WWW? WAUW! Jan wie? Vroeger was alles beter, zelfs de toekomst. Maar wij heb ben internet. Vergelijkbaar met de uitvinding van het wiel of de stoommachine. Wij waren de eerste generatie die over een we reldwijd web hoorde, het eerste e-mailtje stuurde. En joepie: je kreeg meteen antwoord ook. Het eerste internetverkeer bestond uit ellenlange hand tekeningmails waarbij je dan de bovenste tien moest kopiëren of zoiets. En dreigmails; als je iets niet aan vijf vrienden door stuurde, stond je dood en verderf te wachten. En ineens was ieder een vol van een piramidespel, binnen een maand miljonair, gegarandeerd. Er waren ook mensen die niet mee wilden doen met die onzin. Mijn theateragent liet nog lang alle mails uitprinten en schreef dan met pen commentaar, wat zijn secretaresse weer faxte (O ja! Fax!). En weet je nog het printpa pier met van die gaatjesstroken? We hadden een modem op onze telefoon, waardoor je tele foon de hele avond een inge- sprekstoon gaf als je 'online' was, zoals we dat stoer noemden. Dus lieten we de PTT een ISDN-lijn aanleggen. En al snel konden we chatten, wat vooral in de homo- hoek floreerde, want ineens hoefde je voor gelijkgestemden geen duistere kroegen en parken af. Facebook of Hyves bestonden nog niet, maar je had wel nieuwsgroepen. Startpagina was Ilse die wel 160.000 websites voor je afzocht! Mijn floppy's met het tekstverwerkersysteem WordPerfect werden wreed in compatible gemaakt en gewurgd door dat stomme Word van Mi crosoft. Met vreugde stapte ik over op Apple. En had als voorloper van de smartphone een hippe Psion Palmtop notebook op zak, waarop ik notities maakte voor columns en reisverhalen die ik simpel kon overzetten. Nooit meer een kladblok nodig. Een rekenmachine zat er ook op. Je vond ook leuke spelletjes op het web. Die kon je downloaden en dan maakte je vrijwillig een paar dollar over. Zo kwam ik op BoxMan, waarbij een mannetje dozen op hun plek moest schui ven zonder klem te komen zit ten. Elke opgave een stukje moei lijker. Hele nachten was ik daar zoet mee. (Ik was het compleet vergeten, maar keek even in de appstore, en ja hoor, het heet nu Push Box. Voor een paar euro kocht ik mijn oude verslaving terug. Niemand van het gezin begrijpt wat ik eraan vind, maar ik doe er niemand kwaad mee.) Hip. Dankzij de Psion Palmtop dacht Jan Rot nooit meer een kladblok nodig te hebben. Jan Rot is zanger, componist, tekst dichter, schrijver, radiopresentator, musicalacteur en columnist. Sinds 1978 treedt hij op, vanaf 1991 vooral in het theater. Aan het begin van deze eeuw maakt Rot furore met vertalin gen en hertalingen van hits van anderen en van beroemde werken uit de klassieke muziek, waaronder de Matthaus- Passion van Bach. Op 27 juni ver schijnt zijn boek O ja! bij uitgeverij Atlas Contact. Ook verschijnt er een cd met zes door Rot hertaalde jaren 90- songs, aangevuld met niet eerder uit gebracht materiaal. Rot staat vanaf 20 september in de theaters met zijn persoonlijke herinneringen aan de jaren 90. Meer informatie: ntk.nl en janrot.nl ZATERDAG 22 JUNI 2019 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 105