Sprakeloos en vol ongeloof kijkt Wendy's moeder naar de bijna 160 jaar oude tekst schuiven zenuwachtig heen en weer en nemen de omgeving uitgebreid in zich op. ,,Wat is het hier prachtig groen en schoon", zegt een van hen. ,,Ik vraag me af waarom Albert en Adriana hier ooit zijn wegge gaan." Als we even later het plaatsnaambord van Steenwijk passeren, klinkt er gejuich. „Eindelijk zijn we dan op de plek waar het allemaal begon", zegt Wendy's moeder. Haar stem tril. Opnieuw denk ik aan de twee vrouwen op mijn vorige tour. Ze had den het geluk dat het geboortehuis van bet overgrootvader Johan Broek er nog stond. Hij vertrok in 1904 met zijn gezin naar Amerika, zou eindigen als boer in Iowa, maar zag het levenslicht in een achteraf- steeg. Op de plaats waar hij in 1852 werd geboren, vielen de twee nichtjes elkaar hui lend in de armen. Ik vraag me af wat we in Steenwijk kun nen verwachten. Archivaris Roel Lensen neemt ons mee naar de studiezaal van het gemeentehuis en pakt daar een reusachtig boek met zwarte kaft en rode band. Daarop staat in gouden letters: Registers burgerlijke stand, geboorten 1856-1860. Lensen vertaalt de opdruk voor zijn bezoek. De Amerikanen kijken ademloos toe hoe hij het boek openslaat op tafel. De gemeentearchivaris vraagt Wendy's moe der om aan te schuiven. Dan begint hij hardop voor te lezen. Met zijn wijsvinger gaat hij regel voor regel over de ietwat vergeelde tekst, geschreven met zwarte inkt. We horen dat op 10 mei 1859 voor de ambtenaar van de burgerlijke stand een dokter en twee getuigen zijn verschenen, onder wie een veldwachter. Om aangifte te doen van een geboorte. Zin na zin vertaalt Lensen het oud-Nederlands in het Engels. ,,Op den negenden dezer maand des na middags te half zeven is Geesje Alberts Zoetevent, zonder beroep, bij afwezigheid van haar echtgenote Harm Hendriks Bel, van beroep koopman, te zamen wonende aan het Verlaat van deze gemeente, beval len van een kind van het mannelijk geslacht aan hetwelk de voornaam is gegeven van Albert." Sprakeloos en vol ongeloof kijkt Wendy's moeder naar de bijna 160 jaar oude tekst voor haar neus. Iedereen wacht op haar reactie. Plotseling draait ze zich om naar haar dochter die over haar schouders mee kijkt. „Albert is dus niet geboren in het ziekenhuis maar gewoon thuis?" vraagt ze met verbaasde blik. Dan wendt de vrouw zich tot de gemeentearchivaris. ,,En waar was mijn betovergrootvader dan?" klinkt het niet-begrijpend. Lensen moet het antwoord schuldig blijven, maar zegt wel een vermoeden te hebben. ,,Aangezien uw betovergrootvader koopman was, verbleef hij hoogstwaar schijnlijk elders voor zaken. Mogelijk op een schip, want Steenwijk was destijds een levendige handelsplaats dankzij haar ver binding met de Zuiderzee." Het is tijd voor de volgende verrassing. De gemeentearchivaris pakt opnieuw een groot, dik boek met zwarte kaft en rode band: het bevolkingsregister van Steen- wijkerwold uit de tijd van het gezin Bel. Lensen vertaalt weer meteen wat hij hardop voorleest. Harm Hendriks Bel, niet meer geregis treerd als koopman maar als veehouder, blijkt eerder te zijn overleden dan het jaar tal dat vermeld staat op een door de nazaten geraadpleegde site. Om precies te zijn: een jaar nadat zoon Albert naar Amerika is ver trokken. Alberts achterkleindochter Ann reageert meteen. ,,Dan begrijp ik waarom mijn overgrootmoeder een jaar na mijn overgrootvader emigreerde! Albert had haar natuurlijk toevertrouwd aan de goede zor gen van mijn betovergrootvader, omdat hij zelf met niks opnieuw moest beginnen in Utah. Toen zijn vader overleed, moest hij Adriana wel over laten komen." De 80-jarige vrouw schudt haar hoofd en zegt dat ze nauwelijks bevat wat ze zojuist heeft gehoord. Ze vraagt de gemeentearchi varis of hij kopietjes voor haar heeft. Die wil ze toevoegen aan haar meegebrachte knip selmap en thuis nog eens rustig doorlezen. ,,Niet nodig, mama, ik heb er foto's van ge maakt", zegt dochter Wendy. Lensen ver telt dat een deel van de informatie ook on line te vinden is. Groot Verlaat Nadat de gemeentearchivaris ons heeft rondgeleid door de archiefkelder, bedanken we hem voor zijn hulp en nemen afscheid. Ik besluit Steenwijk uit te rijden via het bedrijventerrein, hopend op een bord met de tekst 'Groot Verlaat'. Na een kilometer of twee is het bingo. Ik stop op een parkeer haven en vertel mijn passagiers dat dit het gebied is waar Albert en Adriana voor hun emigratie woonden. ,,De cirkel is rond", zegt Wendy's moe der. Haar dochter stapt uit en fotografeert het bord vanuit allerlei posities. ,,Ik wil een zo ruim mogelijke keuze aan foto's voor het reisboek dat ik na deze trip voor mijn moe der en de familie maak'', zegt ze. Terug in Haarlem word ik uitgenodigd om aan te schuiven bij het afscheidsdiner waarmee mijn gasten hun laatste avond in Nederland vieren. Ik moet de uitnodiging helaas afslaan vanwege andere verplichtin gen. Wendy's moeder kijkt me een paar se conden beteuterd aan. Dan omhelst ze me. ,,Ik ben je eeuwig dankbaar voor deze on vergetelijke trip", zegt ze. Er staan tranen in haar ogen. ZATERDAG 22 JUNI 2019 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 113