II 25 VOETBAL 46STE COPA AMÉRICA Terwijl Venezuela in een politieke, economische en humanitaire crisis verkeert, is het voetbalteam met hoge ambities afgereisd naar de Copa América. ,,We willen pas op 7 juli (finaledag, red.) vertrekken'', zegt coach DudameL De doelman is een van de weinigen die zich - omfloerst - hebben uitge laten over de situatie in eigen land. De afspraak is dat er tijdens de Copa América niet wordt gesproken over de kwestie, die nationaal en interna tionaal gevoelig ligt. De Venezo laanse regering gebruikt het voetbal graag als uithangbord, al sinds Madu- ro's voorganger Hugo Chavez de Zuid-Amerikaanse landenstrijd in 2007 voor de eerste en enige keer naar het land haalde en zelf zitting nam in het organisatiecomité. Het staatsoliebedrijf PDVSA, dat onder rechtstreekse invloed staat van Ma- duro, financiert al jaren het oplei- dings- en trainingsprogramma van de nationale elftallen. Door de inge storte Venezolaanse economie kwam daar in de aanloop naar het WK van 2018 de klad in. Het bedrijf kon niet meer aan de verplichtingen voldoen, wat tot onrust leidde binnen de na tionale selectie en deels de zwakke kwalificatiereeks voor de eindronde in Rusland verklaart. Speelbal Ook nu is de ploeg speelbal in het krachtenveld tussen regime en oppo sitie. Na de oefenzege op Argentinië in maart stelde Dudamel zijn functie ter beschikking, nadat een ontmoe ting van de selectie met Guaidó's am bassadeur Antonio Ecarri in Spanje tegen de afspraak in door Ecarri was gepubliceerd op sociale media. Duda- mel was woedend. ,,Ze hebben de ontmoeting met de ambassadeur van Guaidó op een betreurenswaardige wijze politiek gemaakt'', zei hij des tijds. ,,We hebben Ecarri ontvangen, COPA AMÉRICA Programma net zoals we eerder in Chili de am bassadeur van Nicolas Maduro heb ben ontvangen. De Vinotinto verte genwoordigt heel Venezuela. We ma ken turbulente tijden door omdat we politiek gebruikt worden.'' Dudamels kritiek op de beweging rond oppositieleider Guaidó was geen statement over zijn voorkeur in het hoogoplopende politieke conflict. Eerder toonde hij zich kritisch op de zittende leider. Aan de vooravond van de finale van het jeugd-WK in november 2017, toen de Venezo laanse politie hard optrad tegen jon- gerenprotesten op straat, deed hij een oproep aan Maduro om het geweld te stoppen: „President, laten we de wapens neerleggen. Deze jongeren die de straat op gaan, willen alleen maar een beter Venezuela, een Vene zuela dat lacht en van het leven ge niet.'' Het klinkt tegenstrijdig. Venezuela, dat zucht onder het juk van economi sche schaarste en politieke repressie en de blik van de wereld op zich weet gericht vanwege de machtsstrijd tus sen president Nicolas Maduro en op positieleider Juan Guaidó, beschikt momenteel over 's lands beste verza meling voetballers ooit. Coach Rafael Dudamel (46), die als keeper 56 interlands speelde voor Ve nezuela, heeft in Brazilië een genera tie internationaal gelouterde spelers, aangevuld met talentvolle jongeren uit de ploeg die twee jaar geleden in Zuid-Korea verrassend tweede werd op het WK voor spelers onder 20 jaar. Dudamel kneedde die beloften zelf, sinds 2015 als coach van Onder 20, de laatste drie jaar als technisch direc teur van alle nationale selecties en coach van de A-ploeg. De Zuid-Amerikaanse voetbal dwerg baarde de afgelopen tijd ook opzien, met een 3-1 oefenzege op Ar gentinië in Madrid in maart en kort voor de Copa América met een 3-0 overwinning op de Verenigde Staten. ,,We zijn hier om iets te laten zien, om een van de hoofdrollen op te ei sen'', zei Dudamel na aankomst in Porto Alegre, waar Venezuela zater dag gelijkspeelde (0-0) tegen Peru. Komende nacht wacht thuisland Brazilië in Salvador. ,,We hebben 23 kampioenen in de selectie en die zijn voorbereid op winnen. We willen pas vertrekken op 7 juli'', aldus de coach, die oud-FC Twente-verdedi- ger Roberto Rosales (Espanyol), mid denvelder (Tomas Rincón (Torino) en nationaal topscorer aller tijden Sa lomon Rondón (Newcastle) als meest ervaren spelers heeft. Crisis De crisis in eigen land is nooit ver weg voor de Vinotinto (rode wijn), zoals de in het wijnrood gestoken ploeg wordt genoemd. Hoewel van de selectie slechts twee spelers uitko men voor Venezolaanse clubs, heeft elke speler wel familie, vrienden of kennissen die thuis de gevolgen on dervinden van de voedselschaarste of de repressie van het regime van lei der Maduro. ,,Wat er in Venezuela ge beurt, ligt buiten onze macht'', zegt keeper Wuilker Farinez, een van de vijf spelers in de selectie die als vice- jeugdwereldkampioen van 2017 door stroomden. ,,Maar het is wel een ex tra stimulans om op deze Copa Amé- rica goed te presteren en als team steeds beter te worden.'' We hebben 23 kampioenen in de selectie en die zijn voorbereid op winnen dinsdag 18 juni 2019 GO De crisis thuis als stimulans TWEEDE GROEPSDUELS Vanavond/komende nacht 23.30 uur Bolivia - Peru (groep A) 02.00 uur Brazilië - Venezuela (A) Morgenavond/ morgennacht 23.30 uur Colombia - Qatar (B) 02.00 uur Argentinië - Paraguay (B) Vrijdag 01.00 uur Uruguay - Japan (C) Zaterdag 01.00 uur Ecuador - Chili (C) Joost de Jong Rio de Janeiro -Coach Dudamel Roberto Rosales (oud-FC Twente) zit Renato Tapia van Peru dwars. Crisis of niet: de Venezolanen steunen hun team, in het stadion en in Caracas. fotos reuters, ap, epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25