Een inbraak met noodlottige gevolgen *4 5 |4p» Appen of bellen achter het stuur. foto robin van lonkhuijsen/anp woensdag 19 juni 2019 verhoogd, naar 4,5 en 9 jaar. De eis in de Goese zaak is in lijn met die bij - min of meer - verge lijkbare ongevallen. Een van de weinige uitzonderingen is de kwestie in Noordgouwe. Daar werd in de zomer van 2016 een vrouw op een motor doodgereden door een achteropkomende bestel auto. Haar partner raakte ernstig gewond. De bestuurder van de auto bleek veel te veel te hebben gedronken, was daarvoor al eerder veroordeeld en had geen geldig rij bewijs. Zowel de rechtbank als het ge rechtshof legde hem 6 jaar gevan genisstraf op, niet vanwege dood door schuld, maar vanwege (po ging tot) doodslag. De Hoge Raad zette daar recent een streep door. Voor doodslag moet er sprake zijn van opzet. Dat kan alleen worden bewezen als iemand gericht op ie mand inrijdt of welbewust een ongeluk veroorzaakt. Wegpiraten Het einde aan het juridische ge harrewar rond zeer gevaarlijk rij- gedrag lijkt in zicht. De Tweede Kamer stemde gisteren in met een wetswijziging van minister Ferd Grapperhaus, die wegpiraten har der wil aanpakken. De belangrijk ste aanpassing is dat precies wordt omschreven wat onder roekeloos rijgedrag kan worden verstaan. Voorbeelden zijn: gevaarlijk in halen, geen voorrang verlenen, door rood rijden, negeren maxi mumsnelheid en ook het vasthou den van een mobiele telefoon. Wie daardoor een ernstig ongeval ver oorzaakt, tón in de toekomst wor- den vervolgd voor roekeloosheid. En dus zwaar worden gestraft. Ook de maximale straf voor ge vaarlijk rijden zonder ernstige ge volgen gaat omhoog: van 2 naar 6 maanden. Gemis Als de wetswijziging een feit is, heeft het woord roekeloos binnen de rechtszaal dezelfde betekenis als daarbuiten. Daarmee wordt te gemoetgekomen aan het onrecht- vaardigheidsgevoel dat zeker na bestaanden nu ervaren, zoals eind 2016 uit onderzoek van Tilburg University bleek. Ook de ruimere strafmogelijk heden helpen bij, al blijft dat rela tief. Bij het uitspreken van het vonnis in de zaak van de overleden wielrenner bij Absdale - geschept door een automobilist die had ge dronken - richtte rechter Gerard Nomes zich begin 2018 expliciet tot de familie. Hij zei 'dat geen en kele straf, in welke vorm of mate ook, het gemis van het slachtoffer kan wegnemen'. „Daarin schiet het strafrecht tekort.'' NATUURJOURNAAL In de natuur heerst soms een beetje woningnood. Vogels die zelf een nest bouwen of alleen maar een kuiltje in de grond ge bruiken, hebben wat dat betreft geen probleem. Maar voor holen- broeders ligt dat anders. Zij moe ten het vooral hebben van natuur lijke holen in bomen. Dat zijn dan veelal niet de sterkste en vitaalste exemplaren: juist oude en aftake lende bomen bieden veel nestge legenheid. Maar in ons keurig aan geharkte landje worden oude en kwijnende bomen snel opge ruimd. Daarom is het zinnig om vogels kunstmatige nestgelegen heid aan te bieden in de vorm van nestkasten. Eén van de vogels waarvoor dat met veel succes gebeurt is de steenuil. De populatie in de Zak van Zuid-Beveland floreert juist dankzij een jarenlang volgehou den nestkastenproject, waarvan Peter Boelee de initiator is. Probleem is dat steenuilen niet de enige zijn die belangstelling hebben voor zo'n nestkast. Ook kauwtjes zijn voortdurend op zoek naar holten en dat mag de schoorsteen op het dak zijn, een natuurlijke boomholte of een nestkast. Niks mis mee natuurlijk, maar kauwtjes zijn heel erg talrijk tegenwoordig. Om te zorgen dat ook voor de steenuilen voldoende nestgelegenheid overblijft, wor den de nestkasten voorzien van een soort voorportaal, waardoor kauwtjes niet naar binnen kun nen. Maar kauwtjes zijn uitzon derlijk vasthoudend en vinding rijk als ze eenmaal het oog op een nestplaats hebben laten vallen. Op Hoeve van der Meulen werd tijdens een nestkastcontrole een kauw aangetroffen, die geprobeerd had zich toch naar binnen te wur men. Het dier was klem komen te zitten en had niet meer los kun nen komen. Niet zo spectaculair misschien, maar wat er in de kast gebeurd was, was dat wel. De kauw had zijn inbraakpoging ge daan, terwijl moeder steenuil be zig was met het bebroeden van de eieren. Die zat dus opgesloten in de nestkast. Toen Peter Boelee de kast controleerde was moeder steenuil nog in leven. Ze had de complete kop van de kauw al ver orberd en dat was haar redding geweest. Een paar weken later bij de volgende controle zat de steen uil nog steeds te broeden. Hopelijk worden er alsnog jongen geboren. GO Door rood rijden. foto johan van gurp Gevaarlijk inhalen op de N57 bij Neeltje Jans FOIO RONALD DEN DEKKER Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Steenuil. foto chiel jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37