m 12 ZEELAND ARBEIDSMIGRANTEN TEKORT Polen en Roemenen hebben minder zin om in Nederland te komen werken. ,,We moeten straks naar Azië om arbeidskrachten te vinden." woensdag 19 juni 2019 De Polen vormden in de glastuinbouw het grootste werknemersbestand. Maar het begint aardig te slinken, weet tomatenkweker Wilko Wisse. ,,We krijgen het werk nu nog wel ingevuld, maar het aan bod wordt zeker krapper. Wat dat betekent? Dat we letterlijk verder moeten gaan zoeken naar perso neel. Letland, Bulgarije, Moldavië. Vraag is wel: hoe ver kun je op schuiven?" Tomatenkweker Wisse, met kwekerij Lans gevestigd op het Agro Food Cluster in Dinteloord, Rilland en het Zuid-Hollandse Westland, reageert op de voor spellingen van ABN AMRO dat de economische groeispurt van Oost-Europa een wissel gaat trek ken op de Nederlandse arbeids markt. Die kampt met knellende personeelstekorten. Vooral in de landbouw, industrie, logistiek en de transportsector kunnen onder nemers de buitenlandse handjes niet missen. Vaste contracten Maar waarom zou een Pool nog in Nederland of Duitsland gaan wer ken als in eigen land de lonen rap stijgen en werkgevers daar steeds vaker met vaste contracten wappe ren? Polen beleefde vorig jaar een groei van ruim 5 procent. De ver wachtingen voor de komende ja ren zijn al even positief. Omlig gende landen zoals Roemenië gaan daar in mee, beseft glastuin bouwer Wisse. Polen en Roemenen blijven dus eerder thuis, terwijl arbeidsmi granten die al in Nederland wer ken ook eerder teruggaan, voor spelt het economisch bureau van ABN AMRO. Het lage geboortecij fer en de krimpende beroepsbe volking in Polen doen de rest: er ontstaat een groeiend tekort aan arbeid, waardoor de lonen verder de hoogte ingaan. Frank van Gool, baas van ar- beidsbemiddelingsbedrijf Otto Work Force in Venray (met 15.000 arbeidsmigranten het grootste in ons land), ziet die bui al jaren han gen. Al is een nuance op zijn plaats. ,,Het is zeker waar dat de sa larissen in Oost-Europa stijgen. Maar het is nog steeds zo dat de meeste Polen en Roemenen in Ne derland beduidend meer kunnen verdienen. De bevolkingsontwik keling heeft misschien wel de grootste impact: minder mensen, dus simpelweg minder aanbod van arbeidsmigranten." Jan Karel Fikke, die in Hotel Port of Moerdijk huisvesting biedt aan 126 arbeidsmigranten, merkt nog weinig van een afname van Polen en Roemenen. ,,Samen met de Bulgaren is dat de grootste groep. Je ziet wel dat het aanbod heel di vers wordt. We hebben ook Portu gezen in huis die schoonmaak werk doen in koeltorens." Behoefte blijft groot Feit is dat de behoefte aan buiten landse arbeiders de komende jaren onverminderd groot blijft. ABN AMRO heeft becijferd dat alleen al in de transport en logistiek bijna 53.000 Oost-Europeanen werk zaam zijn. Dat is zo'n 13 procent van de hele sector. De knellende arbeidsmarkt is voor de Regio West-Brabant (RWB) aanleiding voor het zoveel ste onderzoek. Want hoe moeten alle vacatures in hemelsnaam inge vuld worden? ,,We willen weten wat het bedrijfsleven precies nodig heeft en wat arbeidsmigranten en expats ons daarbij te bieden heb- Binnen tien jaar halen we arbeids krachten uit Vietnam en Indonesië ben", aldus Marja van Bers van RWB. De resultaten komen na de zomer. Otto Work Force bereidt zich in tussen voor op de nieuwe werke lijkheid: in plaats van Oost-Europa wordt Azië het mekka voor bui tenlandse arbeid. ,,Het staat voor mij vast dat we binnen tien jaar ar- beidskrachten uit Vietnam en In donesië halen", zegt Van Gool. ABN AMRO zit op dezelfde lijn. Ook mensen uit de Filipijnen zijn prima in staat om champignons te plukken en asperges te steken, al dus de economen van de bank. Otto Work Force, dat in Brabant en Limburg hard aan de weg tim mert met huisvesting voor ar beidsmigranten, is vorig jaar over genomen door een Japans bedrijf. Dat heeft een meerderheidsbelang in de arbeidsbemiddelaar. Van Gool is daar niet rouwig om: de link met Azië is gelegd, daar heeft het bedrijf alleen maar baat bij. Automatisering Telers van tomaten en paprika's zetten intussen serieus in op auto matisering en robotisering. Toma- tenkwekerij Lans is betrokken bij de ontwikkeling van een oogst- robot voor trostomaten. Het testen van de machine begint dit jaar, zegt Wisse. Maar voorlopig kun nen de glastuinbouwers niet zon der Poolse, Roemeense en Letse plukkers. Dus moeten ondernemers hun stinkende best doen om arbeids migranten te verleiden toch naar Nederland te blijven komen. Wat daarbij helpt? Goede huisvesting. Laat dat nu juist in West-Brabant een moeizaam verhaal zijn. PM Arbeidsmigranten aan het werk in de tomatenkas van RedStar in Dinteloord. archieffoto peter van trijen/pix4profs Aziaat is de nieuwe Pool Franka van der Rijt Dinteloord/Roosendaal -Frank van Gool

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44