0) \^m 18 Frankrijk, dat is toch het land van stakingen en begrotingstekorten? Waar topmannen belaagd en grootverdieners gehaat worden? Jazeker. En in datzelfde Frankrijk is nu Europa's eerste economiemuseum geopend. PARIJS NIEUW MUSEUM Kort Trump gaat praten met Xi Jinping tijdens G20-top De Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese collega Xi Jinping ontmoe ten elkaar later deze maand tijdens de G20- top in Japan. Dat heeft Trump op Twitter bekendgemaakt. Voordat Trump en Xi el kaar ontmoeten, gaan Amerikaanse en Chi nese delegaties weer in gesprek over een handelsakkoord. De twee landen zijn al maanden in gesprek over nieuwe handelsaf spraken en zitten elkaar dwars met import heffingen en andere maatregelen. Airbus sluit grote deals De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft een aantal grote deals gesloten op de lucht- vaartbeurs van Le Bourget, even ten noor den van Parijs. Zo bestelde de Filipijnse luchtvaartonderneming Cebu Pacific 31 toe stellen bij Airbus en breidde Saudi Arabian Airlines een eerdere bestelling van 35 toe stellen uit tot een totaal van 100 kisten. Ook grote rivaal Boeing kwam met een order op de proppen. Korean Air tekende de overeen komst voor twintig 787 Dreamliners. Het was voor de Amerikanen pas de eerste deal in Parijs. Boeing gaat gebukt onder de na sleep van de problemen met de 737 Max- toestellen, die wereldwijd aan de grond worden gehouden na twee neergestorte toe stellen in korte tijd. ECB bereid om in te grijpen Arcelor Mittal woensdag 19 juni 2019 Intertrust ASML NN Group In een chique zaal met hou ten lambrisering kan de bezoeker met een draai schijf het favoriete mu zieknummer kiezen. Kop telefoon op en AC/DC komt voorbij. 'Tailored sui tes, chauffeured cars. Fine hotels and big cigars', zingt/schreeuwt zanger Brian J ohnson over wat volgens hem rijkdom inhoudt. 'Hey little girl, you want it all. The furs, the dia monds, the painting on the wall.' In al net zo'n chique zaal, maar iets verderop, verschijnt econoom Ingela Alger in beeld, ze is onder zoeker aan de beroemde Toulouse School of Economics. Op het scherm praat ze over de 'rationele' consument. Stel, je wilt niet te dik worden en je wilt toch lekker gaan eten, vertelt ze. ,,Dan kan je naar restaurant A gaan, waar ze alleen salades verkopen, of naar restau rant B, waar ze ook hamburgers verkopen. Rationeel gezien kiest de consument wat zijn of haar voorkeur heeft. Maar dat is dus niet altijd zo duidelijk. Voor eco nomen is gedrag daarom soms moeilijk te voorspellen.'' AC/DC en Ingela Alger zijn twee uitersten in het gloednieuwe economiemuseum in Parijs, La Cité de l'Économie. Daar wordt - in een bijna sprookjesachtig ge bouw van de Franse Centrale Bank uit 1885 - uitgelegd wat onze he dendaagse economie nu eigenlijk precies is en hoe die werkt. De hardrock is bedoeld om aan te ge ven hóe geld en rijkdom belangrijk zijn geworden in onze Westerse samenlevingen en cultuur. De wijze woorden van de econoom zorgen - op begrijpelijke wijze - voor verdieping. In de kelder van het museum, in het 17de arrondissement, bevin den zich nog steeds de oude klui zen van vroegere klanten, verstopt Misschien kunnen Fransen wel wat extra uitleg gebruiken over de economie achter metershoge traliehekken, stalen deuren van 40 centimeter dikte en een ware ophaalbrug, ooit bedoeld om ongewenste indrin gers tegen te houden. Er liggen nu bijzondere munten en er staat een antieke geldmachine uit 1845, die op stoomkracht vijftig munten per minuut kon slaan. Op een bovenverdieping van het museum wordt met echte domi- nostenen uitgelegd hoe de schul dencrisis in de Verenigde Staten zo'n tien jaar geleden economi sche én maatschappelijke ver woesting aanrichtte. Vaak kan de bezoeker zelf de economie 'naspelen'. Met een weegschaal en draaiknoppen zie je hoe de prijs van een product daalt of stijgt als de vraag afneemt dan wel toeneemt. In een vergaderzaal met een centrale tafel en negen stoelen eromheen mag iedereen als ceo meedoen aan prijsonder- handelingen - bijvoorbeeld over de aankoop van een kudde schapen. Alle aspecten Dat zo'n museum nou net in Parijs is verrezen, mag een wonder he ten. De Fransen staan niet bekend als grote aanhangers van de hui dige, liberale, markteconomie. De Franse rijksoverheid heeft aande len in bijvoorbeeld Renault, Air France-KLM en Airbus en de rege ring bemoeit zich zeer geregeld met de economie. De vakbonden (met name die bij de overheid) zijn almachtig en stakingen zijn schering en inslag. Consumenten zien ondernemers vooral als zak kenvullers, en miljonairs houden zich liever stil (of verhuizen naar België of Zwitserland, landen met een voor hen aantrekkelijker fis caal klimaat). ,,Het is waar, misschien kunnen Fransen wel wat extra uitleg ge bruiken over hoe onze markteco nomie werkt'', zegt museumdirec- Als de Europese economie niet snel aantrekt, gooit de Europese Centrale Bank (ECB) een nieuw pakket sti- muleringsmaatre- gelen in de strijd. Dat heeft ECB- president Mario Draghi (foto) gis teren verklaard op het jaarlijkse fo rum van de bank in het Portugese Sintra. Tot de in strumenten van de ECB behoren renteverla gingen en opkoopprogramma's. De Ameri kaanse president Trump reageerde ont stemd op Draghi's woorden. Hij vindt dat de ECB, maar ook China en andere economi sche machtsblokken, de waarde van hun munten manipuleren en daar ook mee weg komen. Dat is in het nadeel van de dollar en de Amerikaanse economie. HANDELSOORLOG LUCHTVAARTBEURS NU AL SUCCES TRUMP BOOS OP DRAGHI O GO De staalgigant was de grote uitblinker in de AEX. De financieel dienstverlener schroefde zijn verwachtingen voor de middel lange termijn op. Na een aanvan kelijke koersda ling herstelde de chipmachinema ker zich knap. De verzekeraar behoorde giste ren tot een zeer select groepje verliezers. o Frank Renout Parijs -Philippe Geneste, directeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18