'Misschien kunnen we het kerkhof bezoeken of het huis waar hij opgroeide?' Vol verwachting stappen ze op deze prachtige voorjaarsdag in mijn gehuurde bus: de acht nazaten van Albert en Adriana Bel uit het Overijsselse Verlaat en twee aan verwante families van Dutch-Americans. Ze logeren in een Airbnb-boot in Haarlem omdat ze - je zou het Hollands kunnen noemen - de overnachtingsmogelijkheden in Amsterdam te duur vinden. Gisteren bezochten we in Amsterdam This Is Holland - een blik op Nederland in een vliegsimula- tor - en De Keukenhof in Lisse. Vandaag staat de geboortegrond van hun voorouders op het programma. De twee mannen en zes vrouwen ver heugen zich op de trip naar Steenwijk. Ze mogen dan al wat ouder zijn - hun leeftij den variëren van 51 tot 86 jaar - aan boord heerst een schoolreisjesachtige sfeer. Napo leonzuurtjes en stroopwafels gaan rond. Intussen zetten mijn passagiers hun kennis over de familiegeschiedenis nog eens op een rij. Ze hebben de stamboom thuis in Salt Lake City, Utah, uitgeplozen via on- lineplatforms als myheritage.com en weten al aardig wat over hun voorouders. ,,Ze vertrokken via Rotterdam naar de Verenigde Staten. Mijn overgrootvader in 1889, mijn overgrootmoeder een jaar later. Ze waren toen respectievelijk 30 en 20 jaar oud en settelden zich met tientallen andere Nederlanders in Ogden, ook in Utah. Great- granddad Albert was een zendeling van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen'', vertelt achterkleindochter Wendy (51). De blonde vrouw - pretogen, zonnebril in het haar, blauwe V-halstrui - heeft de reis naar Nederland georganiseerd voor haar gepensioneerde familieleden. Via boekingssite viator.com is ze terechtgeko men bij Stefka Waaijer. Zij organiseert privérondleidingen en huurt mij daarvoor in. We kennen elkaar uit de tijd dat we in Afrika rondtoerden met groepen toeristen. Stefka ontving via de mail het verzoek om 'welke hulp dan ook' bij het vinden van tastbare sporen van Albert en Adriana Bel. 'Misschien kunnen we ook het kerkhof bezoeken waar mijn oudvader Harm Hen driks Bel begraven ligt, het ziekenhuis waar zoon Albert werd geboren of het huis waar hij opgroeide? Het is de bedoeling dat we een gevoel krijgen van de omgeving waar onze voorouders leefden. We zijn jullie nu al enorm dankbaar', schreef Wendy. In een bijlage voegde ze de stamboom van de Bell's toe. Inderdaad: de familie kreeg in Amerika een 'l' toegevoegd aan hun achter naam. Tastbaar resultaat Een maand later ben ik met de nazaten van Albert, Adriana en aanverwante familie onderweg naar Steenwijkerland, de ge meente waarin het vroegere schoutambt Steenwijkerwold en het dorp Verlaat zijn opgegaan. Ik vertel hen dat de zoekop dracht die mijn opdrachtgeefster na hun mailtje uitzette bij het gemeentearchief, resultaten heeft opgeleverd. Welke, verklap ik nog niet. Achter mij klinken ingehouden vreugdekreten. Dan breng ik het slechte nieuws: het dorp waar Albert en Adriana woonden, heeft plaats moeten maken voor een indus trieterrein. In mijn achteruitkijkspiegel zie ik teleurgestelde gezichten. De teleurstelling maakt even later plaats voor verrukking als we in de Noordoost polder bloeiende bollenvelden passeren. Wendy hangt uit het passagiersraam, haar spiegelreflexcamera klikt onophoudelijk. De eindeloze rijen rode, roze, gele en witte tulpen ontlokken bij haar medepas sagiers oh's en ah's en brengen het ge sprek weer op het bezoek aan De Keuken hof. Dat is een andere wens die in vervul ling is gegaan, zegt Wendy's moeder Ann (80). De wereldberoemde bloembollentuin zit steevast in het programma van de roots tours. Voor Dutch-Americans is het een must- see place waar ze - lichtelijk trots - oog in oog staan met wat ze op school leerden over de koopmansgeest van hun voorouders en i7de-eeuwse tulpenmanie. De bloeiende bollen zijn niet de enige reden waarom de nazaten van Albert en Adriana eind april naar Nederland zijn ge komen, blijkt. ,,Ik zou de trip aanvankelijk met mijn echtgenoot Gary maken", zegt Ann, met haar hand op mijn schouder. ,,Ter gelegenheid van ons 45-jarig huwelijk. Maar het heeft helaas niet zo mogen zijn. Gisteren precies twee jaar geleden overleed hij op 80-jarige leeftijd aan kanker." D e getuigenis van de Amerikaanse met haar witte haar, bleke huid vol moedervlek ken, nagellak en bijpassend truitje bezorgt me een brok in mijn keel. Ik denk terug aan mijn vorige groep, twee weken geleden. Een vrouwelijke vijftiger uit Iowa vertelde me toen een soortgelijk verhaal. Zij zou de trip naar haar wortels in Kampen maken met haar zus van achter in de 40, maar die overleed eind vorig jaar plotseling, een maand nadat kanker bij haar was geconstateerd. De lievelingsnicht van de zussen, eveneens Dutch-American, bood zich daarna aan als plaatsvervanger. Ik was verrast toen de twee vrouwen bij mij in de auto stapten. Ze waren niet op leeftijd, zoals de meeste passagiers, en had den een bezoek aan de geboortegrond van hun Nederlandse voorouders met bovenaan hun bucketlist staan. Wendy's moeder haalt me uit mijn over peinzingen. ,,Alleen had ik deze reis nooit kunnen ondernemen", zegt ze. „Dankzij mijn dochter ben ik hier nu toch. Met mijn dierbare familieleden. Ik voel me geze gend." Naarmate we dichter bij Steenwijk ko men, stijgt de spanning. De passagiers 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 110