I Commerciële omroep: minder reclame NPO is juist goed 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Waar zijn de onstuimige seksscènes gebleven? Wie geregeld naar de bioscoop gaat ziet dat de meeste Amerikaanse speelfilms tegenwoordig braaf en preuts ogen. Quote van de dag Minder leuk nieuws voor mensen die genoeg van me hebben, maar het is wat het is. Het kan u zaterdag ontgaan zijn doordat u met uw hoofd zat bij de weekendbood- schappen, Nederland-Kameroen of de last- minutejacht op een vaderdagcadeautje. Dan ver keert u in goed gezelschap, want ik had er ook pas laat erg in. Tijdens het NOS Journaal van 20 uur, om precies te zijn. Maar er had 's middags een we reldster afscheid genomen: dirigent Bernard Hai tink stond voor de laatste keer op de bok in het Concertgebouw. Wat Cruijff voor het Nederlandse voetbal is, is hij in de wereld van klassieke muziek. Iedereen kent hem, van Tokio tot Toronto. Nu hij 90 is, vindt hij het welletjes. Terecht dat de NOS er een paar minuten voor vrijmaakte in het belangrijkste bulletin. Maar het probleem was dat verslaggever Lex Runderkamp meende het item een geforceerd maatschappelijk, politiek correct sausje mee te moeten geven. Het ging namelijk niet over de tranen van het geroerde publiek in het Concertgebouw, zoals je zou ver wachten. Maar over de klassieke muziek als het zo veelste terrein waar de hegemonie van de witte - blank mag je immers niet meer zeggen van NOS- hoofdredacteur Gelauff- man gelukkig aan het af brokkelen is. Sorry? Wat is dit voor raars? Alsof de KNVB bij de afscheidswedstrijd van Cruijff roept dat er voortaan meer ruimte is voor homoseksuele Ma rokkaanse spelers op het voetbalveld. Terwijl het één geen zak met het ander te maken heeft. Heel goed dat er een heel nieuwe, diverse groep dirigen ten opstaat - ook meer vrouwen - maar het pensi oen van Haitink staat los van kleur, gender of af komst. Wees gerust, ik ga niet meehuilen met het leger NOS-critici dat liever spreekt van de 'ex treemlinkse staatsomroep' die zijn ideologie elke avond over ons heen stort. Over het algemeen doen de journalisten daar zeer behoorlijk hun werk. Ik word alleen zo moe van het politiek cor recte gedram dat veel media tegenwoordig in elk willekeurig item stoppen. Desnoods met de haren erbij gesleept, zoals nu door de NOS. Ik zou er zomaar een boze witte vrouw van wor den. Want zegt het nu eigenlijk over mij dat ik zondagavond genoot van de pianobroers Jussen in College TourFrisse, Hollandse, blonde twintigers - geen minderheid in te bekennen. Maar gelukkig, de zaal vol hippe millennialmeiden hadden alle maal de blossen op de wangen staan van die twee, dus dit mocht kennelijk nog. Misschien bedoelde Runderkamp enkel op heel onhandige manier te zeggen dat klassieke muziek anno 2019 geen zaak (meer) is van oude mannen, maar dat het ook jong en sexy kan zijn. Alleen brachten de broers Jussen die boodschap dan een stuk beter over. dinsdag 18 juni 2019 Conchita Wurst in Jury Pride Stranger Things-cast wil stoppen oet Hollywood te genwoordig nog wel aan seks? Het lijkt er steeds meer op alsof erotiek in Amerikaanse speelfilms een vies woord is geworden. Heftige liefdes scènes zijn een schaars onderdeel ge worden in het huidige filmaanbod dat meer dan ooit mikt op een groot publiek. Dat de eerste blote borst of bil nog niet vertoond is in de oneindige reeks Marvelverfilmingen (Avengers, Captain America), de populairste filmserie van dit moment, zal nie mand verbazen. Het past niet bij deze producties die mikken op een jong publiek. Seks zorgt ook voor een strengere keuring - zeker in Amerika - waardoor de commerciële opties zienderogen dalen. Maar ook de nieuwe Amerikaanse films die mikken op een meer vol wassen publiek ogen preutser dan films in de jaren 60, 70, 80 en 90. Ero tisch drama wordt in Hollywood niet gemaakt. Films als Showgirls en Basic Instinct van Paul Verhoeven zouden nu in Hollywood als te controversieel beschouwd worden en dus als een te groot financieringsrisco. Tegenwoordig wordt er in Ameri kaanse films meer gesuggereerd dan getoond. De camera trekt zich schie lijk terug als een hetero- of homosek sueel paar onder de lakens duikt. Zo als in Long Shot, nu in de bioscoop te zien met Charlize Theron die een presidentskandidaat vertolkt. Uitzonderingen zijn er ook. Een voorbeeld is Rocketman, de filmbio grafie over Elton John, waarin een vrijscène tussen twee mannen voor komt. Uniek voor Hollywoodbegrip- pen, maar het bloot blijft voor Euro pese ogen tamelijk decent. Voor het merendeel van het Ame rikaanse filmaanbod regeert de preutsheid. Wat zijn daarvan de oor zaken? Amerikaanse acteurs en actrices la ten in hun contracten steeds vaker clausules opnemen dat zij niet geheel of gedeeltelijk naakt voor de camera's willen verschijnen. Angst dat de beelden online worden gedeeld speelt daarbij een rol, maar ook de ef fecten van #Metoo zijn merkbaar. Vooral actrices eisen dat zij beter beschermd worden tegen ongewen ste situaties op een filmset. Tegen woordig kijken vertrouwenscoaches, omschreven als intimacy-coordinators De commerciële omroepen vin den het een goed idee dat de re clame op de NPO wordt inge perkt. De huidige constructie en de 'dubbele inkomstenstroom' van de publieke omroepen zijn namelijk oneerlijk, zegt de Ver eniging voor Commerciële Om roepen (VCO) in een reactie op het plan dat Arie Slob, minister van Onderwijs en Media, vrijdag presenteerde. Het plan houdt in dat er vanaf 2021 voor 20.00 uur geen reclame op de zenders te zien is. Ook in het 'digitale domein' moeten ad vertenties wijken. Volgens onder meer Talpa en RTL heeft ook het publiek baat bij de verandering. ,,De bekendge maakte plannen zullen de positie van deze Nederlandse mediapar tijen versterken en de NPO een betere context geven om de kern taken te vervullen. Door een eer lijke marktwerking komt er ruimte die het Nederlandse pu bliek ten goede komt. Dat de po- litiek hierin nu een concrete stap zet, is te prijzen en noodzakelijk om een divers, innovatief en ge zond medialandschap voor de langere termijn zeker te stellen'', aldus de VCO. Wat de details en financiële im pact van de plannen zijn, zal vol gens de VCO moeten blijken. ,,Uiteindelijk is het van belang om ook verder door te denken en te praten over de onhoudbare si tuatie waarin private mediapar tijen moeten concurreren met een publiek orgaan.'' Naast het inperken van recla mes wordt NPO 3 meer een plek voor regionaal nieuws. Haitink PC FESTIVAL Oostenrijks Songfestival winnares Con chita Wurst zit in de jury van de botenparade van Pride Am sterdam. De pa rade vormt het hoogtepunt van het festival dat van 27 juli tot en met 4 augustus plaatsvindt. SERIE Als het aan de cast van Stran ger Things ligt, duurt de Neflix- serie maximaal vijf seizoenen. Dat laat acteur Noah Schapp, die de rol van Will speelt, weten. Het derde seizoen van de serie be gint 4 juli. 3 "U 0) De nieuwe preutsheid in Ab Zagt Still uit de Deense film Queen of Hearts over een moeder die haar stiefzoon ver leidt. FOTO ROLF KONOW Minder geld naar de NPO door het inperken van reclameblok ken. Daar hebben verschil lende mediabedrijven wel oren naar. Gudo Tienhooven —Jan de Hoop (64) laat weten nog 2,5 jaar RTL Ont- bijtnieuwste presenteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28