde ik zelf een moment waarop ik de tijd een halt wilde toeroepen. ,,Kom je koffiedrinken?'' vroeg een vriendin, een oud-huisgenoot met wie ik de afgelopen jaren bijna dagelijks optrok. Ik beet net in mijn bastognekoek toen ze me het grote nieuws vertelde: ze was zwan ger. Ik sprong van mijn stoel en drukte haar tegen me aan. Ik was blij voor haar, wat een geweldig nieuws! Wat was dan die zwaarte die me meteen daarna overviel? Op de fiets terug naar huis stelde ik vast dat mijn vriendin de zoveelste dierbare was die recentelijk een grote stap in het leven had gezet. Ineens leek iedereen - maar echt ^edereen - in mijn omgeving hypotheken af te sluiten, bestendige relaties aan te knopen en kinderen te krijgen. Waar was de tijd gebleven dat niemand - maar echt memand - nog met die zaken bezig was? Dat iedereen in het weekend tot het ochtendgloren in de lampen hing, zon der zich druk te maken om de aanstaande drukke werkweek of kolfapparaten? Het was alsof steeds meer mensen op de trein naar 'volwassenheid' sprongen. Waarom hoorde ik het vertreksignaal van die trein steeds maar niet? Toen ik die middag thuiskwam, reali seerde ik me iets. Een groot deel van mijn leven had ik aan de toekomst gerefereerd met de term 'later'. Er zat een zekere gemakzucht in het gebruik van dat woord. Word nou eens volwassen! ILLUSTRATIES OLIVIER HEILIGERS ZATERDAG 22 JUNI 2019 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 115