Verlopen na een half - \,v, Kanker mogelijk bij vrouwen én mannen Walcheren JOL De favoriete zomerplaats van de inbreker MH17 HET AANGRIJPENDE VERHAAL VAN VER HAAR JEUGD BUOEMJN In januari vroegen Krijn (76) en Astrid (75) Lere uit Terneuzen verlenging van hun rijbewijs aan. Wat volgde waren ritten naar diverse keuringsartsen en het telkens opschuiven van de termijn voor uitsluitsel van het CBR. Zondag, bijna een half jaar na hun aanvraag, verliepen hun rijbewijzen en dreigde hun vakantie in het water te vallen. Voor Krijn viel gisteren een antwoord op de mat. Maar voor Astrid nog steeds niet. »P3 en zeeland 2 - es-V Geld lenen? De bank is meestal voordeliger In Zeeland zijn vooral Sluis en Veere favoriet Is vandaag de dag van de waarheid? P11 Jaarlijks sterven in Nederland on geveer tweehonderd vrouwen aan baarmoederhalskanker. Maar het hpv-virus veroorzaakt ook ziektes die bij mannen voorkomen, zoals peniskanker, waaraan jaarlijks der tig mannen overlijden. Om dat te gen te gaan moeten vanaf nu naast meisjes ook jongens worden gevac cineerd. Dat adviseert de Gezond heidsraad vandaag aan de staatsse cretaris van Volksgezondheid Paul Blokhuis. Het adviesorgaan van de regering wil dat de prik standaard wordt opgenomen in het Rijksvac cinatieprogramma. Het advies is opmerkelijk, want van de 13-jarige meisjes die al wel voor die prik worden uitgenodigd, kwam de afgelopen jaren nog niet de helft opdagen uit angst voor bij werkingen. Ten onrechte, zegt voorzitter Pim van Gool. ,,De vacci natie is veilig en zeer effectief. Het vermindert voorstadia van baar moederhalskanker met 80 tot 100 procent.'' De vaccinatie tegen hpv lag onder vuur sinds de invoering in 2010, omdat de prik bijvoorbeeld chroni sche vermoeidheid zou veroorza ken. ,,Er zijn allerlei bijwerkingen gesuggereerd, maar dat treedt alle maal niet op'', benadrukt de voor man van de Gezondheidsraad. ,,Géén chronische vermoeidheid, géén auto-immuunziekten en géén migraine.'' Leeftijd Omdat inmiddels duidelijk is dat de vaccinatie lang genoeg werkt, kan de leeftij d waarop kinderen de vac cinatie krijgen omlaag. De raad be veelt aan deze zo dicht mogelijk bij de 9 jaar te leggen. Dat biedt de be ste bescherming. Nu krijgen kinde- ren op die leeftijd de laatste stan daardinenting tegen de bof, maze len, rode hond en difterie, kink hoest en tetanus. De Gezondheidsraad adviseert ook een aanvullend programma op te zetten voor alle meisjes en jonge vrouwen tot en met 26 jaar die zich nog niet hebben laten vaccineren. De prik biedt die vrouwen direct bescherming tegen baarmoeder halskanker, vaginakanker en schaamlipkanker. Het aanvullende programma zou ook voor jongens en jonge mannen tot en met 26 jaar moeten worden opgezet. De raad stelt voor dit aanvullende pro gramma na vijfjaar te evalueren. Hpv is een seksueel overdraag baar virus. Als naast de meiden ook de jongens worden ingeënt, biedt dat volgens de raad bovendien meer groepsbescherming. Dat houdt in dat als veel mensen zich laten inen ten, de ziekte minder vaak voor komt. Zo zorgt vaccinatie van jon gens ervoor dat de kans op baar moederhalskanker bij meisjes klei ner wordt. P10 woensdag 19 juni 2019 Nieuwsmedia 5 5 5 530" p* o P20 P4 Gezondheidsraad wil ook hpv-prik voor jongens De Gezondheidsraad wil dat ook jongens voortaan worden ingeënt tegen hpv, het virus dat baarmoederhalskanker kan ver oorzaken. Het virus kan soorten kanker tot gevolg hebben die jongens treffen. Marcia Nieuwenhuis Den Haag Lokaal fors onweer 23°C pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 Miin ware v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1