Leeuwarden trekt zich als eerste stad terug voor organisatie Songfestival 5 Meeste Calvijners moeten inhalen woensdag 19 juni 2019 68 van de 77 eindexamenkan didaten van het Calvijn Col lege in Amsterdam moeten een deel van hun examen in halen. Dat meldde de Inspec tie van het Onderwijs giste ren. De school heeft bij deze vmbo-leerlingen een of meer dere toetsen van het examen niet afgenomen. Ook moet het centraal examen opnieuw worden nagekeken. De leerlingen hadden vorige week woensdag al moeten weten of ze geslaagd zijn. Aanleiding voor de vertraging is dat meerdere cijfers ontbra ken. Na onderzoek van de in- spectie bleek dat er meerdere tekortkomingen waren. Giste ren zijn de leerlingen en hun ouders door de school op de hoogte gesteld en binnenkort horen zij wanneer zij de ont brekende toetsen kunnen in halen. De school heeft een herstel programma gemaakt met daarin een overzicht van de toetsen die nog gemaakt moe ten worden en van extra les sen als voorbereiding op de toetsen. Als de leerlingen de ontbrekende toetsen hebben afgerond, kan de examenuit slag worden vastgesteld. Ongerust over trillende Merkel Bij de officiële ontvangst van de nieuwe Oekraïense presi dent Volodimir Zelenski in Berlijn begon bondskanselier Angela Merkel plotseling over haar hele lichaam te trillen. Dat gebeurde tijdens het spe len van het Duitse volkslied. Na afloop zei Merkel dat ze drie glazen water had gedron ken en dat het daarna weer goed met haar ging. Het inci dent veroorzaakte ongerust heid over de gezondheid van de 64-jarige Merkel. veel", zegt Sybren van der Velden, landelijk projectlei der woninginbraak van de politie. ,,Een inbraak in je woning is een heel hef tige ervaring. Dat is de plek waar je je het allerveiligst wilt voelen.'' Volgens Van der Velden kunnen mensen veel doen om inbraak in de zomer te voorkomen. ,,Zorg voor goed hang- en sluitwerk. Dieven laten zich echt afschrikken door goede sloten. Dan gaan ze een huis verder kijken.'' Verder kunnen vakantiegangers hun huis er bewoond laten uitzien. Bijvoorbeeld door niet alles op te ruimen, maar wat kopjes op tafel te laten staan. En tijdschakelaars in te stellen, zodat 's avonds het licht brandt. De afgelopen jaren gebruiken inbre kers vaker slimme trucs om na te gaan of iemand thuis is. Ze plaatsen bijvoorbeeld takjes tussen de deur, TOP10 4 9. Doesburg 61% spannen een elastiekje om de deurpost of leggen een steen op een oprit. Als er een paar dagen niets is ver anderd, weten ze dat het huis onbewoond is. ,,Als je zo'n takje of steen tegenkomt, bel dan de politie. Het helpt ons erachter te komen waar in- brekers willen toeslaan. So wieso: zie je iets verdachts? Bel dan 112. Mensen zijn bevreesd om dat alarmnummer te bellen, maar het is er ook om boeven te vangen.'' Om aandacht te besteden aan zomerinbraken, is er vandaag een Europese bewustwordingsdag, waar negen landen aan meedoen. In ver scheidene plaatsen geeft de politie uit leg over inbraakpreventie. Ook gaat er extra aandacht uit naar het oppakken van inbrekers die nog een straf hebben openstaan. Van der Velden: „Inbrekers opsluiten is óók een vorm van preven tie". ,,We wisten al vanaf het begin dat de hoogte van het WTC Expo mogelijk een bottleneck zou zijn'', zegt de Leeuwardense wethouder Sjoerd Feitsma van Cultuur. ,,Maar de kans om een Eurovisie Songfes tival naar je stad te halen laat je niet zomaar aan je voorbijgaan. Daarom hebben we ons vol overtuiging kandidaat gesteld.'' Afgelopen weekend bleek dat het dak niet op tijd kan worden verhoogd. Feitsma: „Jam mer natuurlijk. Vooral omdat de hoogte van de zaal eigenlijk de enige vereiste is waaraan we niet kunnen voldoen. We hadden er het volste vertrouwen in dat we de or ganisatie verder aankonden. ,,We danken Leeuwarden voor hun interesse", zegt een woord voerder van de NPO. ,,Als organisa tie zijn wij blij dat er door de ste- den/regio's zo enthousiast is gerea geerd.'' De NPO werkt samen met Avrotros, NOS en European Broad casting Union. Het Eurovisie Song festival komt naar Nederland vanwege de winst van Duncan Laurence (foto). Leeuwarden wil nu kijken of er een plek in de stad kan worden in gericht waar duizenden fans het Songfestival via een livestream kunnen vol gen. De steden die nu nog in de race zijn voor het Songfestival, zijn Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Den Bosch, Maastricht, Breda, Den Haag en Rotterdam. Ontruimd om pepperspray 'Breed draag vlak is goed' Brandende man in school GO AMSTERDAM In 2018 heeft de politie na tips van kijkers 139 verdach ten aangehouden of hun identiteit kunnen vaststel len. De politie vroeg via lan delijke programma's op tv in 349 zaken om informatie. BERLIJN 100% Vooral in de middelgrote gemeenten neemt het aantal inbraken 's zomers enorm toe. Inbraken in de zomer t.o.v. rest van het jaar. Toename inbraken Afname inbraken 200% fVVfp Hier wordt in de zomer minder ingebroken dan in de overige negen maanden: 1. Nunspeet 69% 2. Meppel 69% 3. Zwartewaterland 68% 4. Wormerland 68% 5. Hulst 68% 6. Hellendoorn 67% 7. Heerde 65% 8. Leiderdorp 65% 10. Olst-Wijhe 40% LESJE REANIMEREN Voorzitters van de jongerenafdelingen van politieke par tijen kregen gisteren op het Plein in Den Haag een demon stratie reanimeren. Het Rode Kruis vraagt de politiek om EHBO-lessen in het lespakket op te nemen. foto anp Leeuwarden trekt zich terug als kandidaat om het Eurovisie Songfestival van 2020 te organi seren. Het plafond van de beoogde locatie - het WTC Expo in de stad - is te laag voor het internationale evenement. Mark den Blanken Leeuwarden HEERLEN Het Sintermeer- tencollege in Heerlen is gisteren gedeeltelijk ont ruimd geweest, doordat leerlingen met pepperspray hadden gespoten. Aanvankelijk was onduidelijk waar de penetrante geur in de oost vleugel vandaan kwam. Negentien mensen, vooral leerlingen, hadden last van geïrri teerde ogen of luchtwegen. DEN HAAG Minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken en Werkgelegenheid is blij dat maandag ook de Vakcen trale voor Profes sionals (VCP) heeft ingestemd met het pensioen akkoord. AMSTERDAM Een nog onbe kende man is gis terochtend rond 11.00 uur het ge bouw van havo De Hof aan de Dap perstraat in Am sterdam ingelo pen, terwijl hij half in brand stond. De man liep het ge bouw ook weer uit. Via Burgernet is een signalement van de man ver spreid. Hij is tus sen 20 en 30 jaar oud en heeft een pokdalig gezicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5