make-up? Ze wilde niet meer leven, maar waarom? De ouders lopen zonder informatie vast in hun rouwverwerking. Wat niet weet, deert wel 21 René Diekstra maakt die waas niets uit: fond de teint of mineraal poeder camoufleert die meteen.'' Ben ik beschermd met make-up alleen? ,,Make-up vormt een extra barrière voordat schadelijke uv-stralen de huid kunnen binnendringen, maar kan huidbeschadiging door de zon niet voorkomen. De beste bescher ming tegen rimpels, bruine vlekken en kanker is en blijft zonnecrème. Uit onderzoek is gebleken dat factor 30 zo'n 97 procent van de uv B-straling filtert. Dat is een verwaarloosbare 1 procent minder dan factor 50: deze filtert 98 procent van de uv B-stra ling. Kies je voor een zonnecrème met factor 30 en make-up met factor 10 tot 25, dan is je huid voldoende beschermd." Kan zonnecrème over make-up? „Beter van niet. Je make up zal erin oplossen. Mensen gebrui ken wel- eens zon- nespray over hun cosmetica heen, maar V, dat is niet zo'n goed idee. De spray beschermt de huid onvoldoende en je make-up zal er niet mooier op worden. De regel 'om de twee uur een nieuw laagje zonnecrème aanbrengen als je in de zon zit' blijft gelden als je bent opge maakt. Wil je dus je make-up mooi houden, breng dan eerst zonnecrème aan en vervolgens mineraal gezichts poeder of een BB-crème.'' 1 Mag zonnecrème ook op mijn lippen? „Voor je lippen is er niet meteen een probleem: je gewone zonnecrème kan over de lippen worden gesmeerd en vervolgens kun je lippenstift aan brengen. Superglan- zende lipgloss met weinig kleurpigmen- ten zou ik laten staan: de glans heeft hetzelfde effect als olie, waardoor het risico op zon nebrand toeneemt.'' UV-A EN UV-B Kan make-up met een zonnebeschermingsfactor een zonnebrand vervangen? ,,Make-up met een beschermings factor kan voldoende zijn als je in de stad bent. Voor een dagje strand of een verblijf in de bergen raad ik twee aparte lagen aan: eerst zonne crème, daarna make-up met al dan niet een zonnefactor. Want zelfs als beide pro ducten eenzelfde be- J scherming bieden, zal make-up min- der goed bescher men. De bescher mingsfactor van make up is niet slechter, maar wel instabieler. In een laboratorium bieden de zelfde zonnebeschermings- factoren dezelfde bescher ming, maar verschillende ingrediën ten, buitenomgeving, bewaring en houdbaarheid beïnvloeden de stabi liteit." 1 Reinig ik dubbel met zonnecrème en make-up op? ,,Een gewone reiniging van de huid is voldoende. De producten die je ge bruikt om je make-up te verwijde ren, halen ook de resten zonnecrème weg. Eens per week de huid zachtjes scrubben is wel zinvol om dode huidcellen te verwijderen." Mag ik zonnecrème op de ogen smeren? „Er zijn maar weinig zonneproduc- ten die worden verdragen rondom de ogen en ik heb geen weet van oog schaduw met een voldoende hoge zonnebeschermingsfactor. Om je ogen te beschermen, is een goede zonnebril nog steeds de beste keuze." Mag ik cosmetica met zonnecrème mengen? ,,Je kunt je foundation mengen met zonnecrème en die aanbrengen. Een BB-crème met een zonnefactor werkt in principe het zelfde. Toch opletten: van sommige ingrediënten in zonneproducten wordt de werkzaamheid aangetast als ze met de ingrediënten van andere producten in contact komen." Loop ik risico op een vitamine D-tekort? „Zelfs als je met de hoogste bescher mingsfactor bent ingesmeerd en een dikke laag make-up draagt, kan je huid nog vitamine D aanma ken. Uv B-stralen zijn niet voor 100 procent te filteren, waardoor je huid wel iets van vitamine D aanmaakt. Al hangt dit niet alleen van je gezicht af. Hoe groter de opper vlakte blootgestelde huid, hoe makkelijker het lichaam vitamine D aanmaakt. Als je het gezond wilt houden, kun je je huid beter niet langer dan twintig minu ten per dag aan de zon blootstellen.'' m.m.v. Rutger Verhoef un 19-jarige dochter was in behande ling bij GGZ Oost-Brabant en heeft in haar laatste e-mail, verzonden in het uur van haar zelfdoding op 22 februari 2018, aan haar behandelaar carte blanche gegeven om informatie aan haar ouders te verstrekken. Maar zowel die behande laar als de ggz-instelling weigeren dat. De ouders moeten zelf maar zien waar ze informa tie over de toedracht vandaan halen. Daarmee zijn ze inmiddels al zestien maanden bezig. De brokstukken die daarbij aan het licht zijn gekomen, hebben zowel hun verdriet als hun verontwaardiging vergroot. Want deze wijzen erop dat in de behandeling van hun dochter ernstige fouten zijn gemaakt, mogelijk met de zelfdoding als gevolg. Ze hebben die gegevens aan mij voorgelegd en ik deel hun vermoeden. Maar zolang de instelling en de behandelaar geen informatie willen overleggen blijft het bij vermoedens en lopen ze vast in hun rouw verwerking. Wat niet weet, deert wel. Helemaal als je reden hebt om aan te nemen dat je kind te redden was geweest. Ten einde raad hebben ze op 13 december vorig jaar bij het Openbaar Ministerie aangifte gedaan tegen de behandelaar en de ggz-instelling wegens moge lijke dood door schuld en verzocht een onder- zoek in te stellen. Als ik dit schrijf zijn we een half jaar verder en hebben de ouders, behalve een ontvangstbevestiging van de aangifte, ook van het OM niets vernomen. Naar mijn oordeel zijn zowel de weigering van de instelling en de behandelaar als het stilzwij gen van het OM symptomatisch voor het gebrek aan begrip in de ggz en bij justitie voor de droe vige en pijnlijke situatie waarin nabestaanden van zelfdoding zich vaak bevinden. Ze zijn ook symptomatisch voor de geringe prioriteit die preventie van zelfdoding bij deze instanties heeft. Alleen al het vermoeden dat er mogelijk fouten zijn gemaakt die jonge mensen de dood in kunnen drijven, zou deze instanties in op perste staat van paraatheid moeten brengen en alles uit de kast moeten doen halen die fouten te voorkomen. Want is er iets ergers denkbaar dan een kind dat niet meer wil leven? René Diekstra trekt zich de zaak aan van ouders die geen inzage krijgen in het dossier van hun zieke kind. dinsdag 18 juni 2019 GO Het zonlicht dat de aarde bereikt, bestaat deels uit ultraviolette straling (uv). Uv A-straling zorgt ervoor dat de huid veroudert, en ook dat verf en kleding ver kleuren. Een hoge dosis veroorzaakt de dodelijkste vorm van huidkanker, mela- noom. Het beetje uv B-stra ling dat ons bereikt, zorgt ervoor dat de huid rood kleurt of verbrandt. Ze kan (minder agressieve vormen van) huidkanker tot gevolg hebben. Uv-B zorgt er ook voor dat ons lichaam vita mine D aanmaakt. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21