Landbouwplan minister Schouten onder vuur 4 LANDBOUW DUURZAMER 6- Minister Carola Schouten wil dat boeren duurzamer met hun grond omgaan. Peet en Elza de Krom uit Lepelstraat doen dat al. Zij boeren op veganistische wijze. Ze telen bonen, sla, kruiden en aardbeien op volledig plantaardige basis. Meer zorg op maat nodig voor oudere patiënten in ziekenhuis De timing was op z'n zachtst gezegd opmerkelijk. Op de dag dat minister Schouten van Landbouw zich in deze krant beklaagde over 'ongelofelijk goedkoop' voedsel, maakte het CBS be kend dat de prijzen van eten in een jaar tijd met 3,8 procent zijn gestegen. Oor zaak: de verhoging van het lage btw-ta- rief van 6 naar 9 procent. „Nederland wordt bestuurd door waanzinnigen'', reageerde PVV-politi- cus Geert Wilders op de constatering van Schouten dat eten zó laaggeprijsd is dat het milieu te zwaar wordt belast, voedsel wordt verspild en boeren te weinig verdienen. Ouderenorganisatie ANBO noemt het 'schandalig' dat ge zond eten voor mensen met lage inko mens 'onbetaalbaar' dreigt te worden. Toch is het onvermijdelijk dat de prijzen voor bepaald voedsel omhoog gaan om de omslag naar 'kringloop- landbouw' te maken, reageert Schou ten op de kritiek. ,,Als wij willen dat boeren duurzamer gaan produceren, dan móét dat ook een prijs hebben'', zegt de minister. ,,Die prijs kan je niet bij de boer neerleggen.'' Hoogleraar Voeding en Gezondheid Jaap Seidell van de Vrije Universiteit Amsterdam adviseert niet alle voedsel prijzen te verhogen. ,,Gezond eten, zo als groente en fruit, is de laatste jaren duurder geworden'', zegt hij. ,,Onge- zond eten is goedkoper geworden.'' Seidell: ,,De minister heeft gelijk als zij zegt dat we nog nooit zo'n klein aan deel van ons inkomen aan voedsel heb ben besteed. Maar er is ook een grote groep mensen, met een laag inkomen, voor wie de prijsstijging van voedsel wel degelijk een grote impact heeft.'' Gistermiddag ontvouwde Schouten haar plannen voor 'kringloopland- bouw' in Den Haag voor een groep be leidsmakers en boeren. De minister wil onder meer experimenten houden waarbij minder kunstmest wordt ge bruikt en de regels voor veevoer wor den versoepeld. Horizon Niet alle boeren zijn enthousiast. ,,Ik mis een stip aan de horizon'', aldus boer Geert van der Veer. Landbouwor ganisatie LTO Nederland noemt het plan van Schouten een 'goede stap', maar zegt wel dat er harde toezeggin gen nodig zijn over de experimenteer ruimte en de versoepeling van regels. Milieuorganisatie Greenpeace kraakt de plannen. ,,De tijd van experimenten is voorbij'', vindt Herman van Bekkem van Greenpeace. ,,Ons klimaat en de natuur vragen om daadkracht. Voor alle doelen die de minister aanhaalt, is de meest effectieve maatregel simpel: minder dieren en een transitie naar ecologische landbouw. Daar gaat dit plan niet toe leiden.'' De veganistische landbouw staat in Nederland in de kinder schoenen. Als het aan de fami lie De Krom ligt, komt daar snel verandering in. Samen met teler Joep Peteroff heeft Peet de Krom een netwerk ter bevordering van biologi sche veganlandbouw opgezet. ,,Acht telers zijn aangesloten en we krijgen veel verzoe ken om informatie te delen over onze werk wijze. We merken dat de belangstelling groeit'', aldus Peteroff. De producten van de aangesloten telers zijn te herkennen aan een groen logo. Het bedrijf van Elza en Peet, biotuinderij De Kromme Lepel, is voor de veganistische landbouw een schoolvoorbeeld van hoe je op een duurzame manier toch een goede boterham kunt verdienen. „Hoogste tijd dat deze andere manier van boeren meer be kendheid krijgt'', benadrukt De Krom. Hij loopt door zijn aardbeienveld en plukt een zomerkoninkje. ,,Proef eens. Lekker?'' Zeker lekker, de smaak van de aardbei is zoet, niks mis mee. De Krom loopt trots verder over zijn akkers waar onder meer bo nen, sla, bieten en boekweit groeien. Vreemd voor de buitenstaander: bij dat laat ste gewas staat hij wat langer stil. „Boekweit is een cadeautje voor de bo dem. De plant is een ware groenbemester en zorgt ervoor dat de bodem wordt verrijkt met calcium. Hierna kun je zonder risico weer andere gewassen planten. Want als de bodemgesteldheid op orde is, kun je alles gezond laten groeien. Dan heb je geen kunstmest en ook geen dierlijke meststof fen voor nodig.'' Dat laatste is niet onbelangrijk in de werkwijze van Peet (54) en Elza de Krom (55). Ze boeren namelijk volledig plantaar dig. Officieel heet dat biocyclische vegan landbouw. Deze vorm van bioboeren sluit uit dat er dieren voor commerciële doelein den worden gehouden en maakt dus geen gebruik van meststoffen van dierlijke oor sprong. ,,Deze manier van werken biedt oplossin gen voor problemen op het gebied van kli maat, biodiversiteit en gezondheid. Grote woorden, maar er is niks van gelogen. Ook minister Schouten (Landbouw) benadrukt dat onze sector duurzamer dient te werken, Halsema sluit opvangcentrum Fyra rijdt in Italië als een zonnetje 126 miljoen aan wachtgeld kwijt De ziekenhuiszorg voor oudere mensen moet veel beter worden afgestemd op hun individuele behoeften, blijkt uit een nieuw rapport. Vaak hebben ouderen meerdere gezondheidsproble men tegelijk. Een reguliere zie kenhuisbehandeling kan hen ook een psychische of lichamelijk te rugval bezorgen. Acht professionals uit de praktijk signaleren in de rapportage dat de soms ingrijpende behandelin gen of het verblijf in het zieken huis het functioneren van zieke senioren zwaar nadelig kan beïn vloeden. Ze kunnen daardoor on nodig lang in het ziekenhuis lig gen of zelfs in een verzorgingste huis belanden. Terwijl er vaak al ternatieve, minder belastende behandelingen bestaan die de voorkeur verdienen. Of ingrepen - binnen of buiten het zieken huis - die een behandeling posi tief kunnen beïnvloeden. De onderzoekers bevelen be leidsmakers aan een groot onder zoeksprogramma rond zieken huiszorg voor ouderen op te zet ten, om te vernieuwen en meer kennis te vergaren. Mursi overleden in de rechtszaal dinsdag 18 juni 2019 GO Minister Carola Schouten vindt dat voedsel te goedkoop is. foto anp Terwijl de prijs van eten in de super markt stijgt, vindt minister Carola Schouten van Landbouw dat ons voedsel te goedkoop is. Volgens haar moet de prijs van ons eten om hoog om de Nederlandse landbouw duurzaam te hervormen. Dat valt niet overal in goede aarde. Peter Winterman Den Haag Peet en Elza Sanne Schelfaut Lepelstraat Peet de Krom in Lepelstraat werkt veganistisch, zonder kunstmest of dierlijke mest. ,,Dit proces is niet te stoppen.'' foto marco de swart AMSTERDAM De gemeente Amster dam stopt na twee jaar met de opvang van vijftig overlastge vende asielzoekers. Daarmee zegt burge meester Halsema de belofte gestand te doen aan de omwo nenden. In 2017 is be loofd dat deze opvang van asielzoekers die homoseksuelen dis crimineren, agressief zijn, intimideren of zich schuldig maken aan vernieling, na twee jaar zou sluiten. MILAAN De in Nederland uit gerangeerde flitstrein Fyra rijdt sinds een week in Italië, na een flinke revisie. Tot nu toe is van uitval geen sprake. De treinen rij den tussen Milaan en Ancona. HILVERSUM Gemeenten waren de afgelopen vijf jaar ruim 126 miljoen euro kwijt aan wachtgeld voor oud-wethouders. In totaal kregen ruim 1500 wethouders een wachtgelduitkering. De verschillen tussen gemeenten zijn groot. Zo betaalde Lelystad met ruim 1,8 miljoen euro het meeste wachtgeld, andere ge meenten hoefden niets te betalen. Dat blijkt uit onderzoek van EenVandaag. ROTTERDAM CAÏRO De afgezette Egypti sche president Mursi is gisteren plotseling overleden. Hij viel vol gens de staatstelevi sie flauw in de rechts zaal en zou vervol gens zijn overleden. Hij stond terecht voor spionage. Morsi was de eerste gekozen president in Egypte in 2012. Een jaar later werd hij door het leger gevangengeno men. Hij was ter dood veroordeeld, maar dat proces moest over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4