GELD Met de hand een glaasje jus persen Uit offerte blijkt vaak pas je werkelijke 1 3 2 20 Test Citruspersen Natuurlijk kun je beter sparen voor grote uitgaven, maar soms is het niet anders en heb je daarvoor extra geld nodig. Waar moet je op letten als je geld leent? woensdag 19 juni 2019 Voor sinaasappels én limoenen Staat mooi op het aanrecht Wel wat meer kracht zetten Een nieuwe auto, de bruiloft van je dromen of een ver bouwing - er zijn tal van situaties waarin je meer geld nodig hebt dan dat je op je rekening heb staan. Een lening kan uitkomst bieden. Maar hoe ziet de markt voor leningen eruit? En hoe vermijd je risico's? Zes aandachts punten bij het afsluiten van een lening. Bezint eer ge begint Het aangaan van een lening is een grote financiële stap die niet licht vaardig genomen mag worden. Je leent immers een flinke som geld die later met rente moet worden terug betaald. Daarom is het belangrijk vooraf te weten waaraan je begint. Geld lenen kan je helpen of pijn doen, afhankelijk van hoe je het aanpakt. Zo kan een te hoge rente je onnodig veel kosten en kan jaren afbetalen in de praktijk vies tegen vallen. Bovendien zorgt het aangaan van een lening voor een BKR-regis- tratie. Daardoor kan het gebeuren dat je geen of een lagere hypotheek krijgt. De optie 'koop nu, betaal later' kan op de korte termijn verleidelijk zijn, maar de aflossing kan je flink opbre ken. Betaal je niet op tijd af, dan kan de maandelijkse rente over het nog openstaande bedrag oplopen tot wel 15 procent. En die auto die je tege moet staat te blinken? Daarbij wil die aardige dealer best helpen de aan koop te financieren. Maar ook in dat geval betaal je vaak een hoge rente. Een lening van de bank is meestal voordeliger. je binnen een afgesproken periode terugbetaalt. De rente staat gedu rende de looptijd vast en elke maand betaal je hetzelfde aflossingsbedrag. Daardoor weet je precies wat het kost en kom je niet voor verrassingen te staan. Persoonlijke leningen hebben een minimale looptijd van 6 maanden en een maximale looptijd van 120 maan den. Bij een langere looptijd zijn de maandlasten en rente lager, maar je bent uiteindelijk duurder uit omdat je over een langere periode rentekos ten betaalt. Een doorlopend krediet werkt net even anders, omdat hier geen loop tijd aan vast zit. Bij een doorlopend krediet mag je onbeperkt geld op nemen tot de afgesproken limiet. Je betaalt alleen rente over het bedrag dat je daadwerkelijk opneemt. In te genstelling tot de persoonlijke lening kunnen afgeloste bedragen opnieuw worden opgenomen, zolang de limiet maar niet wordt overschreden. Bij een doorlopend krediet is de rente variabel: hij kan tussentijds stijgen of dalen. Daardoor kan het maandelijkse aflossingsbedrag varië ren. Op voorhand is het dus lastig in te schatten wat de lening kost. Een doorlopend krediet is vooral handig voor zaken waarvan de totale kosten hoger kunnen uitvallen, zoals een verbouwing. Je kunt dan eenvoudig bijlenen. Vergelijk aanbieders en rente Doorlopend of persoonlijk Leningen zijn er in allerlei soorten en maten. De bekendste zijn de per soonlijke lening en het doorlopend krediet. Bij een persoonlijke lening leen je eenmalig een geldbedrag dat kredietverstrekker. Het is dus slim om vooraf de rentes goed te vergelij ken. Voor een lening van 25.000 euro met een looptijd van 5 jaar betaal je bij Rabobank-dochter Freo een rente van 3,9 procent. Volgens vergelij kingssite Independer komt dat neer op 2509 euro aan rentekosten. Concurrent Santander rekent een rente van 8,5 procent. Dat is over 5 jaar gezien 3038 euro meer dan Freo. Maar het vergelijken van aanbie- GELD LENEN MET JE CREDITCARD Banken stellen hoogte van rente vast op basis van je risicoprofiel Domo DO9173J Prijs: €50 GO Met vacuümblenders (spe ciaal voor het maken van gladde smoothies) en slowjuicers op de markt zou je 'm haast vergeten: de citruspers. Terwijl die weinig ruimte in beslag neemt en makkelijk schoon te maken is. Voor een paar tientjes heb je er al één, meerdere citrusper sen van 50 euro of minder leveren prima sapjes, blijkt uit een test van BesteProduct.nl. Wie van verse sapjes van citrusvruchten houdt, hoeft dus niet aan een duur appa raat met toeters en bellen. Ga gewoon voor de eenvoud van een citruspers. BestePro- duct.nl licht drie goed preste rende modellen uit die goed betaalbaar zijn. Russell Hobbs 22760-56 Prijs: €37 Een citruspers met een degelijk en mini malistisch design, vervaardigd van rvs. Bij dit apparaat zitten twee formaten perskegels, de kleinere is handig voor bijvoor beeld citroenen en limoenen. Persen doe je met de hand, dat kost weinig kracht. Het apparaat heeft een drup pelstop, rubberen pootjes voor een goede grip op het aanrecht en een plek om het snoer in weg te wer ken. Let wel goed op het rubberen tuitje bij de druppelstop, hier kan wat vruchtvlees achterblijven. Voor minder dan 40 euro heeft deze citruspers een uitstekende prijs-kwaliteitverhouding. Severin CP 3534 Prijs: €36 Deze rvs citruspers van Severin is prak tisch en solide. De antisliprand zorgt ervoor dat het appa raat niet van zijn plaats schuift. Heel handig! Je moet bij deze pers wel wat meer kracht zetten. Wil het hele gezin een glaasje sap, dan zul je dat wel voelen in je arm. Er zitten twee pers kegels bij, dus ook één voor klein fruit. De kegel die je niet ge bruikt kun je opbergen in de onderkant van het apparaat. Handig bedacht. De Severin heeft een druppelstop en maakt niet veel lawaai tijdens het persen. Voor onder de 40 euro krijgt deze een ruime voldoende. Bank biedt KAJ VAN ARKEL Rentetarieven verschillen sterk per Met een creditcard kun je aankopen doen en die pas later terug betalen. In feite is dat dus ook een manier van geld lenen. De bank schiet de kosten voor die je aan het einde van de maand zonder rente aflost. Maar je kunt de rekening ook gespreid terugbetalen. In dat geval betaal je wel rente over het openstaande saldo. Het rentepercentage is vaak erg hoog en ligt rond de 14 procent. Daarnaast is een credit card zelden gratis. Zo kent vrijwel elke credit kaart een jaarlijkse bij drage. De hoogte daar van hangt af van het bestedingslimiet en eventuele extra's op de kaart, en kan variëren van 15 tot 40 euro per jaar. Verder betaal je opnamekosten voor overboekingen van kaart naar bankrekening en een koersopslag bij het opnemen van geld in een andere valuta dan de euro. Net wat luxer en chiquer en daarmee de mooiste van de drie. Hij kan dus op het aanrecht blijven staan. Persen gaat via de pershendel die lek ker licht te bedienen is. Daarnaast is het een van de stilste citruspersen die BesteProduct.nl heeft getest. Het grote citrusfruit is een makkelijke prooi voor deze Domo, he laas zit er geen kleine perskegel bij en zo'n ex traatje is toch een gemis. Het apparaat heeft wél een druppelstop en han dige zuignapjes die het apparaat stevig op je aan recht houden. Met 50 euro is het de duurste van het stel, maar hij maakt z'n prijskaartje zeker waar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20