TED-talk: Rachel van de Vrede Tien voordelen van lezen, volgens Esmee: 8 ZEELAND Streektaal ESMEE BUIJZE 'IK WIL MENSEN INSPIREREN EEN BOEK OP TE PAKKEN' Niets lijkt te hoog gegrepen voor de ambitieuze Esmee Buijze (21) uit Terneuzen. Na het uitgeven van haar eigen boek en het oprichten van een uitgeverij, heeft ze nu een TED-talk gehouden. Over de kracht van lezen. Haar coach van de opleiding On dernemerschap Retail Ma nagement aan de Avans Hoge school in Breda vroeg Esmee tijdens een evaluatiegesprek of ze interesse had een presentatie te geven op het podium van TEDx. ,,Daar moest ik niet lang over nadenken. Natuurlijk wilde ik dat!", vertelt de Terneuzense student enthousiast. ,,Ik vond het een hele eer dat ze mij hier als enige van de school voor vroegen. TED is zo'n groot begrip." TED - dat staat voor Technology, Entertainment en Design - is een bijeenkomst waar voor experts worden gevraagd in maximaal achttien minuten 'de pre sentatie van hun leven' te geven. Het evenement waaide jaren geleden over vanuit Amerika naar Nederland. Onlangs vond er een speciale editie plaats in de kapel van de Academie voor Kunst en Vormgeving Sint J oost in Breda. Daar stond Esmee na haar toezegging op het programma. Eerst moest ze de daad nog bij het woord voegen en een presentatie in elkaar zetten. ,,Ik wilde het dicht bij mezelf houden en bij hoe mijn car rière tot nu toe loopt", aldus de schrijfster en eigenaresse van uitge verij Publisher YOUNG. ,,Ik hoor Ik was héél zenuwachtig. Zo'n grote groep mensen, en dan presenteren over zo'n persoonlijk onderwerp vaak dat ik me goed in anderen kan verplaatsen, en vroeg me af of dat te maken heeft met het feit dat ik zo veel lees. Toen ik het opzocht, bleek dat inderdaad zo te zijn." Esmee dook dieper in het onder werp en las verschillende onderzoe ken over de positieve effecten van le zen. Ze besloot dat dan ook te kiezen als het thema van haar 'talk'. ,,Ik wilde mensen iets leren en hen in spireren - dat is tenslotte waar TED voor staat - wat vaker een boek op te pakken", legt Esmee uit. Dat leek even makkelijker ge zegd dan gedaan. De hele kapel zat vol met toeschou wers. Ook de ca mera's, die opna mes maakten voor de YouTube-video, stonden stuk voor stuk op Esmee gericht. ,,Ik was héél zenuwachtig. Zo'n grote groep men sen en dan een presentatie geven over zo'n persoonlijk onderwerp", zegt de studente met een zucht, alsof ze de spanning opnieuw voelt. ,,Als ik in het openbaar zeg dat ik graag lees, krijg ik soms echt scheve gezichten omdat mensen mij niet be grijpen. Maar toen ik tijdens de TED- talk begon te spreken, zakten al die zenuwen al snel van me af. Ik ben su- pertrots op mezelf dat ik dit heb ge daan. En ik hoop echt dat ik iets van verandering teweeg heb gebracht; dat meer mensen gaan lezen." REDENEN OM TE LEZEN Op 91-jaerige leeftied overlee op 31 meie 2019 Rachel van de Vrede uut Yerseke. Rachel was een bijzondere vrouwe. Ze was be kend as verhalenvertelster. Dat was ze eworre nae a ze op laetere leeftied naè de open schole goeng. Daè ontwik- kelde'n ze d'r eigen toet een goed ver telster. In kleine groepjes liek as de soos en de gymnastiekclub probeer den ze d'r vertelsels uut. Aoltied in het dialect van Yense en ok aoltied mie een komische noot. Laeter gieng ze d'r ok de provincie mie in. Z'ao de lachers a gauw op d'r and. Nie alleêne deur de verhaaltjes, mae ok deur de meniere waèrop ze ze brocht. Ze was en bleef volkome d'r eigen. Rachel was van de kleine diengen, dichtbie uus, diengen die a ze mee'emaèkt ao of ehaoren ao en daè gaf ze dan een draoi an. Eên gaèt 'r over het alge- meên beschaefd Zeêuws. ,,Merien en Dina weun'n buut'n 'tdurp en die praten nog precies as vroeher. Dina praat nog van opkelve a ze ander hoed an haè doen. En Merien werkt nog hewoon in 't of en a 't regent fietst Merien deur een blaaie. Wan plasse is bie um wat aars. In 't of staen nog knoffeltjes van hrotmoeder." En a t'n een woord nie weet dan zeit'n: ,,Daaken kom ik er wè op." En Dina zei dan: ,,Zómedeêmd weet je 't wè." Dina wou nie a ze as boers voe d'n dag zoue komme. ,,A ze vraeg'n of die plekke nest ons vrie is, dan mó je nie zè 'n 'jaet joan zet je hat mae neer', dan zei j' hewoon 'haè je hang'." Zó gaèt het nog eventjes deur. In 'De eyecatcher' gaèt het over Maatje die a een nieuwe bloes bestelt uut een catalogus. Je kreeg d'r een portemonnee bie cadeau. Ze ao van een eyecatcher nog noait ehore, mae ze vertrouwd'n d'r op a t'n hoed zou weze en gin mens ao 'r zó eên. Toen a de bloes kwam, was t'r in plekke van een portemonnee een bosje kunstro zen bie, wan het cadeau-artikel was op. Groas gieng ze naè de ouderen- mirreg van de bond. "Maatje ieng d'r mantel op en ineêns oar'n ze: ,,Kiek jie ei net zó'n bloes as ik an." 't Was Jaone van Louw. Maatje keek of a ze klap in d'r gezicht ekregen a, liep naè binn'n en daè zag ze a Bette Eversdiek ok mie zó 'n bloes an zat. Z' oa wè te rug wil'n draai'n naè ruus. Bie de bingo most ze mie Bette dobbele om een pries, Maatje greep 'r nest'n. Ze kreeg een Kaaps viooltje as troast- pries. Toen a ze thuus kwam, wist ze nie oe hauw as ze de eyecather van sa- tijnstof uut most hoai'n en toen dee ze nog drie dieng'n. Eêst de catalogus bie 't ouwe papier, twiddes het boeket kunstrozen in de vuulsbak mieter'n en ten derde wier 't Kaaps viooltje d'r achteran ehoaid. Een boekje mie eur verhaaltjes ver scheen in 2008 onder de titel 't Kom aal hoed ee... Me zulle Rachel vee gaen miiss'n. dinsdag 18 juni 2019 GO Esmee bij het logo van TEDX De kracht van lezen Elodie Kint Terneuzen -Esmee Buijze 1 Betere mentale gesteldheid ,,Uit onderzoek blijkt dat lezen de kans op dementie en Alzheimer verkleint, omdat je je brein actief houdt." 2 Minder stress (1) ,,Als je leest, glijd je in het karakter van de hoofdpersoon en ver geet je je problemen." 3 Meer kennis „Elke keer dat jij een boek, tijdschrift of krant leest, sla je infor matie op in je langeter- mijngeheugen." 4 Uitgebreidere vocabulaire „Doordat je tijdens het lezen een nieuw woord in een context ziet, be grijp en onthoud je het sneller." 5 Getraind geheugen ,,Je traint je geheugen, doordat je als lezer veel details tot je neemt. Van verschil lende karakters en achtergronden, tot de omgeving waarin het zich afspeelt." 6 Sterker analytisch denkvermogen ,,Door te lezen, stimu leer je je analytisch denkvermogen. In het boek De Da Vinci Code gebeurt dat bij voorbeeld: je wilt het mysterie ontcijferen." 7 Beter concentratie vermogen ,,Om te lezen, heb je focus en concentratie nodig. Hoe meer je leest, hoe meer je je brein traint voor lan gere tijd te focussen." 8 Inlevingsvermogen ,,Wie leest, bekijkt alles vanuit een ander standpunt. Je ver plaatst je in de hoofd persoon. Dat helpt in het echte leven." 9 Entertainment ,,Dit spreekt voor zich: je kunt van een boek écht genieten." 10 Minder stress (2) „Lezen vermindert stress, door een com binatie van eerder ge noemde punten. Door je hersenen te trainen, kun je je beter concen treren, effectiever wer ken én beter prioritei ten stellen." Engel Reinhoudt In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Zuid-Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40