horen we vanmiddaa de namen? EUWS 11 Houdini-truc loopt fout af Advocaat wil af van Weinstein Berlijn voert huurplafond in Komt er ooit gerechtigheid voor de passagiers van vlucht MH17? Komen de mensen die het toestel uit de lucht schoten ooit voor de rechter? Vanmiddag worden nieuwe ontwikkelingen gepresenteerd. woensdag 19 juni 2019 Wat gebeurt er vandaag precies? Het Joint Investigation Team (JIT), waarin Nederland, Australië, Bel gië, Maleisië en Oekraïne samen werken, informeert vanochtend om 10.30 uur de nabestaanden van de MH17-slachtoffers over de stand van zaken in het onderzoek naar de ramp. Om 13.00 uur volgt dan een internationale persconferentie vanuit een zalencomplex in Nieu- wegein. Ook vandaag komt het on derzoekscollectief Bellingcat met een lijvig rapport. Die burgeron derzoekers hebben zich vastgebe ten in de zaak en kwamen de afge lopen jaren met meerdere onthul lingen. ,,We komen met een rap port van honderd pagina's waarin we heel gedetailleerd ingaan op de afgeluisterde telefoongesprekken van die periode. We denken dat we nu iedereen in die gesprekken wel geïdentificeerd hebben en zullen namen noemen", zei Bellingcat- oprichter Eliot Higgins eerder in gesprek met deze krant. De tele foontaps zijn afkomstig van de Oe kraïense inlichtingendienst die ze na de ramp openbaar maakte. Wat weten we al? We weten dat vlucht MH17 onder weg van Amsterdam naar Kuala Lumpur op 17 juli 2014, bijna vijf jaar geleden dus, uit de lucht is ge schoten bij het Oost-Oekraïense dorp Hrabove. Bij de crash kwa men 298 mensen om: 283 passa giers en 15 bemanningsleden. 196 inzittenden hadden de Neder landse nationaliteit. Het JIT heeft vastgesteld dat MH17 uit de lucht is geschoten door een BUK-raket, die afkomstig was van een installatie van de 53ste Luchtafweerbrigade van het Russische leger. De raket is volgens het JIT afgeschoten vanuit een veld ten zuiden van de plaats Snizjne. Dat gebied was op dat moment in handen van pro-Russi sche separatisten. Rusland ontkent betrokkenheid, in september vorig jaar meldde het Russische minis terie van Defensie dat de BUK-ra- ket afgevuurd was door Oekraïne. Wat gaat het JIT vandaag zeggen? Het Nederlandse Openbaar Minis terie, dat een leidende rol heeft in het team, wil er nog niets over zeg gen. Maar de Oekraïense vice-mi nister van Buitenlandse Zaken Olena Zerkal zei gisteren dat er ze ker vier namen genoemd gaan worden van verdachten, die vier zullen ook worden aangeklaagd en vervolgd. Ze reageerde be vestigend op de vraag of het hogere officieren van het Russische le ger betreft. „Maar het aantal mensen dat hierbij is betrokken, zal veel groter zijn dan de vier die worden ge noemd", stelde Zerkal. Het afvuren van de BUK-ra- ket is volgens haar 'on mogelijk zonder toe stemming van de top'. Ook zei Zerkal dat 'er al informatie is hoe de BUK daar is gekomen, maar nog niet over wie geschoten heeft'. Er zijn de afgelopen ja ren al diverse namen van betrokkenen genoemd: niet de man die de knop indrukte, wel van hoge Russische of ficieren in de regio. TV- programma Nieuwsuur probeerde een paar weken geleden in de Russische plaats Koersk commen taar te vragen aan de commandant van de 53ste Luchtafweerbri- gade, Sergej Moetska- jev (foto 1). Hij liep weg van de camera. Andere namen van betrokkenen die de afgelopen jaren zijn ge noemd: Oleg Ivannikov (foto 2, co denaam Oreon, kolonel bij de Rus sische inlichtingendienst GRu en in 2014 aanwezig in de regio Lu- hansk), Igor Girkin (foto 3. Ook wel Strelkov genoemd, leider van de pro-Russische rebellen in Do netsk.) en generaal-majoor Sergej Doebinski (foto 4. Alias Khmury, stond in 2014 aan het hoofd van de inlichtin gendienst van de pro- Russische rebellen in Donetsk). Wat moeten we verwachten van een eventueel proces? Als het uiteindelijk tot een proces komt, zal dat worden gehouden in de rechtbank bij Schiphol. De ver dachten zullen wor den berecht volgens het Nederlandse recht. Tijdens een proces zullen ook de nabestaanden spreekrecht krijgen. Maar of er ook ver dachten aanwezig zullen zijn, is zeer de vraag. Rusland levert 3 geen onderdanen uit. Het proces zal dan uit draaien op een verstek procedure, waarbij de verdachten niet aanwe zig zijn. Göran Slui ter, advocaat en hoogleraar Internati onaal Strafrecht: 4 „Een verstekproce dure is een onding. Een vonnis in zo'n zaak is een tussenstand, geen eindstand. Maar het alternatief is dat je wacht tot de verdachten verschijnen. Dan laat je je eigen lijk gijzelen door de Russen." GO KOLKATA De Indiase poli tie heeft een onderzoek in gesteld naar de mislukte stunt van een boeienko- ning. 'Magiër' Chanchal La- hiri liet zich zondag ge boeid de rivier in takelen in de miljoenenstad Kolkata, maar kwam niet meer boven water. Een dag later werd zijn lichaam gevon den. De politie wil nu weten of de boeienkoning zelf moord heeft gepleegd en of hij daarbij hulp kreeg van zijn bedrijf. Lahiri wilde een truc van de beroemde goo chelaar Harry Houdini (1874-1926) nadoen. NEW YORK De van mis bruik verdachte filmprodu cent Harvey Weinstein heeft weer een advocaat versleten. Raadsman Jose Baez heeft bij de rechtbank een schriftelijk verzoek in gediend om van zijn taken ontheven te worden, be richten Amerikaanse media. Baez zou ontevre den zijn over de omgang met zijn cliënt. De 67-jarige Weinstein zou gedrag ver tonen dat het 'onredelijk moeilijk' maakt hem te ver tegenwoordigen. Tientallen vrouwen hebben Weinstein beschuldigd van seksueel wangedrag. BERLIJN Het bestuur van de Duitse hoofdstad Ber lijn, de Senaat, heeft beslo ten een huurplafond in te voeren. De huren mogen in beginsel vijf jaar lang niet worden verhoogd, be richtte Der Tagesspiegel. De huren stijgen al geruime tijd fors en veel inwoners klagen dat de stad te duur wordt en ze naar elders moeten verhuizen. Het was aanvankelijk de bedoeling dat het huurplafond er pas in 2020 zou komen, maar nu wordt de huur volgens Duitse media feitelijk al meteen bevroren. Vooraf gaand aan het besluit van de Senaat waren er opval lend veel huurverhogingen, volgens de Berlijnse Huur- vereniging. Verdachten MH17: Tonny van der Mee Koen Voskuil Cyril Rosman Rotterdam Volg op onze site de ontwikkelingen vanaf 11.00 uur. De restanten van de cockpit van het toestel dat vlucht MH17 uitvoerde. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11