Barstjes in schedel kitten Bartje duiden op mishandeling ZEELAND 5 STIKSTOFBESLUIT ONDUIDELIJKHEID OVER PROJECTEN De Raad van State heeft ruim twee weken geleden het Programma Aanpak Stikstof (PAS) in de prullenbak gemikt. Gaat Zeeland daardoor op slot? ,,Het enige dat duidelijk is, is dat het onduidelijk is", aldus gedeputeerde Anita Pijpelink (PvdA, natuur). De verwarring was groot, afgelopen vrij dag in de Statencom missie ruimte. Daar werd gesproken over de consequenties van een recent besluit van de Raad van State. Die heeft een streep gehaald door het PAS, de regeling waarmee Neder land dacht economische ontwik keling te kunnen combineren met natuurbescherming. Volgens Eu ropese regels mogen activiteiten waarbij stikstof vrijkomt geen schade toebrengen aan natuurge bieden. Het PAS maakte het moge lijk alvast toestemming te geven vooruitlopend op compenserende maatregelen voor de natuur. Die vlieger gaat niet op, zegt de Raad van State. Tegen een besluit van dit hoogste rechtsorgaan is geen beroep mogelijk. Wat nu te doen? In Den Haag en op de twaalf provinciehuizen zijn alle alarmbellen afgegaan. 'Het is een stevige uitspraak die per direct forse consequenties heeft voor in dividuele ondernemers, maar ook voor ambities van gemeenten, provincies en Rijksoverheid op het terrein van onder meer watervei ligheid, infrastructuur, woning bouw en klimaat', schreef minister Carola Schouten (landbouw en natuur) aan de Tweede Kamer. ,,Gaat onze provincie op slot?", vroeg Ger van Unen (SP). ,,Dit is een volledige rem op alle econo mische activiteiten", vreesde Vin cent Bosch (PVV). ,,Hoe hard is die -■■"G rem?" Annet van de Ree (D66) ka rakteriseerde Zeeland als een 'twi light zone', omdat niemand weet waar hij aan toe is. Vergunningen op basis van de Natuurbeschermingswet worden onder andere verleend door de provincie. Alle procedures daar voor zijn voorlopig stilgelegd. Het gaat om een tiental lopende ver gunningaanvragen, schrijft het het dagelijks provinciebestuur in een recente brief. De aanvragers zijn geïnformeerd dat de besluitvor ming stilligt. Daar komen acht Zeeuwse initiatieven bij waarover de Raad van State of de rechtbank zich nog moeten uitspreken. Onherroepelijk Het PAS bestaat sinds 2014. Projec ten die op grond van die regeling een definitieve vergunning heb ben gekregen, kunnen gewoon doorgaan. ,,Die vergunningen zijn onherroepelijk", aldus gedepu teerde Pijpelink. Anders ligt het met aangemelde projecten. Die waren toegestaan, omdat werd aangenomen dat ze vallen binnen de normen voor stikstofuitstoot, maar daarvoor is waarschijnlijk alsnog een toestemmingsbesluit nodig, schrijft de provincie. In Zeeland zijn dat ongeveer negen tig projecten. Zeesluis Landelijk wordt gewerkt aan een inventarisatie. In de Staten is volop gespeculeerd over gevolgen voor de eigen provinciale projec ten. Kan het natuur- en recreatie project Waterdunen bij Breskens worden afgerond? Zeker is dat re creatieondernemer Molecaten nul op rekest krijgt als hij morgen een vergunning aanvraagt voor de bouw van de honderden geplande vakantiehuisjes. En de zeesluis bij Terneuzen? Er wordt al volop aan gewerkt, maar mogelijk zijn nog niet alle vergunningen verleend, bijvoorbeeld voor de gebouwen van waaruit de sluizen worden be diend. Wat als dit project van bijna een miljard euro niet kan worden afgemaakt? Joan van Burg (SGP) noemt ook het Natuurpakket Westerschelde, waartoe de ontpoldering van de Hedwigepolder behoort. Hij houdt rekening met de bizarre si tuatie dat Europa Nederland straks in gebreke stelt als dat project niet op tijd klaar is, terwijl het moge lijk stil komt te liggen omdat het Kan het natuur- en recreatieproject Waterdunen bij Breskens worden afgerond? niet voldoet aan de Europese stik- stofregels. En toekomstige projec ten als de Marinierskazerne in Vlissingen en de aanpak van de Zanddijk bij Yerseke, kunnen die wel doorgaan? Pijpelink: ,,Voor wat in voorbereiding is of in de ontwerpfase, ligt het vergun ningsproces stil." Schade Een project hoeft daarvoor niet m een beschermd natuurgebied te liggen. Behalve bij landbouwacti viteiten komt stikstof vrij in het verkeer en de bouw. Door de lucht kan het de natuurgebieden in wor den geblazen en schade veroorza ken. Het gaat dus om activiteiten in heel Zeeland. Pijpelink erkende dat Zeeland 'even in een twilight zone zit'. ,,Wat duidelijk is, is dat onduide lijk is welke kant het op gaat." Ze hoopt voor het zomerreces een complete lijst naar de Staten te sturen met projecten die door het PAS-besluit worden getroffen. Het is nog de vraag of die openbaar wordt gemaakt. VLISSINGEN De acht weken oude kitten Bartje is mishandeld. Giste ren werden in de Universiteitskli niek in Gent barstjes in zijn schedel gevonden die daarop duiden. Het dier werd vrijdag in een Zeeuws dorp in een achtertuin ge vonden en is door Stichting Schel- dekat opgevangen en overgebracht naar een dierenarts. In welk dorp Bartje gevonden werd, wil Marleen Drijgers van de stichting niet zeggen, omdat ze vreest voor een heksenjacht. ,,Het is onbekend wie dit op zijn geweten heeft, maar in een klein dorp kun nen al snel vermoedens ontstaan. Ik wil niet dat op basis daarvan ergens de ruiten worden ingegooid." De dierenarts die het dier kort na zijn redding onderzocht, stelde ook al vast dat Bartje mishandeld is of 'weggesmeten'. Omdat de neuro loog kansen voor het jonge beestje zag, besloot Drijgers het voor nader onderzoek naar de Universiteitskli- niek in Gent te sturen. Drijgers: ,,Onder zijn schedeltje heeft hij ook een bloeding die epileptische aan vallen veroorzaakt. Wellicht moet dat geopereerd worden. Sinds we hem vonden is het aantal toevallen wel afgenomen. Tussendoor eet, drinkt, plast en poept hij. Ook wil hij graag spelen." Geld De situatie van Bartje is niet le vensbedreigend, maar de behan- deling kost wel veel geld en tijd. Drijgers: Hij heeft ons tot nu toe al zo'n 1300 euro gekost en moet voorlopig nog in Gent blijven." Om de behandeling van Bartje te kunnen financieren, heeft Stich ting Scheldekat daarom op Face- book een oproep geplaatst. Drij- gers: ,,Er is inmiddels al zo'n 700 euro gedoneerd. We hopen dat we hem er met al het geld dat binnen komt weer helemaal bovenop kun nen helpen." dinsdag 18 juni 2019 GO Zeeland even een 'twilight zone' Ernst Jan Rozendaal Middelburg pviïC. v Werkzaamheden bij de nieuwe sluis in Terneuzen. De vraag is of die door het PAS-besluit wel kunnen worden afgemaakt. foto boaz timmermans Bartje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37