Restaurants kunnen amper voldoen aan vraag, waardoor prijs hoog blijft 4 Marten van den Boomgaard is overweldigd door alle aandacht die hij krijgt door het tv-programma In de voetsporen van Dr. Pol Aan het einde van de vijfdelige serie zal blijken of de Goese dierenarts het team van Dr. Pol in de VS mag gaan versterken. Luc Oggel Zierikzee De schaaldieren zijn sinds de ope ning van het kreeftenseizoen in maart niet aan te slepen, zegt Stefan Kalwij van Brasserie Maritime in Zierikzee. Zijn restaurant is aange sloten bij de Stichting Promotie Oosterscheldekreeft. ,,De kiloprijs zit nu nog rond de dertig euro, ik hoop wel dat die nog zakt. Maar tot vijftien euro, zoals voorheen in juni, dat is echt verleden tijd." Volgens Kalwij is het een kwestie van vraag en aanbod. ,,We creëren zelf die vraag, door onze promotie." De on dernemer heeft nog heel andere tij den meegemaakt. ,,Vijfentwintig jaar geleden moest je bij ons echt een dag van tevoren een kreeft be stellen, anders hadden we geen le vend exemplaar in huis. Nu verko pen we er 600 per week. En de klan ten zijn bereid om de prijs te beta len." Volgens Kalwij is er sprake van een trend die zich doorzet. ,,Vorig jaar was het ook al lastiger om aan de vraag te voldoen. Kreeft blijft een nicheproduct, maar het is een beetje als met de mosselen: veertig jaar ge leden aten mensen die ook niet." Kreeftenvisser Gerrie van den Hoek uit Kerkwerve beaamt dat de vraag naar Oosterscheldekreeft groot is. Dat de vangst tegenvalt, is volgens hem niet zo. ,,Je kunt altijd wel meer willen, maar het blijft vis sen. Je kunt daar niet in sturen. De laatste twee, drie jaar vingen we iets minder, maar als de vraag is: gaat het slecht met de kreeft of is er te veel vraag, dan denk ik dat laatste. De vangst is vrij normaal, maar nu willen ze hem door heel Nederland eten. Dat ga je dan nooit redden." Volgens Van den Hoek zou er re kening mee moeten worden gehou den dat Oosterscheldekreeft 'geen product is voor heel Nederland'. ,,Dan krijg je andere soorten op je De vangst is vrij normaal, maar nu willen ze hem door heel Nederland eten. Dat ga je dan nooit redden bord", zegt hij verwijzend naar een vernietigend oordeel dat de Volks krant afgelopen vrijdag velde over het Rotterdamse restaurant Goud van Herman den Blijker. Recensent Hiske Versprille bestelde Ooster- scheldekreeft, maar 'kwam vooral veel sufgekookte rivierkreeftjes' te gen op haar bord. Volgens de ober zou het restaurant 'goedbeschouwd niet anders künnen dan hun gasten belazeren', omdat de Oosterschel- dekreeft momenteel zo duur is dat de prijs van het gerecht anders om hoog zou moeten. Slechte zaak, vindt Van den Hoek. ,,De klant be dotten, dat moet je niet willen." Het vangstseizoen van de Ooster scheldekreeft loopt nog tot 15 juli. Goes Het is nu precies een jaar ge leden dat de assistente van Marten van den Boomgaard een filmpje van hem maakte voor RTL4. De omroep zocht Neder landse dierenartsen die in de Ver enigde Staten wilden werken bij de beroemde televisie-dierenarts Dr. Pol. De uit Drenthe afkomstige Jan Pol is al jaren te zien op Natio nal Geographic Channel. Daar wordt het wel en wee van zijn praktijk in Michigan gevolgd. Maar Dr. Pol wordt ook een dagje ouder en zoekt versterking voor zijn team. ,,Mijn dochters en mijn assisten tes vonden het een heel goed plan om mij op te geven voor het pro gramma", vertelt Van den Boom gaard in zijn Goese praktijk. ,,Ik kwam altijd al graag in Amerika. Ik had er zelfs al een paar keer meege lopen bij een dierenarts. Dus heb ben we in juni dat filmpje ge maakt. Half september hadden we vervolgens onze eerste draaidag met RTL in Drenthe. Daar kwa men alle kandidaten voor het eerst samen. Dr. Pol was daar zelf ook bij." In totaal werden destijds zes kandidaten geselecteerd voor het programma. Maar die moesten in november nog wel een examen af leggen om überhaupt te mogen werken in Michigan. Van den Boomgaard: ,,Dat was echt een su per-moeilijke test. En dat zeg ik niet om mezelf op de borst te klop- pen, maar om de kritiek jegens de gezakten tegen te spreken." Van den Boomgaard had de moeilijkheidsgraad van het zware Navle-examen echter goed inge schat en trof daarvoor dan ook maatregelen. ,,Je moest zo'n beetje heel je opleiding overdoen. Ik heb er twee maanden aan gestudeerd en voor die twee maanden een waarnemer ingehuurd. Want als je dat niet deed, zou je het echt niet halen." Drie kandidaten haalden het examen dan ook niet. De overge bleven drie (eigenlijk twee, want die anderen zijn een stel en heb ben zich aangemeld als één kandi daat) vertrokken op 25 februari naar Amerika. Naar de kou van Mi- Het had geen twee weken langer moeten duren, want dan hadden ze me weg kunnen dragen chigan. ,,Vlak voordat wij daar kwamen was het er nog 40 graden onder nul", vertelt Van den Boom gaard. ,,Dat verblijf in Michigan was pittig. Absoluut geen vakantie. Om half acht 's morgens werden we opgehaald bij ons pension. Ver volgens draaiden we een hele dag mee. Maar je wist totaal niet wat er ging gebeuren. Dus je moest steeds schakelen. En 's avonds waren we pas rond tienen terug. Dat had geen twee weken langer moeten duren, want dan hadden ze me weg kunnen dragen." Toch vond de Goese dierenarts het een mooi avontuur. ,,Al met al een hele belevenis. Maar alle aan dacht overweldigt me wel een beetje. Ik had niet gedacht dat er zoveel aandacht voor zou zijn. Dat heb ik een beetje onderschat, ge loof ik." In de laatste uitzending van In de voetsporen van Dr. Pol, over drie we ken, zal blijken of Van den Boom gaard het team van Dr. Pol mag gaan versterken. Voor de verkie zing heeft Van den Boomgaard zijn hoop gevestigd op zijn 'unique sel ling point'. Dat moet Pol haast wel over de streep trekken: ,,Ik heb de zelfde haardracht als hij." dinsdag 18 juni 2019 Oosterscheldekreeft te gewild De Oosterscheldekreeft is zó populair dat vissers en dus ook restaurants amper aan de vraag kunnen voldoen. De prijs blijft daardoor hoog. ,,Je moet er re kening mee houden dat dit geen product is voor heel Nederland", waarschuwt kreeftenvisser Ger- rie van den Hoek. -Gerrie van den Hoek, kreeftenvisser 'Al met al een hele belevenis' Willem Adriaansens -Marten van den Boomgaard Kijk op de site bij /video 'Het was een mooi en pittig avontuur' Boomgaard onderzoekt Benji in zijn praktijk. Hij is kandidaat om het team van Dr. Pol te gaan ver sterken. FOTOJOHAN VAN DER HEIJDEN Dierenarts Marten van den De wereldberoemde dieren arts Dr. Pol zoekt in de RTL4- serie In de voetsporen van Dr. Pol versterking voor zijn praktijk in Michigan. foto rtl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36