Eerste herdenking bij Joods monument in Vlissingen IN DE REGIO 6 Vrijwilligers houden pleidooi MIJN DORP, MIJN STAD Een locatie die nog geen twee honderd betalende bezoekers kan herbergen, moet zich niet willen presenteren als 'luxe poppaleis', maar kan bands die een kleinere doelgroep aanspreken een podium bieden. Daarnaast kunnen jonge ren die hun eerste schreden in de muziek- of theaterwereld zetten De Piek gebruiken als oefen- en leer- ruimte en als springplank naar een groter publiek. Levensvatbaar Stichting Podium De Piek Vlissin gen kreeg eind 2018 een jaar de tijd om aan te tonen dat het voormalige poppodium aan de Hellebardier- straat levensvatbaar is. Een meer derheid van het Vlissingse ge meentebestuur wilde De Piek af stoten, omdat er meer moest wor den bezuinigd en er geen geld is voor opknappen en onderhoud van het gebouw. Het stichtingsbestuur vraagt dan ook geen geld aan de gemeenteraad, maar somt in een brochure op welke activiteiten de afgelopen maanden hebben plaatsgevonden. Behalve van vele optredens (52 bands, zes singer-songwriters en 32 dj's stonden in de spotlights), kon den liefhebbers ook genieten van acht jamavonden en een leerlin genuitvoering met 69 muzikanten. Zes beeldende kunstenaars presen teerden zich, er waren vier theater voorstellingen en een politiek de bat. Bovendien werden nog een aantal workshops gegeven op het gebied van muziek en theater, wa ren er muziek- en filmopnames en schooluitvoeringen. Bij culturele hoogtepunten als het Bevrijdings festival, Onderstroom, Festival Daer en Vlissingen Vintage fun geert Podium De Piek als bijkan toor, uitvalsbasis of opvanglocatie. Culturele infrastructuur Al die activiteiten tonen aan dat De Piek van levensbelang is voor de culturele infrastructuur van Vlis- singen, betoogt het stichtingsbe stuur. Veel bedrijven, instellingen en particulieren vinden dat ook, bleek uit gulle giften. Maar om structurele bijdragen van fondsen en organisaties los te peuteren, moet De Piek laten zien dat het po dium toekomst heeft. Secretaris Henk Postma zegt dat het bestuur 'constructieve gesprek ken voert' met het Vlissingse col lege. ,,De gemeente hoeft niet bang te zijn dat wij een groot bedrag ei sen. Maar door ons in aanmerking te laten komen voor het Aanjaag- fonds - aan welke criteria we vol doen - en onze activiteiten te on dersteunen, dragen we naar kandi daat-sponsors uit dat De Piek blijft, al dan niet in het huidige gebouw." Op een gespleten granietblok staan de namen van de veertig Joodse Vlissingers die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn ver moord. De meeste van hen wer den op 24 maart 1942 afgevoerd en belandden via Amsterdam en Westerbork in diverse vernieti gingskampen van de nazi's. Sinds de plaatsing van het mo nument zijn nog geen officiële plechtigheden gehouden. Een omissie, vindt Vlissinger Hans Koeman, die initiatiefnemer Jacques de Hond hielp bij de tot standkoming van het monu ment. De Joodse Vlissinger, ook voorganger in de Middelburgse sy nagoge, is vorig najaar overleden. Ik hoop dat we vanaf nu jaarlijks stilstaan bij het lot van Joodse stadgenoten Koeman wil hem eren door zon dag tijdens de plechtigheid een bankje ter nagedachtenis aan De Hond in gebruik te nemen. ,,Vanaf het bankje kun je het monument bekijken en van het uitzicht op de Westerschelde en de Vlissingse skyline genieten." Nu dit jaar wordt herdacht dat de Slag om de Schelde 75 jaar gele den werd gevoerd, vond Koeman het tijd stil te staan bij het leed dat de Joden in de Tweede Wereldoor log is aangedaan. ,,Ik weet nog niet of er een herdenking komt op 24 maart of een zondag daar in de buurt. Maar ik hoop wel dat we vanaf nu jaarlijks stilstaan bij het lot van Joodse stadgenoten die de oorlog niet hebben overleefd." De herdenking bij het monu ment begint zondag om 10.30 uur. Loco-burgemeester Albert Vader van Vlissingen en voorzitter David Jongeneel van de Joodse Gemeen schap houden een toespraak. Voorzanger Luuc Smit van de Mid delburgse synagoge zingt enkele psalmen. Laatste keer Songs From The Heart in De Spot Retrofestival Vlissingen Vintage komt terug woensdag 19 juni 2019 'Podium De Piek heeft toekomst' De Piek heeft zich het afgelopen half jaar bewezen als Vlissings podium voor muzikanten, kun stenaars, theatermakers, dj's en workshops in diverse kunstvor men. René Hoonhorst Vlissingen Ruim vijftig vrijwilligers - onder wie bestuursleden en medewerkers - zien mogelijkheden Podium De Piek ook op langere termijn open te houden. Het culturele centrum moet zich dan blijven richten op een heel scala aan kleinere doel groepen. Bij het Joodse monument op de groene boulevard in Vlissingen wordt zondag een eerste offici ële herdenking gehouden na de onthulling van het gedenkteken op 22 maart 2016. René Hoonhorst Vlissingen -Hans Koeman MIDDELBURG De Spot in Middelburg houdt morgen de laatste editie van het muzikale themaprogramma Songs From The Heart. Tijdens het huidige sei zoen werd er elke maand aandacht be steed aan een nieuw thema; een combinatie van één van de zeven hoofdzonden en één van de zeven deugden. Op de afsluitende avond komen deze allemaal terug. Muzikanten uit heel Zeeland en vaak ver daarbuiten zingen en spelen songs die bij de thema's passen. Aanvang om 20.30 uur. De toegang is gratis. VLISSINGEN Na de succesvolle editie van vorig jaar komt Vlis singen Vintage terug van vrijdag 21 tot en met zondag 23 juni. De vorige editie van het rock and roll evenement trok 10.000 bezoekers naar de binnenstad en ook dit jaar gaat het weer groots worden. Drie dagen lang biedt 11:11 M 11U Vlissingen Vintage. foto ruben oreel het festival livemuziek, oldtimers, kraampjes met vintage kleding en spullen, een danswed strijd en een vinylbeurs. In totaal spelen er twin tig bands. Voor een overzicht van alle bands en het programma zie vlissingenvintage.com. ARNEMUIDEN Kan tine KV Top, 18.00 uur:Avondvierdaagse; GRIJPSKERKE Nim- merdor, 10.00-11.00 uur: Koffieochtend voor senioren; Dorpshuis, 13.30 17.00 uur: Biljarten en koersbal voor 50+; MELISKERKE Dorpshuis, 13.30 17.00 uur: Biljarten; MIDDELBURG Het Palet, 09.30-11.15 uur: Linedance; Kruit- molenlaan 125, 09.45-12.00 uur: Kof- fie-inloop voor bewo ners van wijk Dau- wendaele; Kruitmo- len, 10.00-12.00 uur: Bowlen voor 50+; Koudekerkseweg 139, 13.30 uur: Jeu de Boules bij CJBM; Cinema Middelburg, 14.00 uur: Camino, De Zandkuil, vanaf 18.30 uur: Avondvierdaagse; OOSTKAPELLE De Halve Maan, 13.30 16.30 uur: Bridgen; De Egelantier, 13.30 14.30 uur: Wandelac tiviteit voor senioren; Kantine Voetbalver eniging, 18.00 uur: Avondvierdaagse; SEROOSKERKE Het oude Brandspuithuis, 13.00-17.00 uur: Expositie 150 jaar Rode Kruis Walcheren; SINT LAURENS Van Cittershof, 14.00 16.00 uur: Koersbal; VEERE Het Akkoord, 10.15-11.15 uur: Gym voor 70+; 13.30-16.30 uur: Ouderensoos; VLISSINGEN Kantoor SCW, 13.00 uur: In loopspreekuur 'Werk Inkomen'; Woonzorgcentrum Theo van Doesburg, 14.30 uur: Optreden 50+ koor De Zilver meeuwen. Het Joodse monument op de Vlissingse boulevard werd in 2016 onthuld. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38