NYNKEDEJONG Europees Hof: Rood licht voor Duitse tol Wat bezielde Dick (61) toen hij met bijl in de tas naar Wilders fietste? rP 6 woensdag 19 juni 2019 Column ^0 @nynke Leeuwarden doet het niet. Toch maar niet. De gemeen te had nog gekeken of ze het dak van het WTC Expo kon verho gen, maar helaas. ,,We wisten al vanaf het begin dat de hoogte van het WTC Expo mogelijk een bottleneck zou zijn'', zei wethou der Sjoerd Feitsma in een reactie. ,,Maar de kans om een Eurovisie Songfestival naar je stad te halen, laat je niet zomaar aan je voorbij gaan. Daarom hebben we ons vol overtuiging kandidaat gesteld.'' Utrecht, Breda, Arnhem, Den Bosch, Maastricht, Rotterdam en Den Haag. En neem van mij aan dat dit de komende maanden voor marketing-spektakel gaat zorgen. Ik vind dit honderd keer interes santer dan wie het evenement gaan presenteren, of welke act we volgend jaar sturen. Steden die el kaar wegellebogen om zichzelf te presenteren als dé muziekstad van Nederland. Den Bosch heeft een jazzfestival! Rotterdam heeft ook een jazzfestival! Breda heeft Breda Live! En daar staan Charley Low- noise en Mental Theo gewoon te draaien en ik zeg altijd maar zo: als het goed genoeg is voor hen, dan is het goed genoeg voor het Eurovi sie Songfestival! Ze zullen over elkaar heen buite len, met inventieve marketing- filmpjes vol dronebeelden van een zonnige stad, vrolijke mensen van diverse pluimage, een fotogenieke straatmuzikant en proostende mensen op een terras. Van die sfeerbeelden die zeggen: je mag hier zijn wie je bent en je hebt het hier naar je zin. Het interesseert de rest van Eu ropa niks. Daar willen ze alleen weten waar ze te zijner tijd hun hotelkamer moeten boeken. Voor hen lijken al die steden op elkaar. Maar zeg dat alsjeblieft niet tegen de deelnemende steden. Voor de rest van Europa lijken al die steden op elkaar De Duitse verkeersminister An dreas Scheuer maakte begin dit jaar bekend dat met ingang van oktober 2020 personenauto's tol moeten gaan betalen voor het gebruik van de Duitse snelwegen. Tot nu toe gold al een kilometerheffing voor vrachtwagens. De zogenaamde PKW-Maut op de Duitse Autobahn kon op verzet rekenen, omdat die maatregel grensoverschrijdend verkeer zou verhinderen. Duitsers zelf worden gedeeltelijk gecompenseerd voor de tol, waardoor het tolsysteem discri minerend zou zijn voor andere au tomobilisten. Nederland en Oostenrijk stapten daarom naar het Europese Hof, dat nu oordeelt dat het invoeren van de Maut inderdaad in strijd is met het Europees recht. De economische last voor het gebruik van de Duitse snelwegen komt door de heffing volledig op het bordje van buiten landse automobilisten te liggen en dat mag niet. Volgens Scheuer is de tolheffing echter een kwestie van 'gerechtig heid'. ,,Iedereen die de infrastruc tuur in Duitsland gebruikt, gaat W De heffing kwam voor rekening van buitenlandse auto's en dat mag niet daarvoor betalen, zonder dat Duit sers daarvoor meer gaan betalen'', sprak hij in zijn nieuwjaarstoe spraak. Verkeersminister Cora van Nieu- wenhuizen is tevreden met de uit spraak. ,,Ik ben er blij mee dat ons verzet succes heeft gehad. Ook de ANWB is blij dat de tolheffing niet mag van het Europese Hof. De be langenbehartiger is 'opgelucht dat dit plan de prullenbak in kan'. Zelden leek een aanslag op Geert Wilders zo dichtbij als op 9 maart in Heerlen. Duivenmelker Dick J. wordt dan opgepakt in de buurt van de looproute van Wilders, niet lang voordat de PVV-leider op de markt van Heerlen gaat flyeren voor de Provinciale Statenverkie zingen. In de fietstas van J. zit een bijl, in zijn jaszak vindt de politie nog twee stanleymessen. ,,Ik kom voor dat varken, hij is nog niet van me af bijt Dickie de politieagenten toe. De zaak wekt veel beroering. De beveiliging van de strengst be waakte politicus van Nederland wordt opgeschroefd, een week la ter moet de PVV'er met een nog groter leger beveiligers en agenten de straat op. De autoriteiten nemen geen en kel risico met de politicus die op Zijn pech was dat hij altijd gereedschap bij zich heeft in die fietstassen dodenlijsten van terreurorganisa ties prijkt, al lijkt de verdachte Limburger uit een totaal andere hoek te komen. Wat is het motief van de zestiger zonder strafblad? Wat bezielt de voormalige duiven melker en sportvisser als hij 's och tends op de fiets stapt in de voor malige mijnwerkerswijk Nieuw Lotbroek? Voor vriend en buurman Wiel is het een raadsel: ,,Hij was die och tend nog bij me langs geweest, of ik meeging naar Wilders in Heer len. Ik zei: 'nee jong, wat moet ik daar?' Toen is hij met de fiets ver trokken en heb ik hem nooit meer teruggezien'', vertelt Wiel aan deze krant. ,,Achteraf ben ik blij dat ik niet gegaan ben, anders was ik mis schien ook wel opgesloten. Maar ik snap het niet. Het is geen slechte kerel. Maar blijkbaar heeft hij iets verkeerds gedaan. Zijn pech was denk ik dat hij altijd gereedschap bij zich heeft in die fietstassen. Ge woon om klusjes te doen.'' Varken Het is een oplettende wijkagent die Dickie aanspreekt rond de looproute van Wilders aan het einde van de ochtend. J. zegt dan dat hij voor 'dat varken' komt. De agent grijpt in. Het aanslagplan gaat al snel als een lopend vuurtje door Hoensbroek, een plaats van nog geen 20.000 inwoners in de gemeente Heerlen. ,,Ik denk niet dat hij de daad bij het woord zou hebben gevoegd", zegt J.'s neef die niet met de naam in de krant wil. ,,Hij had wel vaker stomme praat. 't Is een flapdrol, zoals wij dat zeggen. Iemand met een grote waffel." Vriend Wiel: ,,We zitten hier al tijd voor het huis in de zomer, drinken we een kop koffie. Hij helpt de oudjes, bijvoorbeeld met hun tuin." De neef: ,,Maar wel die groot spraak. Met de duiven ook, dan riep hij: 'ik zal wel eens laten zien, hoe je ze leert vliegen'. Terwijl hij er de ballen verstand van had. Maar deze actie zal hem nog wel lang heugen." Hij had wel vaker stomme praat. Het is een flapdrol, zoals wij dat zeggen. Iemand met een grote waffel Eigenheimer Dickie is tientallen jaren geleden gescheiden en ziet zijn kinderen niet meer, meldt zijn neef. Ooit deed hij mee aan dui venwedstrijden, ook zat hij bij de plaatselijke visclub Haal Op. Werk heeft hij niet. Dickie mag dan een aparte einzelganger zijn; hij heeft niet bepaald het profiel van een moordenaar, schetsen intimi. Hij gebruikt voor zover bekend ook geen drank, drugs of medicijnen. J.'s advocaat wil tot de zitting van morgen geen toelichting ge ven. In de rechtszaal in Maastricht moet dan duidelijk worden wat Dick dacht, die zaterdagmorgen in maart. Was het stoere praat, of koestert hij werkelijk haat jegens Wilders en was het gepland? Op antipathie tegen de PVV-leider hadden ze hem daarvoor niet kunnen betrappen. Zijn neef: ,,Verschillende mensen in onze familie stemmen PVV, ikzelf ook.'' Prachtig vind ik dat. Eigenlijk wist men allang dat het nooit zou lukken. Maar je dan alsnog kandi daat stellen. Waarom? Om even te kunnen dromen? Leeuwarden was vorig jaar Culturele Hoofdstad van Europa. Een prachtig jaar, met fan tastische activiteiten en voorstel lingen. Wat dacht het gemeente bestuur? Al die medewerkers van LF2018 moeten ook iets te doen hebben? Leeuwarden wordt het dus niet, alle mooie plannen ten spijt. Maar godzijdank zijn er nog acht steden in de race om volgend jaar gaststad van het Eurovisie Songfestival te worden: Amster dam, GO Sonafestival Het Europese Hof van Justitie oordeelt dat de voorgenomen Duitse tolheffing voor personen verkeer in strijd is met het Euro pese recht. Duitsland wilde de heffing volgend jaar invoeren. ANP Luxemburg Hij kwam bewapend naar de campagne van Geert Wilders in Heerlen. En dus staat morgen Dick J. (61) - Dickie voor in timi - voor de rechter. De ver dachte is een duivenmelker en sportvisser uit een doodge wone Limburgse volkswijk, blijkt nu. ,,Hij vroeg nog: ga je mee naar Wilders? Gelukkig zei ik nee.'' Niels Klaassen Heerlen -Wiel, vriend en buurman van J -neef van Dick J. Door de actie van Dick J. in Heerlen wordt politicus Geert Wilders nog zwaarder bewaakt. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6