II Geen beloftes, wel inspanningsgarantie Scholen gaan knokken voor zorgleerlingen in gewone klas 9 Nieuwe staatssecretaris krijgt zware klus Het kaliber van de revolver, 7 millimeter, komt overeen met de wond in het lichaam van Van Gogh Nadat ze een salvo aan vragen van Tweede Kamerleden heeft onder gaan, gaat Broekers-Knol even zit ten en lijkt ze de plenaire parle- mentszaal in zich op te nemen. Als nieuwe staatssecretaris, de vervan ger van de afgetreden Mark Har- bers, zit haar eerste optreden erop. Er zijn problemen met uitgepro cedeerde asielzoekers, meer dan tienduizend zelfs, die zich de afge lopen vijfjaar niet lieten uitzetten. Amsterdam wil af van de speciale opvang voor overlastgevende mi granten, de aso-azc's. En zelfs cri minele asielzoekers blijken nau welijks te worden teruggestuurd naar land van herkomst. ,,Ik weet: dit is geen eenvoudige portefeuille, maar ik ga er vol en thousiasme mee aan de slag", zegt ze dus. Ze troont zich meteen be windsvrouw, want 'beloftes' van 'betere resultaten' doet ze niet. In de Tweede Kamer is er zoveel geduld niet, want de problemen spelen al jaren. Wisseling van staatssecretarissen of niet. De par lementariërs willen weten wat er wordt gedaan om bijvoorbeeld Marokko te dwingen om hun mi granten terug te nemen. Of waarom Nederland niet, zoals Noorwegen, in de landen van her komst ambtenaren stationeert zo dat terugkeer vaker lukt. Van dat laatste heeft ze 'kennis genomen'. ,,En verder zeg ik: ik wil best vliegtuig in, vliegtuig uit. Maar als het aankomt op het aan spreken van landen, moeten we dat met het hele kabinet bezien. Het is niet zo dat we naar een land kunnen gaan en zeggen: luister vrinden, u moet er zus en zoveel terugnemen, want anders doen we tatatatatataa aan maatregelen.'' Wat Broekers-Knol bovenal pre dikt, is kalmte. Ze is 'amper zes da gen' in functie. ,,Dus geef mij Ik zou tegen de heer Baudet willen zeggen: festina lente. Haast je langzaam even." Al wil dat er bij Thierry Baudet bijvoorbeeld niet in. ,,Het optreden van de staatssecretaris bevalt me niet'', zegt hij. Maar Broekers-Knol - toch al bekend om haar flamboyante voorkomen - dient hem in stijl van repliek. In het door Baudet geliefde Latijn. ,,Ik zou tegen de heer Baudet willen zeggen: festina lente. Haast je lang zaam. Ik ga ermee aan de slag.'' Toch ligt er wel degelijk 'een se rieuze taak', weet Broekers-Knol. Een speciale commissie die de asielketen onlangs tegen het licht hield, concludeerde dat nieuwe wetten en regels niet gaan helpen. Om vaker en sneller ongewenste vreemdelingen uit te zetten, moet er meer aandacht komen voor de 'uitvoering'. Bijvoorbeeld door 'structurele financiering' van uit voeringsdiensten als de IND. Broekers-Knol: ,,Ik kan u slechts verzekeren dat ik inspanning ga le veren. Een inspanningsverbinte nis heet dat geloof ik." Het is erop of eronder voor de wet passend onderwijs, waarbij meer leerlingen die zorg nodig hebben op gewone scholen blijven. Eind dit jaar of begin volgend jaar moe ten minister Arie Slob en de Tweede Kamer beslissen of de wet succesvol genoeg is gebleken om ermee door te gaan. Maar de stemming is bedompt. Het aantal leerlingen op speciale scholen neemt de laatste twee jaar juist weer toe. Het speciaal onder wijs klaagt over de grote hoeveel- heden leerlingen, die met veel zwaardere problematiek binnen komen. Leraren op reguliere basis scholen wijzen op hun beurt op de werkdruk en het grote aantal kin deren in de klassen dat extra aan dacht nodig heeft. Tientallen scholen, schoolbe sturen, het Nederlands Centrum Onderwijs en Jeugdzorg (NCOJ), het Landelijk Expertise Centrum Speciaal Onderwijs (LECSO) en onderwijsorganisaties Verus en VOS/ABB gooien het roer om. Zij willen de schouders eronder zet ten om het Nederlandse onder wijs alsnog inclusiever te maken. Ondanks alle negatieve punten ziet Dolf van Veen, bijzonder hoogleraar in Nottingham en hoofddocent passend onderwijs en jeugdzorg bij Hogeschool Win- desheim, genoeg mogelijkheden. Want in de kern vinden leraren het idee achter passend onderwijs heel mooi, blijkt uit herhaaldelijke onderzoeken. ,,Het helpt om een beeld te hebben van hoe ze inclu- siever onderwijs kunnen vormge ven. Daar kan dit platform bij hel pen", zegt hij. Op een aantal scholen lukt het namelijk wél om kinderen die ex tra zorg nodig hebben binnen boord te houden en goed onder wijs te geven. Zij hebben zich bij de nieuwe beweging aangesloten, zodat leraren kunnen komen kij ken hoe ze dat doen. »Op een aantal scholen lukt het wél om zorgleerlingen aan boord te houden Om meer scholen op weg te hel pen, komt er een helpdesk. Daar kunnen ze met al hun vragen te recht. Voorbeeldscholen gaan open huis houden en in februari komt er een conferentie. Van Veen: „Prachtig dat vanuit het onderwij s zelf de wens komt om meer leer lingen erbij te houden. Ik ver wacht er veel van.'' woensdag 19 juni 2019 GO verhaal De revolver waarmee Vincent van Gogh zichzelf van het leven zou hebben beroofd. foto reuters -Teio Meedendorp, onderzoeker van het Van Gogh Museum De herberg in Parijs waar Van Gogh woonde. De staatssecretaris van Asiel is amper zes dagen in functie en vraagt de Kamer haar wat tijd te gunnen. foto hh Als de nieuwe staatssecretaris van Asiel heeft ze 'geen een voudige portefeuille', erkende Ankie Broekers-Knol (VVD) gis teren tijdens haar eerste optre den in de Tweede Kamer. Dat is zacht uitgedrukt: uitgeproce deerde asielzoekers worden vaak niet uitgezet. Tobias den Hartog Den Haag —Ankie Broekers-Knol Tientallen scholen en onder wijsorganisaties vinden dat er nu écht iets moet gebeuren. Ze willen meer zorgkinderen in ge wone klassen plaatsen. Na jaren vol verwoede pogingen stijgt het aantal leerlingen die zorg nodig hebben juist op het speciaal onderwijs. ,,We gaan laten zien hoe het wel kan." Ellen van Gaalen Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9