r Jill Roord en Daniëlle van de Donk staan symbool voor de strijd bij Oranje 'Zonde dat Van Persie niet nog tien jaar voetbalt NEDERLAND-CANADA 25 De gevestigde orde versus de uitdagers. Het is de dynamiek die past bij elke teamsport. Oók bij de voetbalsters van Oranje op dit WK. ,,Bij het nationale team is het anders dan bij de club.'' Het Novotel aan de rand van de stad Reims, waar Nederland morgen de laatste groepswedstrijd tegen Canada speelt, oogt vanaf de bui tenkant wat stoffig. Maar zeker met deze zomerse temperaturen is de ruime binnenplaats een enorme uitkomst. Zeker door dat zwembad. Daniëlle van de Donk (27) werd er gistermiddag nog ingegooid door Jill Roord (22). Die laatste tikte gis teravond na een sessie interviews ook nog even plagerig op het oor van Van de Donk. Het is een thema zoals dat bij elke teamsport een thema is: de geves tigde orde tegen de jonge uitda gende garde. Je kunt Roord en Van de Donk eenvoudig zien als symbo len binnen dat genre. Hoe werkt dat in de praktijk eigenlijk, qua onder linge verhoudingen? Roord: ,,Daar zit geen grote span ning op. Weet je wat het is: de kern van vijftien, zestien spelers is al heel lang bij elkaar. We kennen el kaar door en door. Zijn een vrien denclub. Nee, natuurlijk kun je niet VIVIANNE MIEDEMA met alle 22 andere spelers beste vriendinnen zijn, maar ik heb met niemand een probleem.'' Zeker niet met haar concurrenten op het middenveld: Sherida Spitse, Jackie Groenen en Van de Donk. ,,Ik ben juist heel goed met hen, dat maakt het af en toe ook wel gek. Ze zeggen ook dat ik het goed doe. Veel verder gaan die gesprekken eigen lijk niet. Dat hoeft ook niet.'' een beetje rebels was. Dat ben ik ook geweest.'' Qua hiërarchie en wisseling van de wacht werkt het bij het Neder lands elftal sowieso anders dan op clubniveau, vindt Roord die deze zomer van Bayern München naar Arsenal gaat. Hoe? ,,Bij de club zit j e anders op de bank. Dan hoop je niet dat je concurrent de sterren van de hemel speelt en er zes maakt. Maar dit is anders, dit is een WK, hè. Iets unieks voor Nederland.'' Van de Donk gaf gisteren toe dat ze zonder zelfvertrouwen op het veld stond tegen Kameroen. Hoe dat komt, is voor haar een raadsel. Ze sprak ruim een uur met bonds- Natuurlijk kun je niet met alle 22 anderen beste vriendinnen zijn, maar ik heb met niemand problemen coach Sarina Wiegman en verliet de kamer met een opgewekter ge voel. Komt haar mindere spel óók niet door een mogelijke wisseling van de wacht? Daar gelooft ze niet in. ,,De onderlinge klik is er. We zit ten hier niet met elf spelers, dat weet iedereen heel goed. Dus na tuurlijk voel je concurrentie.'' De namen van Roord, Lineth Beerensteyn en Merel van Dongen als potentiële uitdagers kennen we GroepC inmiddels wel. Victoria Pelova (20) is als jonkie ook mee, maar staat nog wat laag in de pikorde. Zj er wel voldoende uitdagers? Roord weet uit ervaring hoe moeilijk het is om de stap van Oranje onder 19 naar het grote Oranje te maken. Zij deed het wel. ,,Maar die overgang is gewoon heel groot.'' Juist daarom riep de KNVB re cent een extra vrouwenteam in het leven. Oranje onder 23 moet voor komen dat de uitdagers afhaken in hun zware strijd tegen de geves tigde orde. Had Roord daar ook geen baat bij gehad? Om zo met meer bagage de strijd aan te gaan in de jacht naar een basisplaats. ,,Ik heb nu al wel veertig interlands ge speeld, dus misschien niet. Het is bij de jeugd van Oranje allemaal steeds beter geregeld, dus de nieuwe lichting gaat er echt ko men.'' De nieuwe uitdagers dus ook. GROEPE De jonkies als uitdagers Daniël Dwarswaard Reims REIMS Vivianne Miedema (22) kreeg een lofzang van haar idool, Robin van Persie. Afslui ten zoals hij, bij Feyenoord, ziet de spits wel zitten. ,,Ik doe met trots een stapje terug op de eeuwige topscorers- lijst van Oranje'', zei Robin van Persie maandag in deze krant. Zelf maakte hij er 50, Miedema staat al op 60. Zoveel goals maken in Oranje, op 22-jarige leeftijd, dat is echt bizar knap.'' In Reims vertelt Miedema over haar bewondering voor de ge stopte spits. ,,Van Persie was mijn grote voorbeeld, vooral omdat hij Daniëlle van de Donk (rechts) en Jill Roord (tweede van links) tijdens de training. fotobsr/soccra- TES Of ze jaloers is op iets wat Van Persie heeft, maar zij niet? ,,Het is prachtig wat voor carrière hij heeft gehad. Alles wat hij heeft meegemaakt en gewonnen is pure klasse, natuurlijk. Ik ben hartstikke jong, voetbal bij Arse nal en heb het prima naar mijn zin. Ik hoef niet jaloers te zijn op andere carrières.'' En Van Persie? Zou hij jaloers zijn op Miedema? De 22-jarige Oranje-spits begint te lachen. ,,Op mijn leeftijd, denk ik. Ik zou ervan kunnen genieten als hij weer tien jaar jonger kon zijn. Het is hartstikke zonde dat hij zijn voetbalschoenen opbergt en klaar is, maar dat hoort er ook bij. Dat moment ga ik ook een keer meemaken. Het is wel speciaal dat hij ook bij Arsenal heeft geze ten.'' Ziet ze zichzelf ook ooit voor Feyenoord spelen? ,,Ik ben Fey- enoord-fan, natuurlijk, maar die club heeft nog geen vrouwen team. Feyenoord blijft daarin een beetje achter bij Ajax en PSV. Ze zijn nu begonnen met een jeugd- elftal, het gaat dus zeker de juiste kant op.'' -Jill Roord (22) 1 Italië 2 6 (7-1) 2 Brazilië 2 3 (5-3) 3 Australië 2 3 (4-4) 4 Jamaica 2 0 (0-8) Australië - Italië 1-2 Brazilië - Jamaica 3-0 Australië - Brazilië 3-2 Jamaica - Italië 0-5 gisteren Italië - Brazilië nnb gisteren Jamaica - Australië nnb 1 NEDERLAND 2 6 (4-1) 2 Canada 2 6 (3-0) 3 Kameroen 2 0 (1-4) 4 Nieuw-Zeeland 2 0 (0-3) Canada - Kameroen 1-0 Nieuw-Zeeland - NEDERLAND 0-1 NEDERLAND - Kameroen 3-1 Canada - Nieuw-Zeeland 2-0 20 jun NEDERLAND - Canada 18.00 20 jun Kameroen - Nw-Zlnd 18.00 few"-.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25