bolclErman.nl Voor fantastische reizen! bolderman.nl 10 NIEUWS 9. HPV-VIRUS VACCINATIE Ook al ligt de prik tegen het hpv-virus dat baarmoederhalskanker kan veroorzaken al jaren onder vuur, voorzitter van de Gezondheidsraad en hoogleraar Pim van Gool (61) wil dat iedereen zich laat inenten, dus óók de jongens. ,,Omdat er bij jongens allerlei vor men van kanker optreden door het hpv-virus: peniskanker, anuskanker en kanker in de mond-keelholte. Ook zijn er sterke aanwijzingen dat de kans dat anderen kankers krijgen kleiner is als jongens zich laten inen ten. De circulatie van het virus onder de bevolking neemt dan af.'' ,,Aan baarmoederhalskanker, vulva- kanker en anuskanker sterven jaar lijks ongeveer 350 patiënten. Bij baar moederhalskanker alleen gaat het om achthonderd ziektegevallen per jaar, van wie ongeveer tweehonderd vrouwen overlijden. Aan peniskan ker overlijden jaarlijks ongeveer der tig mensen. Afgezien van het overlij den zijn het ook rotziektes. Vaak moet er worden geopereerd, of krij gen mensen bestraling, soms met chemotherapie. Het zijn heel onpret tige plekken van het lichaam om te worden geopereerd. Bij peniskanker moet soms ook operatief worden in gegrepen. Deze kankers kunnen langdurige gevolgen hebben, zoals onvruchtbaarheid en seksuele pro blemen.'' ,,De verhouding is zéér ten voordele van die prik. Dat is alleen een naaldje door je huid. Je arm kan wat rood worden, dat is zo voorbij. Anders dan tien jaar geleden weten we er inmid dels veel meer van. Er is onderzoek gedaan bij honderdduizenden vrou wen. Er zijn allerlei bijwerkingen ge suggereerd, maar dat treedt allemaal niet op. Géén chronische vermoeid heid, géén auto-immuunziekten en géén migraine. Daar staat tegenover dat je geen baarmoederhalskanker krijgt. Er is Fins onderzoek naar en kele duizenden vrouwen waar na vaccinatie bij geen enkele vrouw baarmoederhalskanker optrad.'' ,,Je kunt 'mislukt' zeggen, maar ruim 40 procent laat zich wel inenten. Dat lage aantal komt onder meer door publiciteit over vermeende bijwer kingen.'' ,,U legt de bal klaar op de stip, maar ik schiet hem niet in. Daar ga ik geen rapportcijfers voor uitdelen. Eén van de belangrijkste factoren is de paniek die is gezaaid op internet en sociale media. Destijds had ik ook dochters in die leeftijd. Mensen werden ge woon bang gemaakt. Het is nu be langrijk om die ongelukkige beslis sing van toen te herstellen.'' „Eigenlijk zeggen we: ook al heb je tien jaar geleden een andere keus ge maakt, het is nog niet te laat. Inder tijd waren we bang dat de prik niet lang zou werken en werd er daarom besloten die rond de 13 jaar te geven. We hebben nu ontdekt dat die vac cinatie lang genoeg werkt en mee kan in de stroom van het rijks vaccinatieprogramma. Dan krijgen kinderen de inenting als ze ongeveer 9 jaar oud zijn tegelijk met onder meer de inenting tegen bof, mazelen en rode hond. Dat maakt het wat minder bijzonder.'' ,,Ik denk dat voorlichting belangrijk blijft. Blijf goed luisteren naar ang sten. Indianenverhalen zullen weer opgeld doen. We zullen goed moeten benadrukken dat het vaccin veilig is, dat je jezelf ermee beschermt én je partner. De staatssecretaris schetst het wel eens als een daad van naas tenliefde.'' ,,Dat is een lange weg. De staatssecre taris heeft niet voor niets het initia tief genomen tot een vaccinatie-alli antie. Wij hebben het wetenschap pelijk bewijs gewogen en dat is heel helder. Laat je vaccineren: daarmee voorkom je kanker bij jezelf en bij an deren. Toen ik in 1976 ging studeren, was het ondenkbaar dat je met zoiets eenvoudigs als een vaccinatie kanker kon voorkomen. Daar droomden we van. Nu is dat realiteit. Gun het jezelf en je partners om beschermd te zijn tegen zo'n naar virus dat uiteindelijk kanker kan veroorzaken.'' 5-daagse Stedenreis Berlijn 5 dagen Bohemen en Praag 5 dagen Drielandenreis Valkenburg 8 dagen Lourdes en de Pyreneeën 8 dagen Tirol en het Salzburgerland, Fieberbrunn 12 dagen Lutago in Zuid-Tirol 599,- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! woensdag 19 juni 2019 GO 'Iedereen inenten, óók de jongens' Marcia Nieuwenhuis Den Haag Waarom adviseert u nu jongens te vaccineren tegen hpv, het seksueel overdraagbare virus dat baarmoe derhalskanker en peniskanker ver oorzaakt? Hoeveel doden kan dat in Neder land schelen? Hoe verhouden die ziektes zich tot de prik? Wat kun je daaraan over houden? Bij meisjes is het inenten tegen hpv in feite mislukt: nergens an ders is de inentingsgraad zo laag. Waar ligt dat aan? Vaccinatie: ook de jongens zullen eraan moeten geloven als het aan de Gezond heidsraad ligt. FOTO FRANK DE ROO Pim van Gool. FOTO RENÉ VERLEG Komt dat door een te softe aanpak van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM)? U roept iedereen tot 26 op om als nog die prik te halen. Wat moet er gebeuren om het bij de jongens wel te laten slagen? Hoe gaat u dat mensen aan hun verstand peuteren? Eén op de drie jonge ouders gelooft het RIVM niet. Vertrekdata: 8,22 juli/ 5,19 aug 2,16,30 sept Vertrekdata: 1,15,29 juli/ 12,26 aug/ 9,23 sept 7 okt. Vertrekdata: 1,22 juli/ 26 aug/16,30 sept/14 okt Vertrekdata: 29 juni 13 juli 3,17,31 aug/21 sept NIEUW! SUPERLUXE 4* RESORT Vertrekdata: 13 juli 10,24 aug 7,21 sept/5,19 okt Vertrekdata: 29 juni 14,28 sept. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. E ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10