'Onderdeel van de cultuur' 7 kindermisbruik in Kenia campagne afgerond naar 2,50 euro. Voor 12,50 euro kunnen ze naar school'', aldus Terre des Hommes woordvoerder Jos de Voogd. Volgens de laatste cijfers krijgt 40,8 procent van de kinderen en jongeren in Kenia op de een of andere manier te maken met commerciële seksuele uit buiting. Zowel meisjes (87 procent) als jongens (13 procent) hebben seks met lokale klanten, nationale of interna tionale toeristen of zijn betrokken bij de productie van pornografie in ruil voor geld of eten. Sommigen zijn pas 7 jaar als het begint. Toerisme Armoede is de belangrijkste oorzaak. ,,Het gat tussen de zeer rijken en de al lerarmsten wordt steeds groter'', weet Janssen. ,,Dat gaat gepaard met toene mende uitbuiting. Kinderen zien seks vaak als de enige optie om maar te kunnen eten.'' Ook het groeiende toe risme helpt mee. De meeste bezoekers komen voor de prachtige stranden of andere trekpleisters. ,,Maar helaas zit ten er ook toeristen tussen die kinde- ren willen misbruiken. Italianen, Oostblokkers, Duitsers. Ook Neder landers'', durven Janssen en Kievit te stellen. ,,Er zijn veel Nederlanders in Kenia, daar zitten rotte appels tussen.'' Met het hulpprogramma wil Terre des Hommes bewustwording creëren. ,,Veel kinderen en hun families besef fen vaak niet dat ze worden uitgebuit'', legt De Voogd uit. De hulpverleners bieden ook begeleiding of hulp om een opleiding te volgen. ,,Geen enkel meisje kiest er vrijwillig voor om seks te hebben voor geld en om te stoppen met school.'' Beatrice is nu 17 jaar en heeft een jong kind. Ze is zwaar getraumatiseerd door wat haar allemaal is overkomen en krijgt van Terre des Hommes psy chosociale begeleiding en ondersteu ning om haar leven te kunnen oppak ken. Janssen: „Beatrice is het school voorbeeld van hoe het mis kan gaan, maar tegelijkertijd van hoop met dikke hoofdletters. Ze is een overlever, in plaats van een slachtoffer.'' OORZAKEN dinsdag 18 juni 2019 GO Volgens Terre des Hommes is kinder- sekstoerisme in Kenia een groot probleem. Op school krijgen de kinderen voorlichting over de risico's. FOTO'S ARIE KIEVIT Beatrice is een gefingeerde naam. Naast armoede als belangrijkste oor zaak is seksuele kin deruitbuiting een probleem dat al ge neraties lang plaats vindt. ,,Het is onder deel van de cultuur. Het gaat van genera tie op generatie", legt Terre des Hommes woordvoerder Jan de Voogd uit. Er wordt volgens hem ook heel makkelijk om ge vraagd. ,,Een taxi chauffeur wil je wel ergens heenbrengen, maar dan moet je er wel wat voor doen. Kenianen moeten leren dat het niet nor maal is.'' Er wordt weinig aangifte gedaan, waardoor veel daders op vrije voeten blijven. Veel gedwongen kinderprostitutie vindt plaats in cafés, winkels en hotels. Ei genaren en medewer kers zijn zich hier niet van bewust, waardoor ze daders niet weren of aangifte doen bij de politie. Achter het seks toerisme zitten grote kartels. Die zijn lastig te bereiken. Ontmoetingen op het strand verplaatsen zich al snel naar pri vate villa's. De meisjes of jon gens willen niet ge holpen worden. Ze kunnen overleven dankzij de rijke toeris ten die hen betalen voor seks. Seksuele uitbui ting van kinderen is verboden in Kenia, maar naleving daar van heeft een lage prioriteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7