8 NIEUWS 'Lonen wel gestegen, maar kabinet verzwaart lasten' De aanval van Mark Rutte op de 'ba zen' van Nederland oogstte hoon. Dit was toch de man die tot voor kort zo'n beetje als enige in Nederland verde digde dat de dividendbelasting moest worden afgeschaft? De oproep van Rutte is op zich niet nieuw. Al jaren roept hij bedrijven op de lonen te laten stijgen. ,,Nu het zo veel beter gaat met Nederland is het niet alleen een taak van de politiek, maar ook van werkgevers om ervoor te zorgen dat we het allemaal iets beter krijgen'', zei hij bijvoorbeeld op Prins jesdag in 2017. Alleen: die oproep had niet het gewenste effect. Neem alleen al dit jaar. De krapte op de arbeidsmarkt is historisch groot. Maar waar het kabinet er vanuit ging dat de lonen in het bedrijfsleven dit jaar met gemiddeld 2,7 procent zouden stijgen, bleef dat volgens het CBS in het eerste kwartaal steken op 2,1 pro cent. Daardoor dreigt de koopkracht van burgers achter te blijven. En dat was vorig jaar ook al zo. Ongemeen fel Daardoor was de toon van Rutte dit keer ongemeen fel. En dat is wel nieuw. ,,Op dit moment klotsen de winsten tegen de plinten, maar het enige wat stijgt is het salaris van de topmannen'', sneerde de premier op een VVD-bijeenkomst. Als bedrijven de salarissen niet genoeg laten stijgen, zal het kabinet de beloofde verlaging van de vennootschapsbelasting moge lijk niet doorvoeren, dreigde hij. In plaats daarvan zou het kabinet dat geld ook kunnen 'teruggeven aan de werk nemers in de vorm van lagere inkom stenbelasting'. Het zal even schrikken zijn geweest voor sommige bedrijven, al noemde Rutte geen datum. De VVD is van oudsher de partij die het opneemt voor ondernemers. Toch zei Rutte toen hij zich in 2006 kandidaat stelde als politiek leider van de VVD al dat de partij er meer moest zijn voor 'de ge wone man'. De VVD moest afvan haar imago van 'parelkettingen en driedelig REACTIE WERKGEVERS De winsten klotsen tegen de plinten, maar het enige wat stijgt is het salaris van de topmannen grijs'. Onder Ruttes leiderschap werd de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie voor het eerst de grootste, door dat de partij nieuwe kiezersgroepen aansprak. Maar die dreigen nu weg te lopen. Er is onvrede over de btw-verhoging en hogere energierekening. Over multi nationals als Shell die weinig belasting betalen. Over klimaatplannen die de burger veel geld kosten, terwijl bedrij ven buiten schot leken te blijven. Draai Het was ook om die reden dat de VVD dit voorjaar een draai maakte en haar verzet tegen een CO2-heffing voor be drijven liet varen. Tegelijk toert Ruttes beoogde opvolger Klaas Dijkhofflangs VVD-afdelingen in het land met een discussiestuk waarin hij ervoor pleit dat zijn partij meer oog krijgt voor de lasten van 'gewone werknemers'. Rutte en Dijkhoff willen laten zien dat ze niet vervreemd zijn van wat er in het land speelt. Daar leek het even wel op toen Rutte lang vasthield aan zijn voornemen om de dividendbelas ting voor multinationals af te schaffen. Volgens Rutte was dat keihard nodig. Maar Unilever liet hem in zijn hemd staan door het hoofdkantoor niet naar Rotterdam te verhuizen. Rutte - en daarmee de VVD - wil af van het imago als zou hij aan de lei band lopen van het grootkapitaal. Niet voor niets hoonde de oppositie - die in de aanloop naar de volgende verkie zingen een wapen uit handen dreigt te worden geslagen - dat het optreden van Rutte volstrekt ongeloofwaardig was. Vandaag al zullen zij hem in de Tweede Kamer proberen te verleiden boter bij de vis te leveren en al direct iets te veranderen aan de belastingen. Golf: niveau veiligheid gelijk Zaak Wilders 'kan niet door' Gaswinning snel omlaag dinsdag 18 juni 2019 GO Mark Rutte - en daarmee de VVD - wil af van het imago als zou hij aan de leiband lopen van het grootkapitaal. foto anp Rutte wil de 'gewone man' te vriend houden Ineens slaat Mark Rutte een an dere toon aan. Multinationals zijn uit de gratie en er is onvrede over de koopkracht. Dus is het tijd voor een ander geluid. Hans van Soest Den Haag —Mark Rutte De werkgevers kaatsen de bal terug naar Rutte. Vol gens werkgeversorganisatie VNO-NCW staat de koop kracht van burgers onder druk doordat het kabinet allerlei lasten ver zwaart. Volgens de organisatie zijn de lonen wel degelijk fors gestegen. Al leen houden werk nemers er steeds minder netto van over. ,,Bij ons bedrijf zijn de lonen in de afgelopen tien jaar met gemiddeld ongeveer 37 pro cent gestegen, terwijl de in- flatie in die periode onge veer 15 procent was. Dat de koopkracht niet zou zijn ge stegen, geeft dus inderdaad te denken'', zegt topman Willem van der Leegte van VDL (foto). „Te vens hebben wij, als bedrijf dat zich sterk maakt om de werkgelegenheid in Nederland te be houden, de afgelo pen tien jaar wél te maken met lastenverhogin gen als verhoging van de so ciale lasten en de belasting op energiekosten.'' MASQAT Nederlandse schepen die naar het ge bied van de Golf van Oman varen, hoeven naar aanlei ding van de aanslagen op tankers vooralsnog geen extra maatregelen te nemen. Het veiligheidsni veau voor die regio blijft gelijk, omdat er nog heel wat vragen zijn over wat er precies is gebeurd. Dat kreeg directeur Annet Kos ter van de Koninklijke Ver eniging van Nederlandse Reders (KVNR) te horen tij dens overleg met het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Enkele reders had den gevraagd of schepen er nog heen konden. SCHIPHOL Het hoger be roep tegen Geert Wilders vanaf volgende week dins dag, kan volgens advocaat Geert-Jan Knoops niet doorgaan. Knoops vindt dat nieuwe ontwikkelingen eerst moeten worden on derzocht. Volgens Wilders heeft toenmalig minister Opstelten (Justitie) druk uitgeoefend op het OM om de PVV'er te vervolgen voor zijn 'minder-Marokka- nen'-uitspraak in 2014. Deze week spelen er twee zaken die daarmee te maken hebben: minister Grapperhaus van Justitie beantwoordt Kamervragen over de kwestie en er is een rechtszaak over het openbaar maken van stuk ken over Wilders. GRONINGEN De gaswin ning in Groningen kan mo gelijk al volgend jaar uitko men op het niveau dat door het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) als veilig is aangemerkt. Minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat) laat aan vullende maatregelen uit werken waarmee dat kan lukken. Het SodM zegt dat bij een winningsniveau van maximaal twaalf miljard ku bieke meter gas per jaar het risico op aardbevingen in Groningen tot een aan vaardbaar niveau daalt. Tot dusver werd voor het ko mende 'gasjaar', dat in ok tober begint, uitgegaan van een kleine zestien miljard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8