Het maatje van moordverdachte Bekir E. is weer vrij 5 Interessante ontwikkeling je met veganistisch boeren ook een boter ham kunt verdienen.'' De afzetmarkt van De Kromme Lepel wordt steeds groter. ,,We leveren onder meer aan groothandels voor natuurvoe dingswinkels, maar ook aan webwinkels, groente- en fruitverkopers op weekmarkten en niet te vergeten verkoop aan huis.'' Elza en Peet eten geen vlees, maar ze gaan niet zo ver dat ze zuivel en eieren laten staan. ,,We zijn geen veganisten, onze kin deren eten zelfs vlees. Wel van de biologi sche slager hè. Vroeger at ik wel vlees, soms heb ik er ook echt zin in. Zeker in de winter, als ik op het land aan het werk ben, denk ik regelmatig aan de gebakken bloedworst met appeltjes die mijn moeder bereidde.'' Kinderschoenen De Krom: ,,In Nederland staat veganland- bouw in de kinderschoenen, maar in landen als Duitsland, Frankrijk, Griekenland en ook België zijn ze al heel wat verder. Daar haal ik ook veel kennis vandaan. Wij zijn een echt exportland als het gaat om land- en tuinbouw. Jarenlang moest er efficiënter en grootschaliger worden geproduceerd. Het heeft ons veel gebracht, maar voor het mi lieu is het niet best. Het verklaart mede waarom biologische landbouw hier minder snel is gegroeid. Voor ons is een snelle groei nooit het belangrijkste geweest, wij willen niet meewerken aan het uitputten van de aarde. Natuurlijk, het is hard werken om het allemaal goed te doen, maar ook de digitali sering en robotisering is van toepassing op veganlandbouw. Het wordt steeds makkelij ker om deze andere manier van landbouw uit te voeren. Dit proces is niet te stoppen.'' wij zijn die revolutie allang begonnen.'' De gedachte dat dierlijke mest nodig is voor de bodemvruchtbaarheid, wordt door De Krom weerlegd. ,,Als je plantenresten bijvoorbeeld composteert heb je een prima grondstof voor de bodem. Daarnaast telen we niet voor niets stikstofbinders zoals veldbonen, lupine, klaver en luzerne. Hier door zijn er geen productiedieren, slachtvee en dierlijke meststoffen meer nodig en ver mindert ook het risico op besmetting in onze sector. Voor het dierenwelzijn is dit so wieso een feestje. Wij zorgen voor een ge zonde grond door gezonde planten. Dan is de conclusie simpel: als je die planten eet, draagt dat bij aan de gezondheid." Elza en Peet de Krom gebruiken al tien jaar geen dierlijke mest meer. Ze merken dat er vanuit de maatschappij steeds meer aan dacht komt voor voedsel. Waar komt ons eten vandaan? Hoe wordt het gemaakt? Wat zijn goede vervangende vleesproducten? Vragen waarop een groeiende groep Neder landers duidelijke antwoorden verlangt. De veganboer uit Noord-Brabant is er de man niet naar om boeren die niet 100 procent plantaardig werken, een veeg uit de pan te geven. Hij schudt driftig met zijn hoofd, z'n paardenstaart zwiept net zo hard mee. „Het laat ste wat ik wil, is gesodemieter met collega's. Iedereen doet het op zijn eigen manier en daar heb ik respect voor. Ik wil niet met het vin gertje wijzen hoe we het be ste dit en het beste dat kunnen doen. Ik weet alleen dat ik na jarenlang experimen teren met gewassen het gevoel heb dat we met ons bedrijf de juiste modus hebben ge vonden. Het is nu tijd om deze aanpak naar buiten te brengen, om te laten zien dat het niet alleen duurzaam en gezond is, maar dat LTO Mohammed al-M. (25) zat in de zelfde auto toen Bekir E. (32) naar Humeyra's school reed op de dag dat Bekir haar daar doodschoot. Ook Mohammed zat daarna een halfjaar in voorarrest. Vooral omdat Bekir na zijn aanhouding met een ontvoeringsverhaal op de proppen kwam: hij wilde zijn ex-liefje ei- genlijk niet doodschieten, maar kidnappen. En Mohammed wist daarvan. Maar Bekir E. heeft het ontvoe- ringsverhaal grotendeels ingetrok ken. Er was 'wel eens' gesproken over ontvoering, maar er was geen plan daartoe op die fatale 18de de cember 2018. Daarmee viel voor justitie de meest belastende verkla ring weg om Mohammed langer vast te houden. Hoe lang de tweede verdachte in de geruchtmakende moord op Hu- meyra op vrije voeten blijft, is zeer de vraag. Mohammed werd in het verleden al meerdere keren veroor deeld. Sterker: op de dag dat Hu- meyra werd doodgeschoten, had Mohammed zomaar in de cel kun nen zitten. Hij was in september 2018 immers opgepakt voor het met een pistool bedreigen van een vriend van zijn ex-vriendin. En voor stalken. Proeftijd Bovendien zat Mohammed al-M. op dat moment nog in zijn proeftijd van een veroordeling uit juli 2017. Toen werd hij in hoger beroep ver oordeeld tot tien maanden cel waarvan vijf voorwaardelijk van wege het doorgeladen wapen waar mee hij graag rondloopt. En ook dSt feit pleegde hij in een proeftijd van weer twee andere veroordelingen. Vandaar die stevige straf van tien maanden voor Mohammed. Genoeg redenen voor justitie om hem in september 2018 op te slui ten. In elk geval leek hij alvast die vijf maanden voorwaardelijk cel te moeten uitzitten, omdat hij met een pistool had staan zwaaien in zijn proeftijd. De rechtbank liet het echter bij twee maanden, omdat hij voor die bedreiging nog niet was veroordeeld. Enkele weken voor de moord op Humeyra, was Moham med al-M. dus weer vrij. Ondanks de opeenstapeling van straffen, verzette de officier van jus titie zich gisteren niet tegen het op heffen van zijn voorlopige hechte nis. ,,Eerst moet er genoeg bewijs zijn in deze zaak om hem vast te houden, pas daarna kijken we naar andere gronden, zoals een straf blad'', aldus de persofficier van jus titie. Hoofdverdachte Bekir E. blijft wel in hechtenis. 6 september gaat de zaak verder. dinsdag 18 juni 2019 GO boeren veaanistisc Bij LTO Nederland is er weinig bekend over veganlandbouw. Woordvoerster Esther de Snoo laat weten niet eerder van het fenomeen te hebben gehoord. „We vinden het een interessante ontwik keling, het laat zien dat de diversiteit in de land en tuinbouw toeneemt. De komst van boeren die 100 procent plantaardig werken, maakt onze sec tor weer wat gevarieer der en dat juichen we toe." Ze is wel be nieuwd of het uitsluiten van dierlijke mest op langere termijn goed is voor de bodem. „We weten dat dierlijke mest belangrijk is voor de voeding van de aarde. Maar als blijkt dat planten een volwaardig alternatief bieden, dan is er zeker toekomst voor veganisti- sche landbouw." De op haar school vermoorde scholiere Humeyra. privéfoto Mohammed al-M., de medever dachte van de moord op de 16- jarige Humeyra uit Rotterdam, ging in het verleden meerdere keren tijdens een proeftijd in de fout. Toch is het maatje van moordverdachte Bekir E. giste ren vrijgelaten. Victor Schildkamp Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5