II £8 Tekorten duwen Middelburg naar faillissement 7 MOEDER VAN DE STAD SNUFFELMARKT MIDDELBURG woensdag 19 juni 2019 Je kunt Petra Bakker rustig de 'moeder van Middelburg' noemen. Op Facebook beheert ze regionale groepen die de tienduizend leden ruim zijn gepasseerd, er wordt geen festival gehouden of ze is vrijwilliger en ook in het uitgaansleven kon je haar vroeger wel uittekenen. Petra Bakker is een mar kante Middelburgse, dat is al snel duidelijk wanneer je even met haar op het terras zit. Spijkerjasje om de schouders, speldje met het wapen van Mid delburg erop - want wat is ze trots op haar stad. En met haar wappe rende grijze haren (,,Dat verven raak je beu.") en enthousiasme is ze een opvallende verschijning in de stad. Bekend is ze onder meer van Bar American, zowel van voor als achter de bar, maar ook van het vele vrijwilligerswerk bij allerlei festivals in de stad. Van Middel burg Volkoren tot het Jazzfestival. ,,Wat ik allemaal aan vrijwilli gerswerk heb gedaan? Heb je even? Dat past niet meer op een A4'tje, joh. Bij het Jazzfestival bracht ik af gelopen weekend voor het 27ste jaar op rij biertjes rond. Maar men sen kennen me ook van Hyves. Ik was geloof ik degene die de meeste Hyvespagina's van Nederland be heerde, een stuk of negentig. On der meer van de Rolling Stones met een half miljoen leden. Daar ben ik nog mee op tv geweest, bij Hart van Nederland. Het liep op een gegeven moment wel uit de hand, ja. Begonnen ze zelfs vanuit Vlissingen te vragen of ik een pa gina wilde opzetten. Of ik dat deed? Dat laat ik maar even in het midden", lacht ze. Hyves ging ter ziele en Bakker stapte over naar Facebook. Haar pa gina's 'Walcheren (ons eiland)' en 'Middelburg (Zeeland)' tellen in middels meer dan tienduizend le den. Ze kijkt er niet van op. ,,Ik or ganiseer zelfs 'ontmoet en groets'. Mensen wilden weten wie er ach ter de pagina's zat en dus konden ze me ontmoeten in café de Zaak, bij Karel, ook al zo'n echte Middel burger. Er kwamen twintig men sen op af voor een bak koffie en een leuk gesprek. Zelfs een vrouw uit Curacao." Bakkers netwerk is enorm, ze is altijd in voor een praatje of troos tend woord in het café. Zelf de kroeg in duiken doet ze tegen woordig wel wat minder (,,Je wordt toch wat ouder."), maar in een nog niet zo ver verleden was ze regelmatig de troostende cafémoe der voor jonge meiden op het toi let. ,,Bleek weer eens een jongen er meerdere vriendinnetjes op na te houden. Dat gebeurde regelmatig hoor, haha." Horeca Bakker rolde de horeca in door haar vader die bij voetbalclub Wal cheren zat, vertelt ze op het terras van café-restaurant de Vriend schap (,,Het leek me niet verstan dig om bij Seventy Seven te gaan zitten, te veel bekenden"). ,,Op de voetbalclub begon ik met asbakken legen en de tafels schoonmaken in de kantine." De ene na de andere anekdote uit de horeca komt over tafel, ter wijl de rookdampen uit haar mond Plein 40 optrekken. Haar armen en handen zwaaien continu heen en weer alsof ze een vliegtuig naar Midden-Zeeland moet loodsen. Af en toe tikt ze je aan, of je wel bij de les blijft en het allemaal wel kan volgen. Die handen laten wapperen zat er trouwens al vroeg in bij Bakker; stilzitten staat niet in haar vocabu laire. Haar baan - ze is al 32 jaar het Ik was geloof ik degene die de meeste Hyvespagina's van Nederland beheerde gezicht van het benzinestation in Dauwendaele - zou ze voor geen goud willen missen. Ook niet al zou ze geld kunnen verdienen met al haar activiteiten op Facebook, waar ze Walcheren en Middelburg als ambassadeur op de kaart heeft gezet. Bakker haalt een briefje uit haar spijkerjasje, waarop ze de laatste bezoekcijfers heeft genoteerd. ,,Kijk, de groep Walcheren is in middels de 10.000 leden gepas seerd. Elke dag komen er wel een stuk of tien nieuwe bij. Bezoekers hebben er al meer dan honderd duizend foto's achtergelaten. Het zijn vooral de wat oudere mensen die wat plaatsen. Er staan heel veel foto's van vroeger op. Dat roept herkenning op. Laatst was iemand op zoek naar zijn oude dienstmaat. Of ik wilde helpen zoeken. De omschrijving luidde: hij had lang haar en een broer. Wat kun je daar nou mee? Ik ben erachteraan gegaan en binnen twee uur hadden we 'm gevonden. Hoeveel tijd ik in Facebook steek? Tussen de twintig en veertig uur per week denk ik; schrijf maar 'veel te veel' op. M'n man hoeft dat ei genlijk niet te weten, haha. Die ziet me liever stofzuigen." Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Zaterdag a.s. 22 juni Middelburg krijgt dertig miljoen euro van het Rijk voor jeugdzorg en de Wet maatschappelijke on dersteuning (Wmo), maar geeft daar veertig miljoen euro aan uit, zei Aalberts tegen de raadscom missie algemeen bestuur. Het Rijk verhoogt weliswaar de bijdrage voor deze vormen van zorg, maar dat is volstrekt onvol doende. ,,Voor ons is het slechts Het is voor het eerst dat we vier jaar lang geen sluitende begroting kunnen maken een doekje voor het bloeden. Bo vendien wordt de uitkering uit het Gemeentefonds over twee jaar weer verlaagd. Dat komt echt hard aan." Het gevolg is dat Middelburg de komende vier jaar geld te kort komt. In 2020 is het gat 1,5 miljoen, in 2021 is het 1,3 miljoen. Zulke pro blemen heeft de gemeente eerder gekend. ,,Maar het is voor het eerst dat we vier jaar lang geen sluitende begroting kunnen maken", consta teerde Aalberts. Want in 2022 loopt het tekort zelfs op naar 2,5 miljoen. En in 2023 is het gat 1,5 miljoen euro. Als Middelburg er niet in slaagt die gaten binnen vier jaar te dich ten, komt de gemeente opnieuw onder verscherpt toezicht van de provincie te staan. Daar is zij net van af. Enkele jaren lang moest de gemeente voor grote uitgaven toe stemming vragen aan Gedepu teerde Staten. 'Zorgtax' Een eerste maatregel om dat te voorkomen is het bezuinigen op zorg, zei Aalberts. Hij sloot echter niet uit dat ook subsidies bevroren worden en dat belastingen om hoog moeten. ,,Dat kunt u zien als een soort zorgtax." De gemeenteraad spreekt vol gende week woensdag over de fi nanciële situatie. In november moet het college met oplossingen komen. Petra is hét gezicht van Middelburg Maurice Steketee Middelburg Petra Bak ker op de Vis markt, een van haar favoriete plekjes van Middelburg. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA -Petra Bakker Op de markt, toegang GRATIS, van 09.00-17.00 UUR. INFO: 0118-62 47 3613 SCHETSMARKTEN@ZEELANDNET.NL Zonder stevige bezuinigingen op jeugd- en ouderenzorg stevent Middelburg af op een faillissement. Tot twee keer toe waarschuwde de wethouder van financiën, Johan Aalberts, daar gisteravond voor. ,,De situatie is echt onthutsend." Maurits Sep Middelburg -Johan Aalberts, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39