II >s -m v> «ft: UW:'/ NIEUWS 3 KEURING ACHTERSTAND WOLF JACHT woensdag 19 juni 2019 75-plussers en mensen met een aandoening dreigen in problemen te komen, omdat ze te lang moeten wachten op verlenging van hun rijbewijs. De minister komt ze nu tegemoet. Gerrit Rike (74) uit het Gelderse Bruchem wacht al vier maanden op een nieuw rijbewijs. Als het aan het CBR ligt, laten ze hem nog tot zeker eind september wachten. Maar tot zijn vreugde komt ver keersminister Cora van Nieuwen- huizen nu hoogstwaarschijnlijk alsnog met een tussenoplossing, waardoor hij toch kan blijven au torijden. 'Des duivels' was Rike toen hij onlangs weer belde met het CBR om te horen hoe het ervoor stond met zijn nieuwe rijbewijs. Over twee weken verloopt het docu ment en moet hij zijn auto laten staan. En dat terwijl hij al in mei van de dokter te horen heeft ge kregen dat hij nog prima kan rij den. Het enige dat hij nodig heeft is een toestemming van het CBR om zijn nieuwe rijbewijs bij de ge meente te kunnen ophalen. ,,Ze vertelden me nu dat het weer zes weken langer zou duren. Het is een grof schandaal.'' Voor Rike voelde het alsof hij straks met een virtuele enkelband door het leven moest. Van de ene op de andere dag zou hij zijn auto moeten laten staan. Uitstapjes, op bezoek bij familie of kleinkinde- Ze vertelden me dat het weer zes weken langer zou duren, een grof schandaal ren; het zou allemaal niet zo mak kelijk meer gaan. Zelfs de vakantie dreigde in het water te vallen. Rike bleek zeker niet de enige. Het CBR schreef begin juni nog aan de minister dat het voor een té groot aantal klanten langer dan de gebruikelijke termijn duurde, voordat er een besluit lag of ze ge zond genoeg waren om te rijden. ,,Zo komen zij in de situatie dat hun rijbewijs dreigt te verlopen of verlopen is, of geen examen kun nen doen.'' Kwetsbaar Om al deze scenario's te vermij den, onderzoekt Van Nieuwen- huizen nu serieus de mogelijkheid om de geldigheid van het rijbewijs van 75-jarigen maximaal met één jaar te verlengen in het rijbewijs- register. Zij kunnen dan eventjes doorrijden en het CBR kan gecon troleerd de achterstanden weg werken. Volgens de minister is dit plan geen overbodige luxe. Ze consta teert dat de situatie bij het CBR voorlopig 'kwetsbaar' zal blijven en dat de verkeersveiligheid daar door onder druk kan komen te staan. De organisatie heeft nu on voldoende capaciteit om mensen met een aandoening te checken die zich vrijwillig melden voor een keuring. Ook bestaat het risico dat mensen een onvolledige ver klaring invullen in een poging om door de mazen van het net te glip pen. Verkeersveiligheidsorganisatie SWOV heeft begrip voor het voor stel en de verzekeraars hebben aangegeven dat senioren met een verlengd rijbewijs gewoon verze- kerd blijven. Van Nieuwenhuizen kijkt nog naar de handhaving, sa men met het ministerie van Justi tie en Veiligheid. Ook moet het voorliggende plan uiteindelijk worden vastgelegd in een bestuurlijke maatregel. Dat duurt normaal zes tot negen maanden, maar de minister gaat proberen de regeling veel eerder te laten ingaan, omdat de problemen nu spelen. Half april nam een meerderheid van de Tweede Kamer al een motie aan waarin het kabinet wordt op geroepen deze burgers niet te straffen als zij, in afwachting van hun nieuwe rijbewijs, toch de weg op gaan. Mits ze natuurlijk een geldige medische verklaring heb ben. Gedogen Oorspronkelijk stelde de minister niet te willen gedogen dat iemand mag rijden zonder vastgestelde rij- geschiktheid. Dit zou risico's met zich meebrengen voor de ver keersveiligheid. Daarnaast zou een coulanceregeling 'lastig uitvoer baar en fraudegevoelig' zijn, onder meer voor de politie. Daar heeft de bewindsvrouw een oplossing voor gevonden. Het CBR heeft, mede onder po litieke druk, al maatregelen geno men om de capaciteitsproblemen aan te pakken. Zo is de de klanten service verder uitgebreid, is een spoedprocedure ingevoerd voor beroepschauffeurs en krijgen mensen in bijzondere situaties voorrang. Volgens de minister zal 2019 in zijn geheel nodig zijn om de ach terstanden zoveel mogelijk in te lopen. Vandaag debatteert de Tweede Kamer over de problemen bij het CBR. - I*».» 'Hj i-T.- -r 1ÜI4 i m ék J* CBR verlengt de wachttijd in plaats van rijbewijs Rike (74) Edwin van der Aa Raymond Boere Bruchem Gerrit Rike is niet de enige die ongekend lang op zijn nieuwe rij bewijs wacht, maar er is hoop nu de minister met een tusssenop- lossing komt. foto koen verheijden -Gerrit Rike Kijk op de site bij /video naar het 'rijbewijsverhaal' van Astrid en Krijn *4 >w> U«Hfr2 Het was de be doeling om in alle vroegte herten en zwijnen te spot ten, maar in plaats daarvan stonden Benny Pieters uit Epe en zijn vriendin Renée Storm van Leeuwen gisteren oog in oog met een jagende wolf. Het roofdier greep een hertenkalf. Nadat hij het reekalf had gedood, liet de wolf zijn prooi los en legde het aan de kant, vertelt de Epenaar, die actief is voor Faunabescherming Neder land. ,,Hij keek ons even recht in de ogen aan en ging er ver volgens vandoor met het kalf.'' FOTO'S BENNY PIETERS FAUNABESCHERMING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3