Tand e minder 'Beveiliging van plutonium in Borssele niet goed' Verdachte opgepakt voor overval op super 2 JAN VAN DAMME woensdag 19 juni 2019 Column DE STELLING Vandaag: Schaf keuring voor bejaarde automobilisten af Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters maar straks IS IEDEREEN VERKOCHT. Geld voor beheer water bij boeren Auto rijdt op paal: twee gewonden OOSTBURG Burgemeester laat drugspand sluiten Sinds 2014 gebruikt de kerncentrale plutoniumhoudende MOX als splijtstof. Daarvoor werd uitsluitend gebruikgemaakt van verbruikte splijtstof, plutonium dat na bestra ling in de kernreactor is ontstaan uit uranium. Deze is zo radioactief, dat je er zonder zware beschermings maatregelen niet bij in de buurt kunt komen. Daarmee beschermt deze plutonium zichzelf, redeneert Laka. De MOX daarentegen is licht- radioactief en kan dus makkelijker worden benaderd. Daarom zou die beter moeten worden bewaakt, om dat er atoombommen van kunnen worden gemaakt. Laka citeert uit een onderzoek van Alan Kuperman, onderzoeker van de Universiteit van Texas. Die heeft vorig jaar gesprekken gevoerd met EPZ, toezichthouder ANVS en Laka. Volgens Kuperman heeft EPZ toege geven dat beide soorten splijtstof op dezelfde manier worden bewaakt. Hij concludeert dat de MOX dus 'inadequaat' wordt bewaakt. Laka wil dat de beveiliging van Borssele wordt verbeterd en dat het gebruik van het Borssele-plutonium on middellijk wordt verboden. Milieuorganisatie Laka wil een betere beveiliging van de kerncentrale Naar aanleiding van de publicatie van Laka laat EPZ het volgende we ten: 'Alan Kuperman is vorig jaar bij ons op bezoek geweest ter voorbe reiding op zijn boek. Na een uitge breid gesprek heeft hij zijn concept hoofdstuk over EPZ opgestuurd. EPZ heeft na lezing formeel schrif telijk afstand genomen van het stuk. De beveiliging van de kerncentrale is op orde en voldoet aan alle regels. De ANVS houdt hier toezicht op.' Twee werknemers van de winkel raakten op 7 juni gewond bij de overval. Ze waren 's avonds in de winkel bezig, toen ze werden over vallen door twee mannen met messen. Volgens de politie was de overval zeer gewelddadig. Beide slachtoffers werden flink toegeta keld. De 28-jarige medewerker raakte zwaargewond. Hij werd meermaals gestoken en werd met spoed naar het ziekenhuis in Gent gebracht. De 24-jarige werknemer raakte lichtgewond. Hij werd niet gestoken, maar kreeg wel klappen. De twee overvallers wisten te voet te ontkomen. De politie begon een onderzoek. Daarbij zijn came rabeelden van de overvallers open baar gemaakt. Het onderzoek naar deze beelden leidde naar de aange houden man. Het betreft een 23-ja- rige inwoner uit het Gelderse Mal den. De man is gisteren rond 08.30 uur aangehouden. Hij is voor ver der onderzoek en verhoor naar een politiecellencomplex in de politie- eenheid Zeeland-West-Brabant gebracht. De politie is nog op zoek naar de tweede overvaller en sluit meer aanhoudingen niet uit. 3 dagen op de Veluwe in Apeldoorn incl. 3-gangendiner Hij draait het parkeerterrein in Vlissingen op alsof er een zee aan vrije tijd voor hem ligt. De kap van de cabrio neerge klapt, de zon op zijn niet meer zo rijk behaarde bol. Zomer, vakantie, lavende ledigheid - zo stapt hij uit. Even de linnen kap dichtdoen. Er wordt toch geen regen verwacht? Nee, maar een flats van een Zeeuwse meeuw in je pas ge poetste interieur is ook niet alles. Een schijnbeweging van de cabrio- rijder, zo mogen we het noemen. Het dak mag er wel even af, maar het echte ontspannen zal toch nog nog een paar weken moeten wach ten. Zonnebrandcrème niet verge ten, mijmert hij. Als je straks op een zomerse dag in een file terecht komt, brandt de zon ongenadig. weken al de heilzame werking van een time-out mogen ondergaan. Twee weken Toscane, hoppend van de ene droomovernachting naar de andere. Fijn als je iemand in je leven hebt die een neus heeft voor adressen waar je echt tot je zelf kunt komen. We beschikten over overschaduwde terrassen tussen de olijfgaarden met uit zicht op middeleeuwse stadjes en mochten in slaap vallen in appar tementen waar de zwang en zwier van honderd jaar geleden tastbaar waren. Verkwikkend, ronduit. Terug in de waan van de dag vlie gen berichten over snelheidsbeper kingen over mijn scherm. Schande, de zoveelste poging om de brave autorijder te pesten. Dat soort reac ties lees ik op het plan om het op stormvloedkering en Veerse Gat- dam wat rustiger aan te doen. Ha, eindelijk. Ik verbaas me al jaren over het onder me voortjakkerende verkeer als ik op één van de voet gangersbruggen bij het Veerse Meer sta. Lawaai, stank. Ik heb nooit begrepen dat je op zo'n oog strelende route alleen maar gas wilt geven. net begonnen. Een tandje minder, dat zouden meer mensen moeten doen. Straks maar eens nieuwe zonnebrandcrème kopen. Ook al heb ik dan geen cabrio. Als je op een zomerse dag in een file terechtkomt, brandt de zon ongenadig Reageer op pzc.nl Gisteren: Wachtgeld voor politici is redelijk 693 reacties ©EMENS&E REACTIES OP BETAALMlt>C>EL VAN FACEBOOK MIDDELBURG Zeeuwse boeren kunnen een beroep doen op 1,8 miljoen euro uit Europa om het waterbeheer op hun terrein te verbeteren. Als de waarde van hun bedrijf daar niet hoger van wordt, hebben ze minder behoefte er geld in te steken. De Europese subsidie maakt het nu toch mogelijk Het geld komt uit het Europese Plattelandsontwikkelings programma (POP 3). De laatste jaren weet Zee land daar steeds beter van te profiteren, geeft gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA, landbouw) aan. ,,Twee jaar geleden hebben we daar twee mensen op gezet. In sa menwerking met het wa terschap en de ZLTO hebben we ook veel meer co-financiering van uit Zeeland kunnen orga niseren." GOES Bij een ongeluk op de Deltaweg bij Goes zijn gistermiddag twee men sen gewond geraakt. Ze zijn met een ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. De auto waarin de slachtoffers zaten, reed rond tien voor twee tegen een lichtmast. Dat gebeurde bij de kruising met de 's-Heer Hendriks- kinderendijk, op het kruispunt met de stop lichten. De auto raakte beschadigd en is door een berger weggehaald. Een drugspand aan de Frederik Hendrikstaat in Oostburg is op last van burgemeester Marga Vermue maan dag gesloten, nadat er een handelshoeveel- heid harddrugs werd gevonden. Het gaat om onder meer MDMA-pil- len, MDMA-kristallen en cocaïne. De woning is voor drie maanden gesloten. Het besluit van de bur gemeester is genomen op grond van het zoge naamde Damoclesbe- leid. De handel in drugs zorgde voor overlast en maakte de buurt onvei lig. De beveiliging van het plutonium in de kerncentrale Borssele is niet op orde. Dat beweert milieu organisatie Laka op basis van Amerikaans onderzoek. EPZ, de exploitant van de kerncentrale, distantieert zich daarvan. Ernst Jan Rozendaal Borssele De politie heeft gisteren in Arn hem een van de mogelijke da ders van de gewelddadige over val op de Poolse supermarkt aan het Arsenaalplein in Terneu- zen aangehouden. De politie is nog op zoek naar de tweede overvaller. Bas Bareman Terneuzen Politieonderzoek. Fletcher Hotel-Restaurant Apeldoorn 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet V 1 x 3-gangendiner t.w.v. 6 29,50 p.p. V Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel Gelegen nabij N.P. de Hoge Veluwe t Tip: ga een dagje naar de Apenheul j hoteldeal dagelijks tot 23:00 uur (.088-0331506 Zelf hebben we de afgelopen De Zeeuwse zomer is nog maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2