OZCAN AKYOL Vader van vermiste Théo doet emotionele oproep Terre des Hommes begint campagne tegen 6 Voor 50 eurocent verkocht de Keniaanse Beatrice al op jonge leeftijd haar lichaam aan lokale mannen. Toen ze op het strand op zoek ging naar een rijke blanke toerist, werd ze gedrogeerd, in elkaar geslagen en voor dood achtergelaten. Column In de populistisch correcte tij den waarin we leven is het ge paste gewoonte om misstanden ter linkerzijde van het politieke spectrum breed uit te meten. An dersom gaat het steeds vaker mis. De grote opmars van gevaarlijke charlatans, die zich beroepen op hun mannelijkheid en het liefst twee eeuwen terug in de tijd zou den willen gaan, heeft ervoor ge zorgd dat media terughoudend zijn om kritiek te uiten op deze groep. koppelt aan de werkwijze van na- tionaalsocialisten, weet dat hij da genlang bestookt zal worden door zeloten, die blind achter een par tijleider of een beweging aanlo pen, zonder kritische kant tekeningen te plaatsen bij het kli maat dat ontstaat. Daarom is het goed om eens te kijken naar wat er bij onze ooster buren gebeurt. Daar werd CDU- politicus Walter Lübcke met een kogel door zijn hoofd doodgescho ten, iets wat vervolgens uitvoerig op internet werd gevierd door ver knipte nationalisten. Het Duitse Openbaar Ministerie maakte gisteren bekend dat ze een dader heeft opgepakt, iemand die banden heeft met rechts-extre- mistische clubs en al eerder werd gearresteerd, bijvoorbeeld omdat hij met een bom naar een asielzoe kerscentrum was geto gen. We zijn normaal gesproken heel goed in het importeren van politieke veen- branden die over de grens woe den, maar in deze zaak blijft het oorverdovend stil. En dat is op merkelijk. Want de laatste tijd is zichtbaar geworden dat de retoriek van de alt-right-beweging ook Ne derland heeft bereikt. Tijdens het congres van de jon gerenbeweging van FvD riep de voorzitter: ,,Wij moeten een ant woord bieden op clown world die geleidelijk alle facetten van ons le ven beheerst. Wij gaan onze be schaving redden van de dreigende ondergang. We hebben door zettingskracht nodig, discipline, overwinningsdrang, ja, zelfs over- heersingsdrang.'' De term clown world is jargon van mensen die zich elke dag op extreemrechtse fora begeven en de zucht naar 'overheersingsdrang' komt op zijn zachtst gezegd bij zonder onfris over. Vaak zijn Amerika en Duitsland ons voorland. We moeten lessen trekken uit ontwikkelingen die daar plaatsvinden. Het exotische karakter van een conservatief-na- tionalistische beweging die almaar terrein wint, zou plaats moeten maken voor kritische journalis tiek. Daar ontbreekt het vaak aan, vooral omdat men bang is om weggezet te worden als partijdig - een andere hobby van extremis ten. De ongemakkelijke waarheid is dat individuen zich laten vergifti gen door gevaarlijke denkbeelden. Dat heeft Walter Lübcke het leven gekost. Wij mogen het hier niet zover laten komen. Goed eens te kijken naar wat er bij onze oosterburen gebeurt De politie heeft nieuwe beelden vrijgegeven van Théo op de avond van zijn verdwijning. De beelden tonen de jongen rond 19.45 uur, toen hij wijn ging kopen in een nachtwinkel. Eind vorige week kwam de vader van Théo aan in Australië en het is de eerste keer dat hij in het open baar sprak over de verdwijning van zijn zoon. Hij vindt het 'van vitaal belang' dat de onderzoekers toe- gang krijgen tot de WhatsApp- account van zijn zoon. ,,Hij verkeert in gevaar. Elke minuut telt'', zei hij gisteren op de persconferentie in Tweeds Head, niet ver van Byron Bay waar Théo voor het laatst is ge zien op 31 mei. Hayez bevestigde dat zijn zoon de app in de uren na zijn verdwijning nog gebruikt heeft. Hij was emotioneel. ,,Toen ik België verliet, beloofde ik zijn broertje Lu cas dat ik Théo mee naar huis zou nemen. Helpt u mij alstublieft deze belofte na te komen.'' Eerder op de dag meldde de Aus tralische omroep ABC dat moord- rechercheurs van Sydney naar By ron Bay zijn gekomen om mee te werken aan het onderzoek. De 18-jarige jongen uit Overijse werd het laatst gezien toen hij een nachtclub in Byron Bay verliet, in het oosten van Australië. Sindsdien kwam er geen teken van leven meer. Kinderprostitutie en kin- dersekstoerisme vormen een groot probleem aan de Keniaanse kust. Terre des Hommes wil met de nieuwe campagne Stop gedwongen kin derprostitutie die vandaag begint een einde maken aan dit soort schrijnende situaties. Van 50 Keniaanse shilling (50 euro cent) kon Beatrice net een maaltijd ko pen. Of wat maandverband en een potje vaseline. Ze voelde dat ze geen andere keus had om te overleven. Ie mand zei op een bepaald moment te gen haar dat als ze in haar dorp geen goede klanten kon vinden, ze maar naar het strand moest gaan op zoek naar blanke mannen. Die betalen meer. Toen ze dat voor het eerst pro beerde werd haar door een groep vrouwen ('concurrenten') keihard duidelijk gemaakt dat het strand en de westerse toeristenscène hun terrein is. Ze eindigde zwaar gewond in een plas water. Het verhaal van Beatrice gaat door merg en been, maar staat allerminst op zichzelf. Dat ontdekte fotograaf Arie Kievit, die samen met de al twaalf jaar in Kenia woonachtige Monique Janssen van kinderrechtenorganisatie Terre des Hommes talloze meisjes in terviewde voor de campagne. Kievit legde de vele 'onderhandelingen' tus sen toeristen en hun lokale koopwaar pijnlijk vast op de gevoelige lens. ,,Het zijn syndicaatachtige toestanden", stelt Janssen. Kievit: ,,Het is super- triest om te horen, zeker als je zelf kin deren hebt.'' Voor vakantiegangers die in Kenia over het strand lopen, is het volgens Kievit niet te missen. ,,Dan zie je dikke, vieze, oude kerels met jonge meisjes.'' Het bedrag dat de kinderen voor hun diensten krijgen, wisselt. ,,De halve euro die Beatrice kreeg, is wel de bodemprijs. Meestal gaat het om één tot drie euro. We hebben dat voor de dinsdag 18 juni 2019 GO y @OzcanAkyol Zeloten Wie dubieuze rassentheorieën De vader van de vermiste Belgi sche backpacker Théo Hayez heeft in Australië opgeroepen alle informatie over zijn zoon te delen. Ook riep hij berichten dienst WhatsApp op toegang te geven tot de account van zijn zoon. Ielse Broeksteeg Joeri Vlemings Brussel/Tweeds Head 'Kinderen zien seks als enige optie om te kunnen eten' Simone van Zwienen Rotterdam/Nairobi Beatrice (17) krijgt hulp van Terre des Hommes om haar leven weer op te pakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6