rente mws 5 6 4 De buurvrouw bleek niet te vertrouwen w - c> JgP ,mrr 21 Waarvan akte vgs Ze geeft al direct toe haar eigen boodschap pen met de pinpas te betalen v'i -p 9 O \o> O O O V-*v. ders en tarieven zegt niet alles. Bij ongeveer de helft van alle persoon lijke leningen en doorlopende kre dieten wordt het werkelijke rente tarief pas duidelijk nadat een offerte is aangevraagd, zo blijkt uit recent onderzoek van productvergelijker MoneyView. De hoogte van de rente wordt namelijk vastgesteld op basis van een persoonlijk risicoprofiel. Daarbij wordt gekeken naar leef tijd, inkomen, woonsituatie, burger lijke staat en BKR-registraties. Heb je een hoger risico, bijvoorbeeld omdat je huurt of zelfstandige bent, dan betaal je doorgaans een hogere rente. Het is dus verstandig om meerdere offertes aan te vragen. Dat is door gaans gratis en vrijblijvend. Je kunt dan altijd nog beslissen of je een lening wel of niet wilt afsluiten. Na het tekenen van je contract heb je nog 14 dagen bedenktijd. rentepercentage dan bij kredietver strekkers die geen risicoverzekering verschaffen, zoals Freo. Bij ABN Amro en ING bedraagt de maximale kwijtschelding 75.000 euro, bij Rabo bank 50.000 euro en bij BNP Paribas 25.000 euro. Het kan lonen om een lening met een laag rentetarief te kiezen en apart een overlijdensrisicoverzekering af te sluiten. Zo is een lening van 25.000 euro bij ABN Amro (4,7 procent) over 5 jaar 228,40 euro duurder dan een zelfde lening bij Freo (3,9 procent) met een afzonderlijke overlijdens- risicoverzekering van Hera Life. omdat de geldlener gecompenseerd wil worden voor de misgelopen rente-inkomsten. Als we op financiële vergelijkings site Geld.nl de voorwaarden van geldverstrekkers naast elkaar leggen, zien we dat de meeste geen boete rente rekenen bij het vroegtijdig af lossen van een persoonlijke lening. Uitzondering is Santander Consu mer Finance, de Nederlandse poot van de Spaanse grootbank Banco Santander. De boete bedraagt daar maximaal 1 procent van het afgeloste bedrag. Een doorlopend krediet mag je altijd boetevrij aflossen. Denk aan eerder aflossen Flitskrediet: doe het niet Kwijtschelding bij overlijden Als je een lening aangaat en onver wacht komt te overlijden, dan wor den je nabestaanden met de rest schuld opgezadeld. Dat risico kun je afdekken door een overlijdensrisico- verzekering af te sluiten. Bij de ban ken ABN Amro, BNP Paribas, ING en Rabobank is deze risicoverzekering bij een lening inbegrepen. Daardoor betaal je wel een hoger Sneller aflossen of alles in één keer terugbetalen, scheelt een hoop geld. Het is dus slim om voor het afsluiten van een persoonlijke lening te onder zoeken of dit kosteloos is toegestaan. Bij sommige kredietverstrekkers be taal je een boete als je meer aflost dan het afgesproken maandbedrag. Dit De rentes van flitskredieten liggen maar liefst rond de 14 procent Een flitskrediet is een mini-lening met een korte looptijd van 15 tot 62 dagen. De lening is online of per sms af te sluiten. Het geld wordt snel op je rekening gestort, vaak al binnen 24 uur. Dat klinkt aantrekkelijk als je even krap bij kas zit, maar er hangt een fors prijskaartje aan. De rentes van flitskredieten liggen maar liefst rond de 14 procent, het wettelijke maximum. Daarnaast brengen aan bieders vaak nog andere kosten in rekening, zoals het verwerken van de aanvraag. Omdat flitskredieten bui tensporig duur zijn, is het slimmer om een persoonlijke lening of door lopend krediet af te sluiten. Op een doordeweekse ochtend krijg ik een telefoontje van een meneer die zichzelf voorstelt als de neef van mevrouw De V. Hij maakt zich zor gen over zijn tante of liever gezegd: over de buurvrouw van zijn tante. Hij vreest dat de buurvrouw misbruik maakt van tantes gees tesgesteldheid, die achteruit gaat. Als ik even nadenk, schiet mevrouw De V. me weer te binnen. Een jaar of wat geleden liet ze samen met haar man een levenstestament op maken, een voorschot op een toekomst waarvan je hoopt dat hij nooit zal komen. Daarin leg je vast wie je belangen behartigt als je dat zelf niet meer kunt. Je regelt er bijvoorbeeld in wie dan jouw financiën en andere zaken beheert en wie de artsen moeten raadplegen over het stopzet ten van een uitzichtloze medische behandeling. Heb je geen levenstestament en ga je bijvoor beeld dementeren, dan stelt de rechter je onder bewind en benoemt een zaakwaarnemer. Diens mogelijkheden zijn echter beperkt. Zo moet hij voor elke uitgave boven de 1500 euro -Ar~r~ toestemming aan de rechter vragen. Ook moet de zaakwaarnemer jaar lijks een financieel verslag voor leggen aan de rechtbank. Onhandig en omslachtig. benoemt het kinderloze echt paar elkaar en hun buur vrouw, met wie ze een goede band hebben, als zaakwaarnemer. Nadat zijn oom een paar jaar geleden is overleden, is zijn tante geestelijk gaan aftakelen, vertelt de neef. Ze is vergeetachtig en soms verward. En hij heeft de stellige indruk dat de buurvrouw daar misbruik van maakt door geld van de rekening te halen voor zichzelf. Zelf klaagt tante daar ook over als ze helder is: ze vertrouwt haar buur vrouw niet meer. Als notaris ben ik ook vertrouwenspersoon en verplicht actie te ondernemen bij vermoeden van misbruik. Ik nodig de buurvrouw voor een goed gesprek uit op kantoor. Kennelijk schrikt ze daar zo van dat ze onmiddellijk toegeeft dat ze al een tijdje boodschappen voor zichzelf koopt met de pinpas van haar oude buurvrouw. Het gaat niet om grote bedragen en ze betaalt alles terug, maar het vertrouwen in haar is weg. Zij kan geen zaakwaarnemer meer zijn. Tante wil graag dat haar neef nu haar zaak waarnemer wordt. Daarvoor moet haar levens testament worden aangepast. Maar dat kan alleen als zij geestelijk in staat is zelfstandig afgewogen beslissingen te nemen. Om dat te be oordelen schakel ik een arts in. Die concludeert na onderzoek dat ze nog net helder genoeg is. Een paar dagen later ondertekenen zij, haar neef en ik het aangepaste levenstestament. Nog net op tijd om later zakelijke en financiële ellende te voorkomen. woensdag 19 juni 2019 GO de beste lening O 5' C tlx "SS O Qcs s3> =3o SkP O Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. In hun leventestament Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21