12 NIEUWS Koning Willem-Alexander en Maxima bezochten gisteren als eregasten van Queen Elizabeth de Royal Ascot, de traditierijke paardenraces nabij Windsor Castle. ASCOT KONINGSPAAR woensdag 19 juni 2019 Klokslag twee uur ver schijnen op het lange rechte eind van de race baan van de Royal Ascot vier koetsen, elk voort getrokken door vier Windsor Grey-paarden. De royal pro cession wordt gadeslagen door tien duizenden bezoekers. Stapvoets schrijdt de optocht richting de parade ring, achter de hoofdtribune, waar de koninklijke passagiers uitstappen. Als het eerste rijtuig onder de voet gangersbrug door komt, tikt Cathy Wheller haar man Brian aan. ,,Wie is die prachtige dame naast de koningin in die champagnekleurige jurk?'' vraagt de zestiger uit een dorp onder Londen. ,,Sorry, ik ken alleen de Engelse leden van het koninklijk huis", klinkt het verontschuldigend. ,,De Queen en haar zoon prince Andrew herken ik wel.'' Een omstan der biedt uitkomst. ,,She is Queen Maxima of the Netherlands." De toeschouwers, zonder uitzonde ring deftig gekleed, reageren enthou siast op de opvallende verschijning. Maxima zwaait net als koning Willem-Alexander, schuin tegenover haar in de koets, uitbundig terug. Af en toe schieten ze in de lach. Onge twijfeld om de weelderige hoeden die soms meer weghebben van een fruitmand of vliegende schotel dan van een hoofddeksel. De Royal Ascot draait behalve om paardenraces om extravagante uitdossingen. MSxima valt, anders dan sommige excentrieke bezoekers, niet op een stijlfout te betrappen. Haar outfit oogst hoorbaar bewondering. Als ze stralend op een groot scherm ver schijnt, klinkt er op diverse plekken van het historische terrein een lang gerekt 'ooooh'. Willem-Alexander is volgens de strenge etiquette voor mannen gekleed: een hoge hoed, een jacquet, een vest, een stropdas en een donkere pantalon. Heel anders dan een dag eerder, toen Willem-Alexander en koning Felipe van Spanje in de kapel van sinds 1968 vanuit Melbourne jaar lijks naar Ascot. ,,Ik ben dol op tradi tierijke races en houd van paarden. Mensen kijken is een van de leukste dingen hier. Ze zien er schitterend uit. Voor mij is het een geweldig uitje. Je bent even in een totaal andere wereld.'' De Royal Ascot, zo ondervonden ook Willem-Alexander en Maxima, is allesbehalve normaal. High society tot in het extreme. Wellicht gaan ze daarom vandaag meteen op werkbe zoek naar Leiden, Almelo en Utrecht om aandacht aan meer aardse zaken te besteden. Speciaal was het hoe dan ook. Zelfs voor een koninklijk paar is het ongebruikelijk om naast de Queen in een koets naar de wereldberoemde paardenraces te mogen rijden. St George in een fluwelen mantel en een hoed met struisvogelveren toe traden tot de Orde van de Kousen band. Twee uitersten, maar beide gedrenkt in eeuwenoude Engelse traditie. De royal procession vormt sinds 1825 de officiële dagelijkse ope ning van de Royal Ascot, nog geen 10 kilometer van Windsor Castle. Het is geen schande niet direct herkend te worden. Het Britse koninklijke huis kent talloze voor het grote publiek obscure leden. Daarbij geldt de royal meeting, zoals het vijfdaagse evenement ook wordt genoemd, als een viering van oer- Engelse rituelen. Niemand rekent op buitenlandse invloeden. Onbekend blijkt met name Maxima echter niet. Haar Argentijnse achtergrond en flair spreken tot de verbeelding. Een man wordt op ferme toon door zijn vrouw en twee dochters op typisch Britse wijze tot de orde ge roepen als hij opmerkt dat ze een 'dubieuze' vader had. ,,What? Don't mention the war, dad!" Op de verwij zing naar een sketch uit de comedy serie Fawlty Towers volgt een mooi compliment. „Maxima heeft net als Kate en Meghan de monarchie nieuw elan gegeven. En kijk, ze mag zelfs naast de Queen zitten." De pracht en praal komen soms geforceerd over. De allerrijksten la ten zich met een helikopter naar de Royal Ascot vervoeren, terwijl ster ren van B-garnituur zich bij de in gang in bochten wringen om door een fotograaf van een boulevard krant opgemerkt te worden. Wie geen das draagt, wordt de toe gang geweigerd. Zichtbare bh- bandjes zijn uit den boze. Elke handeling verloopt volgens een snaarstrak protocol. Niet iedereen laat zich gek maken door de gewichtige sfeer. Kevin Sharkie (70), ge huld in een sjofel pak, komt Geert Langendorff Ascot Willem-Alexander en Maxima in gesprek met prins William. FOTO REUTERS Kijk op de site bij /video Willem-Alexander en Maxima bezoeken de paardenraces.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12