Mosselseizoen voor het eerst in 16 jaar weer ingeluid met karavaan Strandje Breskens gekortwiekt andere auto, andere verzekering Brandweer Sluis doet emotionele oproep j independer 4 woensdag 19 juni 2019 Oud-voetballer Jan Boskamp geeft volgende week het start schot voor de mosselkaravaan. foto robin utrecht ROEKELOOS RIJDEN WETSWIJZIGING De verdachte van het dodelijk ongeval in Goes reed extreem gevaarlijk. Maar niet roekeloos, juridisch gezien. Een wetswijziging, waar de Tweede Kamer gisteren mee instemde, brengt daar verandering in. De mosselkaravaan luidt direct de start in van het nieuwe Zeeuwse mosselseizoen. De eerste oogst bo- demcultuurmosselen wordt vol gende week woensdag opgevist in de Oosterschelde. Een lange stoet met zeker vijftig vrachtwagens vertrekt vanuit Yerseke om de mossels af te leveren bij bedrijven in Nederland en (vooral) België. Het is voor het eerst in 16 jaar dat er weer een mosselkaravaan gaat rijden. In 2003 ging de traditie ten onder aan zijn eigen succes. De mosselsector kreeg de verkoop op die dag niet meer gebolwerkt. Maar nu heeft het Nederlands Mosselbureau toch besloten de traditie nieuw leven in te blazen. De sector kan de reclame op dit moment goed gebruiken. ,,Er wordt al jaren over gesproken, maar nu wordt het echt ten uitvoer gebracht", zegt woordvoerder Tilly Sintnicolaas van het Mosselbu reau. ,,Het is een mooie traditie waarbij we een prachtig product Boskamp blijkt ook nog een groot liefhebber van mossels kunnen laten zien." Ook de mos- selbedrijven zijn blij met de kara vaan. ,,Dit is absoluut goed nieuws voor de mosselbedrijven", zegt Inge Risdal, directeur bijAqua- mossel in Yerseke. ,,De mossel kwekers hebben het dit jaar al zo zwaar. Op sommige percelen in de Oosterschelde is ruim zestig pro cent van de mossels overleden vanwege de schuimalg. Wat extra aandacht voor de mossels is dan zeker goed." Jan Boskamp, oud-voetballer en tv-analist bij Veronica Inside geeft volgende week woensdag het startschot voor de mosselkaravaan. ,,We zochten iemand die zowel in Nederland en België bekend is, en die ook nog Bourgondisch is", zegt Sintnicolaas. ,,Dan kom je al snel bij Jan Boskamp uit. En hij blijkt ook nog een groot liefhebber van mossels", lacht ze. De eerste mossels zijn 26 juni te proeven aan een lange tafel op een ponton bij De Oesterij in Yerseke. Een (voorlopige geheime) Zeeuw se chef-kok geeft er een kookde monstratie. Om 12.30 uur vertrekt de stoet van de mosselkaravaan. De rechtszaak rond het ongeluk waarbij vorig jaar oktober Alice Dessi (33) uit Goes en haar Macedonische vriend Miki Trpkovski omkwa men, zorgde vorige week opnieuw voor veel emotie en commotie. De eis van de officier van justitie - vijf jaar gevangenisstraf, vijfjaar rij ontzegging - werd door menigeen als 'veel te laag' beschouwd. De advocaat van de 20-jarige ver dachte vond die juist te hoog. En ook opvallend: zelfs het Openbaar Ministerie vond dat roekeloos rijden niet kon worden bewezen, ook al had de verdachte te veel gedronken, reed hij veel te hard en was hij al eerder veroor deeld voor verkeersdelicten. De officier hield het op 'zeer onvoor zichtig' rijgedrag. Understatement Dat lijkt een understatement, maar juridisch gezien klopt het. Roekeloosheid in de rechtszaal komt niet overeen met wat er in het dagelijks taalgebruik onder wordt verstaan. Wettelijk gezien is het de zwaarste vorm van schuld, die grenst aan opzet. Het komt maar zelden voor dat een weggebruiker daarvoor wordt ver oordeeld. Dat kan alleen bij bij voorbeeld wegraces, kat-en-muis- spelletjes in het verkeer of vlucht pogingen. Iemand neemt dan bewust het risico dat het verkeerd gaat. In veel gevallen kan dat niet worden be wezen en blijft het, ondanks dra- Als de wetswijziging een feit is, heeft het woord roekeloos binnen de rechtszaal dezelfde betekenis als daarbuiten matische gevolgen, bij gevaarlijk of onvoorzichtig rijgedrag. Daarop staat, bij fatale afloop, maximaal 3 jaar celstraf. Als roekeloosheid kan worden bewezen, is dat 6 jaar. In bijzondere omstandigheden, bij voorbeeld als er sprake is van rij den onder invloed, wordt de maximumstraf met 50 procent SLUIS Ze baalden als een stek ker, de opgekomen vrijwilligers van brandweerkazerne Sluis. Ze kregen gistermiddag een mel ding van een woningbrand aan de Pater Brugmanstraat, maar konden niet uitrukken vanwege een tekort aan mensen. De post in Aardenburg kampte met het zelfde probleem. Het ging gistermiddag rond 15.00 uur mis bij werkzaamhe den in de tuin. De bewoner kwam met een onkruidbrander te dicht bij een houten aanbouw van de woning, die vervolgens in brand vloog. Enkele vrijwilligers van brandweerkazerne Sluis stonden klaar, maar er kwamen te weinig mensen om uit te kun nen rukken. Ook de (dichtstbijzijnde) brandweerkazerne in Aarden burg had te weinig mensen. Ge lukkig waren de posten Oost burg en Cadzand wel voldoende bemand. Ondanks een langere aanrijdtijd, wisten zij de brand in de spouwmuur van de aanbouw snel te blussen. Veel zeer De post in Sluis plaatste na afloop een emotioneel bericht op Face- book: 'Dit doet de getroffen be woners en ons erg veel zeer. Dit kan jou ook overkomen en dan zou het toch fijn zijn dat er zo snel mogelijk een brandweerwa gen voor de deur staat en er geen kostbare minuten verloren gaan. Hopelijk wordt de ernst van de situatie gezien!' Bij de Veiligheidsregio Zee land (VRZ) is de beperkte man kracht een bekend probleem. De VRZ probeert het euvel op te los sen door eerder op te schalen, zo dat meerdere posten direct wor den ingeseind bij een brand, zo als gistermiddag het geval was in Sluis. Daarnaast wordt sinds vo rig jaar kantoorpersoneel ingezet om de vrijwilligers aan te vullen. Het fietsvoetveer vaart vlak voor het strandje langs. Dat ligt ten wes ten van de aanlegsteiger. Door de sterke stroming in de Wester- schelde wordt veel zand verplaatst, legt gedeputeerde Harry van der Maas uit. Niet alleen is daardoor het strandje ontstaan, het wordt ook elk jaar groter. Tegelijkertijd is de wand van de vaargeul heel steil geworden. ,,We willen voorkomen dat die wand daadwerkelijk in stort", zegt Van der Maas. Als dat gebeurt, kan de veerboot waar schijnlijk niet meer bij de aanleg steiger komen. Het strandje ziet er ook elk jaar aantrekkelijker uit voor badgasten. Van der Maas: ,,Die den ken: 'daar kunnen we lekker bad deren'. Als we dat toestaan, creëren we zelf die onveilige situatie." Vo rig jaar heeft de provincie er waar schuwingsborden geplaatst, maar volgens de gedeputeerde hadden die niet zoveel effect. Daarom is er voor gekozen het strandje groten deels weg te halen. Van der Maas sluit niet uit dat de ingreep in de toekomst moet wor den herhaald, omdat de zandver- plaatsing ervoor zorgt dat het strand over een paar jaar weer is aangegroeid. De vaargeul moet ook regelmatig worden uitgebaggerd. De kosten daarvoor lopen dit jaar op met ruim 40.000 euro. Dat blijkt uit een brief over de knelpunten infra structuur die het dagelijks provin ciebestuur naar de Staten heeft ge stuurd. experts in financieel inzicht Einde aan juridisch geharrewar De traditionele mosselkaravaan van Yerseke wordt nieuw leven ingeblazen. Na 16 jaar vertrek ken op 26 juni weer tientallen vrachtwagens vol Zeeuwse mosselen naar afnemers in Ne derland en België. En niemand minder dan oud-voetballer Jan Boskamp verricht daarvoor het startschot. Bas Bareman Yerseke - Tilly Sintnicolaas, Mosselbureau Rolf Bosboom Goes Het strandje in de veerhaven van de Westerschelde Ferry in Bres kens is gevaarlijk. De provincie gaat het daarom grotendeels weghalen. Dat kost 140.000 euro. Ernst Jan Rozendaal Breskens Als er iets veranderd is aan jou, je adres, je leeftijd of je auto kan je verzekering opeens duurder uitvallen. Daarom is het altijd slim om te checken of hij beter en voordeliger kan. Dus kijk meteen even en sluit 'm zelf af op independer.nl. Dan krijg je er gratis extra dekking bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36