II 9 Massaal protest tegen nieuwe wet uit vrees dat vrijheid verder wordt aangetast Van de 7,4 miljoen inwoners gingen 2 miljoen afgelopen weekend de straat op in Hongkong. Als massaal protest tegen een uitleveringswet. Een sensationele moordzaak is de aanleiding voor alle onrust. \a de ongekend massale de monstratie van zondag verzamelden betogers zich gisteren voor het kantoor van Carrie Lam. Ze eisen dat de hoogste bestuurder van de stad opstapt vanwege de crisis die zij heeft ontketend. Aanleiding van de escalerende protesten, die de politie met traangas en wapenstokken uit eensloeg, was de aankondiging van een nieuwe wet. Die maakt het mo gelijk om misdaadverdachten uit te leveren aan Taiwan en het Chinese vasteland. Want hoewel Hongkong sinds 1997 bij China hoort, heeft de voor malige Britse kolonie zijn sociale, po litieke en rechtssysteem behouden. Daardoor kunnen de autoriteiten in Hongkong de vermeende moorde naar Chang Tong-kai niet berechten. Die 19-jarige bedrijfskundestudent is de hoofdpersoon in een bizar mis daadverhaal waar de tabloids van Hongkong, waar zware criminaliteit zeldzaam is, wekenlang van smul den. Vlak na Valentijnsdag keerde Chan Tong-kai vorig jaar in zijn eentje te rug van een romantisch tripje naar de Taiwanese hoofstad Taipei. Na een ruzie waren hij en zijn zwangere vriendin Poon Hiu-wing (20) elk hun eigen weg gegaan, verklaarde hij volgens The New York Times, die de zaak reconstrueerde. Poon was ech ter spoorloos. Zoekactie Haar ouders begonnen een zoekactie. De autoriteiten in Taipei achterhaal den beelden van bewakingscamera's, waarop te zien was hoe Chan wor stelend met een heel grote roze kof fer een hotel verliet. Toen recher cheurs in Hongkong hem daarover ondervroegen, bekende hij. Tijdens het Valentijnsreisje had het koppel ruzie gekregen over het inpakken van de koffer. Poon zou toen hebben gezegd dat niet Chan, maar een an dere man de vader was van haar on geboren kind. Ze zou Chan een film pje hebben getoond van die vrijpar tij'. Laaiend sloeg Chan daarop haar De mensen zullen terugkomen en de strijd zal doorgaan Dat Carrie Lam aftreedt, lijkt on waarschijnlijk: zij is benoemd met steun van de Communistische Partij in Peking. Om de onrust te sussen, kondigde Lam dit weekend aan dat behandeling van de wet voorlopig is uitgesteld. Ook bood ze zondag haar excuses aan voor het politiegeweld bij eerdere demonstraties. De demonstranten nemen daar geen genoegen mee, kondigde acti vist en ex-politicus Lee Cheuk-yan gisteren aan. ,,De mensen zullen te rugkomen en de strijd zal doorgaan.'' Vijf jaar geleden werd Hongkong wekenlang ontregeld door de zoge noemde 'parapluprotesten'. Toen de monstreerden tegenstanders onder meer tegen nieuwe regels die verhin derden dat de hoogste stadsbestuur der direct wordt gekozen. hoofd tegen een muur. Tijdens het gevecht dat volgde, wurgde hij haar in blinde woede. Haar lichaam stopte hij in de roze koffer. Die vond de po litie later terug in de bosjes bij een treinstation in een buitenwijk van Taipei. Met daarin het ontzielde li chaam van de vier of vijf maanden zwangere Poon. Het stadsbestuur van Hongkong greep de tragische zaak aan om een nieuwe uitleveringswet te onder bouwen. Want omdat Chan zijn mis daad niet in Hongkong had begaan - en er geen uitleveringsverdrag is met Taipei - kon de van moord ver dachte student niet worden berecht. Stadsbestuurder Lam schoof de ou ders van Poon naar voren om haar maatregel kracht bij te zetten. ,,Ik doe 's nachts geen oog dicht'', verklaarde de moeder in februari op een pers conferentie. ,,De enige manier om mijn dochter te helpen, is haar te hel pen gerechtigheid te krijgen.'' Vrijheid onder druk Bij veel inwoners van Hongkong viel de wetswijziging van Lam totaal ver keerd. In plaats van dat ze blij zijn dat een misdadiger daarmee kan worden gepakt, zien ze de uitleveringswet als het paard van Troje. Met de wet zal de speciale status van Hongkong - en hun relatieve vrijheid - verder on der druk komen, vrezen ze. Politieke tegenstanders van het regime in Pe king zouden zo bijvoorbeeld makke lijker in Chinese gevangenissen kun nen verdwijnen, met dubieuze pro cessen en martelingen als beangsti gend vooruitzicht. dinsdag 18 juni 2019 GO Hoe ruzie over koffer leidde tot volkswoede Hongkong Annemieke van Dongen Rotterdam/Hongkong —Lee Cheuk-yan, activist Chang Tong-kai vermoordde zijn zwangere vriendin Poon Hiu-wing en werd daarmee onge wild de aanleiding voor een nieuwe wet waarte gen massaal wordt geprotesteerd, ook met briefjes bij het stadsbestuurgebouw. fotos afp, ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9