HELPEN LEZERS f 9 Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal achter deze oproepjes? En is het gelukt om het gevraagde te bemachtigen? Vandaag: Gerard de Fouw. Hij is op zoek naar degene die de Visserijdagen uit 1990-1991 in Colijnsplaat heeft gefilmd. Dit najaar moet zijn le venswerk klaar zijn. Een film over vijftig jaar visserij in Colijnsplaat. In zijn zoektocht naar beeldmateriaal loopt Gerard de Fouw tegen één ding aan: wie heeft de visserijda gen uit 1990-1991 gefilmd? ,,Het moet een vrouw zijn geweest die hier goed bekend was. Misschien familie van de vissers uit Veere of Arnemuiden." Dozen vol foto-, dia- en beeld materiaal heeft Gerard in huis. Over Colijnsplaat, het dorp waar hij geboren en getogen is. Meer dere boeken komen van zijn hand. Stuk voor stuk over Colijn. Wat ontbreekt is een film over het dorp. Die moet dit najaar verschij nen. De Fouw zet momenteel de laatste puntjes op de i, maar loopt tegen obstakels aan. In zijn film, opgebouwd uit amateurbeelden, passeren de vis- serijdagen van 1990. Nog altijd is hij er niet achter wie de beelden heeft gemaakt. ,,Ze was waarschijnlijk een be kende in de visserijwereld. Ze kreeg namelijk overal toegang om te filmen, wat niet gebruikelijk is. Helaas ben ik er tot nu toe niet achter wie dat is geweest. Het is natuurlijk ook lang geleden." Netjes Toch is De Fouw er alles aan gele gen om de naam boven water te krijgen. ,,Als je beelden gebruikt, bewegend of stilstaand, is het wel zo netjes als je de bron vermeldt. Doe je dat niet, dan kun je flinke claims aan je broek krijgen. Dat Jvj heeft alles te maken met auteurs rechten. Als het even kan wil ik dat voorkomen. Vandaar mijn zoek tocht en oproep in de krant." Terug naar de film. Die gaat over Colijnsplaat als vissersdorp. Als klein mannetje struinde Gerard al rond in de haven. Kijkend naar de vissers die van boord kwamen. Nog steeds is hij er vaak te vinden. De vissersverhalen intrigeren hem. Zoals die van buurman Boete Minneboo, die uren kan vertellen over het massale vertrek van vis sers uit Veere naar Colijnsplaat in 1961. Dat was het gevolg van de Deltawerken. De komst van de vissers heeft Colijnsplaat veranderd. ,,De im port heeft het dorp levendig ge houden", zegt hij. ,,Veel mensen denken dat de geschiedenis van de visserij hier veel ouder is. Voor de jaren '60 stelde het nauwelijks iets voor en had Colijnsplaat alleen een landbouwhaven, net als zoveel dorpen aan de Oosterschelde." Van de dertig kotters zijn er nu nog hooguit drie of vier actief. ,,Maar het karakter van het vissers dorp is behouden", zegt De Fouw. De film wordt opgedeeld in vier delen. Twee over het vertrek van de vissers uit Veere, twee over de aankomst in Colijnsplaat en hoe enkele vissers er een nieuw be staan opbouwden. De Fouw is de man achter Stich ting Colijnsplaat en het Colijns- plaatarchief. Een website vol foto materiaal en verhalen, afkomstig uit privéverzamelingen. Wie Gerard de Fouw aan de gouden tip kan helpen over de fil mer van de visserijdagen van 1990 kan contact opnemen via: post@colijnsplaataarchief.nl. woensdag 19 juni 2019 GO Gerard zoekt de filmer va 'Colijn' Timo van de Kasteele Gerard de Fouw is nog vaak te vinden in de haven van Colijns- plaat. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN Vv _3T5 *c Het oproepje: Gezocht: de filmster of filmer, waar schijnlijk uit Vlissingen, die op 9 en 10 augustus 1991 de Braderie/Visserijda- gen Colijnsplaat heeft gefilmd, ook de bejaardenmiddag. Dat is later aangebo den op video aan mevrouw Siereveld van bejaardencentrum Rustoord te Co- lijnsplaat. St. Colijnsplaat foto- en docu- mentatiearchief wil deze beelden ge bruiken in de film over de visserij Veere/Colijnsplaat. En daarbij naams vermelding van de filmer plaatsen. Gerard de Fouw, 0113-695786, post@colijnsplaatarchief.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41