Gas terug op de wegen Praat mee over slavernijverleden Zeeuw wint tweede prijs bij filmfestival Lek 2 LANDBOUW PLAN SCHOUTEN Commentaar Rijkswaterstaat draait de maximumsnelheid terug op de Veersegatdam en op de Stormvloedkering. Van 100 naar 80 kilometer per uur. Deze maatregel stuit hier en daar op onbegrip. Sommige mensen zien de N57 vooral als een weg voor snel doorgaand verkeer. Dat is precies het probleem. Zee land wil die mensen juist aanmoedigen om door West-Brabant te rijden. Voor verkeer binnen de provincie maakt het weinig uit, omdat 80 kilometer per uur toch al op veel plaatsen de norm is. Die paar stukjes Dammenroute waar je 100 mag, maken het verschil niet. De overheden hebben nog meer redenen om zich weinig aan te trekken van de klagers. De beperking van de maximumsnel heid is goed voor de veiligheid en goed voor het toerisme. In Zeeland Vakantieland moet het rustig zijn, zeker op de wegen langs de toeristische trekpleisters direct aan de kust. Verder is kalm rijden goed voor het milieu. Dat is uiterst actueel, omdat de Raad van State onlangs heeft bepaald dat Nederland natuurgebieden veel doortastender moet bescher men tegen te veel stikstof - uit het boerenbedrijf, maar ook uit automotoren. Dan ligt een snelheidsbeperking op de oevers van het Veerse Meer en de Oosterschelde zeer voor de hand. Het is zelfs niet ondenkbaar dat de snelheid op de A58 en wel licht nog andere wegen ook moet worden beperkt ter compen satie van nieuwe economische activiteiten die extra stikstof in de lucht brengen. Die paar stukjes weg waar je 100 kilometer per uur mag, maken het verschil niet De maaltijd begint om 18.30 uur (inloop 18.00 uur) in de ZB aan de Kousteensedijk 7 in Middelburg en wordt om 21.00 uur afgesloten. Deelname is gratis. Nederland herdenkt elk jaar de afschaffing van de slavernij op Ne derlands grondgebied op 1 juli 1863. Met de Keti Koti Tafel wordt stilge staan bij de gevolgen die dit slaver nijverleden nog altijd heeft op onze onderlinge relaties. Deelnemers in ALMANAK alle kleuren vertellen elkaar per soonlijke ervaringen, herinnerin gen en gevoelens. Het thema van de Zeeuwse Keti Koti Tafel is: 'Van wie bin jie d'r een?' oftewel: 'Wie is je vader en wie is je moeder?' De Stichting Keti Koti Tafel be staat sinds 2012. Inmiddels heeft de Iedereen die weleens een toer tocht heeft gereden, weet het. Als het regent, loop je veel meer kans lek te rijden. Tijdens de derde, behoorlijk natte editie van de Delta Ride for the Roses zaterdag in Zeeuws-Vlaanderen zag je de één na de ander met pech langs de weg staan. Heel 'Van wie bin jie d'r een?' oftewel: 'Wie is je vader en wie is je moeder?' stichting twaalfduizend deelne mers met elkaar in dialoog ge bracht. Meer informatie staat op: ketikotitafel.nl of facebook.com/ Ketikotidialoogtafel. veel kun je er niet aan doen. Steentjes kleven bij nat weer eerder aan je banden en richten onheil aan. Wat opviel, was dat veel koersers in Dow-shirtjes panne hadden. Het leidde bij een deelnemer tot de verzuch ting: 'Hopelijk hebben ze hun fabrieken beter onder controle'. Tunnel gaat dicht voor onderhoud Als het werk sneller klaar is, gaat de tunnel eerder open. Ruud Sleypen in finale pokeren Ruud Sleypen uit Oost Souburg heeft zich ge plaatst voor de finale van het Open Nederlands Kampioenschap Poker. Die is op 6 juli in Ermelo. De winnaar krijgt alleen eeuwigdurende roem. Het is in Nederland na melijk bij wet verboden om prijzen uit te keren bij toernooien waar inschrijf geld wordt betaald. Gedurende het seizoen vonden er meer dan 140 voorrondes plaats door heel Nederland. 41 spe lers gingen in Venray op jacht naar een finale ticket. Na zes uur waren er vijf finalisten bekend, onder wie Sleypen. TERNEUZEN Scooterrijder bedreigt duo Eten, we halen het voor een habbekrats in de supermarkt. Dat moet anders, zegt minister Schouten van Landbouw. Boer Jan Poppe en zijn vrouw Ella reageren: er moet nog veel veranderen voor agrariërs van hun bedrijf kunnen leven. De boeren moeten eindelijk een eerlijke prijs voor hun producten krijgen. Want pas dan kan er suc cesvol aan verbetering en verduur zaming van de voedselproductie worden gewerkt. Dat is de bood schap van minister Schouten. Jan Poppe en zijn vrouw Ella heb ben de plannen van de landbouw minister gehoord en gelezen. Jui chen is een groot woord. Maar voor uit, dat er over een eerlijke prijs wordt gesproken, dat vinden ze po sitief. Ze runnen samen een akker bouwbedrijf van zo'n dertig hec tare aan de noordkant van Middel burg, op de hoek van de Noordweg en de President Rooseveltlaan. Tarwe, aardappelen, en ook grove tuinbonen en boerenkool. Jan heeft net een hoekje van zijn aardappels - Frieslanders met nog een teer vel letje - gerooid voor de verkoop in zijn vitrinekast aan de straat. Kiloprijs ,,Als we alleen van ons boerenbe drijf moesten leven, dan zouden we het niet redden", zegt Jan. Hij is 57 jaar en boert op een familiebe drijf: zijn opa zat er al. Met zo'n ver leden weet hij wel iets van prijs ontwikkeling. Zoals die van de tarwe, die in de tijd dat hij met zijn vader boerde circa 54 cent per kilo opbracht. Dat was nog de tijd van de gulden, omgerekend naar de euro zou het 25 cent zijn geweest. Afgezet tegen de huidige tarwe- prijs van zo'n 17 cent per kilo is meteen duidelijk dat de inkomsten er niet op vooruit zijn gegaan. ,,Want", voeg hij eraan toe, ,,de kos- ten voor gewasbescherming, de waterschapslasten, de grondprij zen, die zijn wel toegenomen." Om te overleven moeten boeren buiten het boerenbedrijf werken. Het echtpaar Poppe kan zo een hele rits bekenden en vrienden opnoe men, die een minicamping zijn be gonnen. Zelfheeft Jan een bijbaan tje als grondbemonsteraar. Ella is gemeenteambtenaar en zit voor het CDA in de gemeenteraad. Het streven naar een eerlijke prijs voor de boeren vinden ze lovenswaardig. Bijvoorbeeld elk jaar 20 cent voor een kilo aardappe len zou mooi zijn. Dan zou er geld overblijven voor nieuwe investe ringen. Jan: ,,De grote vraag is na tuurlijk hoe je die prijs kunt garan deren. Als we dat alleen in Neder land doen, heeft het geen zin. Su permarkten en fritesfabrieken ko pen dan meteen goedkopere aard appelen in Frankrijk of nog verder weg, het vervoer is namelijk geen probleem. Als boeren samen pro beren een gunstige prijs te bedin gen, dan mag dat niet omdat er dan sprake zou zijn van kartelvorming. Er zal toch echt iets aan de kant van de supermarkten moeten gebeu ren." Ella: ,,De boer zou beschermd moeten worden. Op Europees ni veau, zodat we allemaal onder de zelfde regelgeving kunnen produ ceren." Tussenhandel Het is op kleine schaal. Maar met zijn boerenkolen weet Jan Poppe de tussenhandel te omzeilen. Die kolen verkoopt hij rechtstreeks aan de Groentehal in Middelburg. 's Ochtends op het land gekapt, een paar uur later in de winkel, verser Student journalistiek Rutger Knol uit Burgh-Haamstede heeft zater dag de tweede prijs gewonnen op het CampusDoc FilmFestival in Utrecht met zijn documentaire Lone Soldier. De 20-jarige Knol maakte de do cumentaire samen met medestu dent Shany Azoulay. In de film gaan ze op zoek naar de beweegredenen van het Joods-Nederlandse meisje Rebecca Baruch om zich aan te slui ten bij het Israëlische leger (IDF). ,,Ik ben echt enorm blij met alle mensen die zijn gekomen en dank baar voor de tweede prijs die we hebben gekregen van de vakjury van het festival! De documentaire is vertoond en ik ben blij met het eindresultaat", schrijft Knol in een reactie. Huis en haard De Zeeuwse vierdejaarsstudent Journalistiek in Utrecht zamelde via crowdfunding de laatste beno digde 5000 euro bij elkaar voor de afwerking van zijn documentaire. Hij reisde twee keer naar Israël af, waar ze in gesprek gingen met de 19-jarige Rebecca. De titel van de film, vertaald 'eenzame soldaat', slaat op mensen die huis en haard verlaten om dienst te nemen in het Israëlische leger. dinsdag 18 juni 2019 II Op maandag 1 juli vindt de eer ste Zeeuwse Keti Koti ('verbreek de ketens') dialoog-tafel plaats, als onderdeel van de jaarlijkse herdenking van de afschaffing van de Nederlandse slavernij. De bijeenkomst is mede georgani seerd door de Zeeuwse Biblio theek (ZB). Ab van der Sluis Middelburg - thema Keti Koti Tafel Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Het is opletten geblazen voor wie vanavond of vannacht de Wester- schelde wil oversteken. De tunnel tussen Elle- woutsdijk en Terneuzen is namelijk van 20.30 tot 05.00 uur dicht voor alle verkeer. De afsluiting is één keer per jaar om groot onderhoud te kun nen plegen. ,,Dit jaar wer ken we aan het asfalt, wordt het hele tracé na gekeken en vinden er al lerlei (schoonmaak)werk- zaamheden plaats", meldt de NV Wester- scheldetunnel. OOST-SOUBURG Zondagavond werden op de Diepenbrock- straat in Terneuzen een man en een vrouw door een scooterbestuurder met een mes bedreigd. De politie zoekt getui gen die meer over deze bromfietser of de be dreiging weten. Het incident gebeurde rond 19.00 uur. Het tweetal liep over het trottoir achter een van de flats. Vanuit de Zuid polder kwam een scoo ter over de stoep aange reden. Hij zoefde langs de wandelaars, waarop de man naar de bestuur der riep. Deze stopte en haalde verhaal. Als boer Jan van Damme Middelburg Bas Bareman Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34