m X 'Zonder wachtgeld geen jonge wethouders' Verdienen staat centraal ZEELAND 3 mmÊm frwki ZLTO kan niet. Op grote schaal zo werken is nu niet mogelijk. Jan: „Als ik dat met mijn aardappels wil doen, moet ik ze ook sorteren en verpakken. Dat vergt een te grote investering." Waardering voor de boeren, die is vaak ver te zoeken. „Terwijl we wel het buitengebied beheren", zeggen Jan en Ella. „Je kunt toch niet overal natuur van maken en zonnepanelen neerleggen. Dat is overigens best lastig. Wist je datje met zonnepanelen op je land 6ooo euro per hectare verdient? Dat is meer dan wanneer je er een gewas verbouwt." Uit onderzoek van EenVandaag bleek gisteren dat de dertien Zeeuwse gemeenten de afgelopen vijf jaar 4,6 miljoen euro kwijt wa ren aan wachtgeld voor oud-wet houders. Het gaat om 54 voormalige bestuurders. Het bedrag is het hoogst in Vlissingen: 766.000 euro voor zes oud-wethouders. Ook Hulst valt op, met 567.000 euro voor vier voormalige bestuur ders. Een van hen kreeg volgens EenVandaag 373.000 euro uitge keerd, het op een na hoogste bedrag dat het programma in heel Neder land tegenkwam. Weemaes, die eind 2007 op 51-ja- rige leeftijd stopte als wethouder en zijn hypotheekkantoor heeft, laat in het midden of hij de betreffende be stuurder is. ,,Ik krijg nog steeds wachtgeld van de gemeente Hulst en dat wordt verrekend met mijn inkomen. Ik weet niet precies wat ik de afgelopen jaren heb gekregen." Tot 2010 ontvingen wethouders die er meer dan tien jaar hadden ge zeten en boven de vijftig waren, wachtgeld tot hun pensioen. In middels is dat hooguit vijfjaar. Voor wethouders die minder dan tien Mensen denken: die heeft zo weer een nieuwe baan. Maar zo werkt het niet altijd jaar in functie zijn geweest, geldt in feite een WW-regeling. De uitke ring duurt maximaal drie jaar en twee maanden. „Destijds was het een riante rege ling, maar ik heb wel 22 jaar van mijn leven in de gemeente gesto ken", zegt Weemaes. De huidige re geling vindt hij 'wat magertjes'. ,,Het wordt hartstikke moeilijk om jonge mensen in een politieke func tie te krijgen, want je kunt morgen weer op straat staan." Overbrugging De wachtgeldregeling is bedoeld als overbrugging en stopt als de voor malige bestuurder weer voldoende eigen inkomen heeft. Veel gewezen wethouders hebben moeite om weer passend werk te vinden. ,,Men- sen denken: die heeft zo weer een nieuwe baan. Maar zo werkt het niet altijd", zegt Frank van Driessche (60). Hij moest vorig jaar na twintig jaar tegen zijn zin stoppen als wet houder, omdat zijn partij buiten het college werd gehouden. Hij doet nu vrijwilligerswerk en heeft betaalde functies als raadslid, als commissie lid bij het waterschap en bij het pro ject 'JONGleren in het verkeer'. Een volledige baan is nog niet in zicht. ,,Ik word begeleid, heb diverse work shops gedaan en ben aan het kijken of ik een cursus kan volgen." Van Driessche kwam uit het on derwijs en had aanvankelijk een 'te rugkeergarantie'. Die verviel na een aantal jaren. Hij koos ervoor in het openbaar bestuur te blijven, mede vanwege de toen nog ruimere wachtgeldregeling. Hij noemt het 'zorgelijk' dat de regeling is uitge kleed. ,,Het wordt alleen maar lasti ger om jongere mensen te vinden. Die vinden het te risicovol om hun baan op te zeggen." dinsdag 18 juni 2019 kun je nu niet overleven A Jan Poppe: „De kos ten voor gewasbescher ming, de waterschapslas ten, de grondprijzen, die zijn wel alle maal toege Hi 'I t Jan Poppe rooit wat aardappelen. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Dat het verdienmodel van de boeren centraal staat, dat vinden de in de ZLTO georganiseerde agrariërs het grootste winstpunt in de nieuwe plannen van minister Carola Schouten. „Want daar begint het", zegt Joris Baecke, voorzitter ZLTO Raad Zeeland. „In Neder land is het voedsel goedkoop. Te goedkoop, dat constateert de minister terecht. We zitten graag voor een dubbeltje op de eerste rang. Terwijl er door de samenleving zeker op het gebied van milieu steeds meer eisen worden gesteld. Die brengen kos ten met zich mee, die vergoed moeten worden." Of de visie van de minister positief uitwerkt, zal in de praktijk moeten blijken. Baecke heeft goede hoop. Hij zegt: „Het gaat om de vruchtbaar heid van de bodem, hoe we gewassen ge zond kunnen houden. En of jonge onderne- J mers nog perspectief hebben. Het lijkt erop dat de minister in haar visie al die punten aanpakt. Van belang is dat de teler vol doende instrumenten heeft om de bodem te voeden en de gewassen te beschermen. Dat is een echte voorwaarde voor het slagen van het nieuwe beleid." Nog een belangrijk punt: de marktwerking. Nu worden de prijzen in Nederland laag ge houden met het dreigement dat er goedkopere producten uit het buitenland worden gehaald. Baecke: „Het is goed dat er een geschil lencommissie komt voor het geval er onder de prijs wordt gedoken." Zonder goede wachtregeling wordt het lastig om goede, jonge wethouders te vinden. ,,We krijgen steeds oudere be stuurders, omdat jonge mensen bijna niet meer bereid zijn hun baan en toekomst op te zeggen voor een jaar of vier", zegt Paul Weemaes, oud-wethouder van de gemeente Hulst. Rolf Bosboom Hulst - Frank van Driessche, oud-wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35