ntdek Afrika met korting IVtoi: 300.pp is hier dagelijkse kost' II JOL Glyfosaat grote boosdoener Tolhoek wint rit in Ronde Zwitserland Walcheren Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Winkeliers lijden jaarlijks forse schade door diefstallen. Jorn Niemantsverdriet van Parfumerie Mooi in Vlissingen weet er alles van. „Poging tot diefstal is hier dagelijkse kost'', zucht hij. Het blijkt niet eenvoudig er iets aan te doen. Van der Weijden waagt het nog eens Zwemmer begint vandaag aan zijn Elfsteden tocht P4 In 2013 legde het kabinet in een nota vast dat boeren minder vaak landbouwgif zouden gebruiken en dat de drinkwaterkwaliteit zou ver- Niet alleen burgers maken zich hierover zorgen, maar ook de boeren beteren. Maar van beide doelen blijkt vooralsnog weinig terechtge komen. Nog te vaak worden bij de drink waterwinning te hoge hoeveelhe den gifstoffen in het grond- en op pervlaktewater aangetroffen, meldt het PBL. Het kabinet wilde dat deze normoverschrijdingen tussen 2013 en 2018 zouden halveren, maar dat is niet gelukt. Vorig jaar was zelfs sprake van een lichte stijging. De grote boosdoener: glyfosaat. Deze onkruidverdelger, waarvan Roundup de bekendste merknaam is, wordt door veel akkerbouwers gebruikt. Zij spuiten het middel op hun land, met gele akkers en wei landen tot gevolg. In Amerika lopen tienduizenden rechtszaken tegen verkoper Bayer-Monsanto, omdat het landbouwgif kankerverwek kend zou zijn. ,,Uit metingen blijkt dat glyfosaat nog steeds de belangrijkste pro- bleemstof voor de drinkwaterwin ning is'', zegt PBL-onderzoeker Aaldrik Tiktak. Volgens het PBL is het gebruik van glyfosaat in de landbouw 'oneigenlijk', omdat er alternatieven zijn. Regeringspartij D66 dringt aan op een gedeeltelijk verbod op het gif, maar daar wil het kabinet nog niet aan. ,,Burgers maken zich zorgen, en boeren ook: zij zien hun gereed schapskist aan middelen bedreigd'', zei minister Carola Schouten van Landbouw eerder deze maand tij dens een debat. Schouten wil het gebruik van glyfosaat wél terug dringen, maar een verbod gaat vol gens haar te ver. De Europese Unie besloot eind 2017 om glyfosaat vijf jaar langer toe te staan. Alternatieven Landbouwgif is goedkoper dan al ternatieve middelen. ,,En boeren geven ook aan dat gewasbescher mingsmiddelen vaak beter werken dan alternatieven waarbij geen gif wordt gebruikt'', zegt Tiktak. Door landbouwgif neemt ver moedelijk ook het aantal bijen en andere vliegende insecten af. Pro bleem daarbij is dat boeren weinig werk maken van het aanleggen van bloemrijke 'akkerranden'. Deze zijn de laatste jaren in aantal afgeno men. Volgens het PBL moet er meer subsidie voor worden vrijgemaakt. Meer weten? Bel 070 30 76 700 of kijk snel op nrv.nl Wielrenner uit Yerseke soleert fraai naar de finish rondreizen al vanaf Véél voordeel tijdens de Afrika Voordeelweek Ontdek nu extra voordelig al onze 11 groepsreizen en 42 privéreizen naar Zuid-Afrika, Namibië, Marokko en nog 5 andere landen in Afrika met korting tot 300 per persoon. Vertrekken t/m juni 2020. Boek vóór 26 juni. neemt je mee vrijdag 21 juni 2019 18°C Geleidelijk warmer weer pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 ZEELAND 2 'Drinkwater in gevaar door gifspuit van boeren' De drinkwaterkwaliteit in Ne derland loopt gevaar, doordat boeren nog altijd volop land bouwgif gebruiken. Beloftes van het kabinet het gebruik van che mische bestrijdingsmiddelen terug te dringen, worden niet waargemaakt. Dat staat in een rapport van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) dat vandaag wordt gepubliceerd. Peter Winterman Den Haag —Minister Carola Schouten ZEELAND14 Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Prijs incl. korting. Exd. reserveringskosten 25,- en caJamiteitenfonds2,50 per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1