8 NIEUWS VEILING ZELFMOORDWAPEN VAN GOGH Te koop: het wapen waarmee Vincent van Gogh zichzelf van het leven zou hebben beroofd. Het wordt vandaag geveild in Parijs. Verwachte opbrengst: minimaal 40.000 euro. woensdag 19 juni 2019 Op 27 juli van het jaar 1890 verliet Vincent van Gogh de herberg waar hij woonde, ten noorden van Parijs. Hij ging er dagelijks op uit om te schilderen in de omgeving. Hij werkte bijvoorbeeld aan Boomwor tels, een doek met boomstammen en -wortels zoals die te zien waren rondom het stadje Auvers-sur-Oise. Maar tegen de tijd van het avond eten was de zieke Van Gogh - in te genstelling tot zijn gewoonte - nog niet terug in de herberg. Pas later die avond strompelde hij binnen: zwaar gewond en bloedend. ,,Ik heb gepro beerd mijzelf te doden'', zou de schil der gezegd hebben tegen de herberg- eigenaar. Kort erna overleed Van Gogh aan zijn verwondingen. Het schilderij Boomwortels bleef onaf. Een brief die hij nog aan zijn broer Theo wilde schrijven, werd ook niet afge maakt: er kwamen wel zeven bloed vlekken op te zitten. Mysterie De dood van Van Gogh bleef in veel opzichten een mysterie. De behande lend arts had een kogel in zijn li chaam aangetroffen. Maar een wapen werd nergens teruggevonden. Lang gingen er verhalen dat de schilder ge dood zou zijn door schooljongens. In een Amerikaanse biografie is ge schreven dat 'een onbesuisde tiener' Van Gogh had beschoten. Maar in 1960 - ruim zeventig jaar na de dood van de wereldberoemde schilder - liep een Franse boer over zijn akker, niet ver van de herberg van Auvers-sur-Oise, en vond daar een revolver. ,,Die boer heeft dat wa pen naar de herberg gebracht en daar is het altijd bewaard gebleven'', ver telt Teio Meedendorp, onderzoeker van het Van Gogh Museum in Am sterdam. ,,Het is niet met 100 procent zekerheid vast te stellen, maar het is wel héél erg waarschijnlijk dat het om de revolver gaat waarmee Van Gogh zichzelf wilde doden.'' Er is uitgebreid onderzoek ge daan. ,,Het wapen is gevonden op de plek waar Van Gogh in eerste instan tie zelfmoord wilde plegen. Experts hebben aangetoond dat de zogeheten Lefaucheux-zakrevolver zo'n vijftig tot tachtig jaar in de aarde heeft gele gen: dat is precies de tijd tussen zijn dood in 1890 en de vondst van het wapen in 1960'', vertelt de Franse vei lingmeester Grégoire Veyres. ,,Het kaliber van de revolver, 7 millimeter, komt ook overeen met de wond in het lichaam van Van Gogh'', zegt Meedendorp. Vandaag ligt dat 'heel waarschijn lijke' zelfmoordwapen van de Neder- concludeerde dat het wapen 'vrijwel zeker' het wapen van Van Gogh was. Hij ontdekte dat de betreffende Lefaucheux-revolver eind 19de eeuw gewoon overal te koop was. ,,Je kreeg 'm zelfs gratis als je je abonneerde op een bepaald tijdschrift'', vertelde Rohan in de Franse pers. Sinds 1960 was de revolver dus in familiebezit, bij de nabestaanden van de herbergeigenaar. ,,Zijn dochter biedt het wapen nu te koop aan'', al dus Grégoire Veyres. Particuliere ver zamelaars en musea staan inmiddels in de rij. ,,De dochter zou het liefst zien dat het in een publieke collectie terechtkomt. Zodat liefhebbers van Van Gogh het ook zelf kunnen zien.'' Kaken op elkaar Het Van Gogh Museum houdt z'n kaken op elkaar. De revolver was in 2016 al eens - tijdelijk - te zien in het Amsterdamse museum. Maar of het er nu terugkeert? ,,Wij doen nooit mededelingen over het wel of niet meebieden op veilingen'', zegt Mee- dendorp. Maar het idee dat het wa pen waarmee een van 's werelds beroemdste kunstenaars zichzelf doodde toegankelijk is voor het pu bliek: ,,Dat is een mooie gedachte.'' landse meester te koop bij het Parijse veilinghuis Drouot. Iedereen mag bieden. De verwachte opbrengst is minimaal 40.000 euro. Pikant is dat het verhaal achter dat verroeste wa pen tot kort geleden bij vrijwel nie mand bekend was. De revolver werd bewaard bij de familie van de her berg, zonder dat er verder iemand van op de hoogte was. „Alleen een mevrouw die bij de plaatselijke VVV werkte, wist ervan'', aldus Teio Mee- dendorp. Die vrouw vroeg jaren geleden een medebewoner in Auvers-sur-Oise, Alain Rohan, of hij er niet eens wat onderzoek naar wilde doen. ,,Die man publiceerde in 2012 zijn boek en toen was iedereen echt met stomheid geslagen.'' Want Rohan bracht alleen al het bestaan van de revolver als eer ste naar buiten. ,,Vóór die tijd wist echt niemand ervan, ik ook niet'', zegt Meedendorp En Rohan deed jarenlang onder zoek, doorzocht archieven, zocht ge tuigen en nabestaanden op, kreeg zelfs medewerking van de politie én GO Verroeste revolver vertelt Frank Renout Parijs Het schilderij Boomwortels van Vincent van Gogh, dat door zijn zelfmoord nooit af kwam. foto van gogh museum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8